AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ile Yasin Uğur yaptıkları ortak açıklamada, geçtiğimiz günlerde sözleşmesi imzalanarak yapım aşamasına geçilen, Burdur Merkez İleri Arıtma Tesisi hakkında kamuoyunu bilgilendirdiler.

” BURDUR ATIKSU ARITMA TESİSİ YAPILMASI BURDUR BELEDİYESİ ile YÜKLENİCİ FİRMA ARASINDA YER TESLİMİ YAPILMIŞTIR.HAYIRLI OLSUN” sözleriyle başlayan açıklamada, uzun bir süredir Burdur’da gündemde olan bu yatırımın nasıl gerçekleştiğini hatırlattılar.

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’un Burdur Merkez Atıksu Arıtma Tesisi projesi ile ilgili açıklaması şöyle:

“TÜRKİYE’YE DÜŞEN %7,5’LİK PAYDAN BURDUR YARARLANDI”
Atıksu Arıtma Tesisi Projesi İller Bankası tarafından hazırlandığını belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur Atıksu Artıma Tesisinin projelendirme çalışması da İLLER BANKASI tarafından yaptırılarak, 2015 yılında onaylandı. Kentsel Altyapı Projeleri kapsamında AVRUPA YATIRIM BANKASI ile İLLER BANKASI arasında 28 Haziran 2012 tarihinde HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI garantörlüğünde 150.000.000 € tutarında kredi anlaşması imzalandı, 13.06.2016 tarihinde ise bu kredinin 11.500.000 € tutarındaki kısmın kullandırılması için İLLER BANKASI ve Burdur Belediyesi arasında 4 nolu Alt Kredi Anlaşması imzalanmıştı. Bu proje ile Türkiye’ye düşen %7,5’lik paydan HÜKÜMETİMİZİN DESTEĞİ ile Burdur’umuzda yararlanmıştır.

“İHALE DEĞERLENDİRME RAPORLARI SUNULDU”
Müşavir firma tarafından ve İhale komisyonunca raporların sunuldu. 20.02.2020 tarihinde Burdur Atıksu Arıtma Tesisi ihale değerlendirme raporu müşavir firma tarafından ve ihale komisyonunca imzalanarak, nihai değerlendirme için Avrupa Yatırım Bankasına gönderilmek üzere İller Bankası Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığına verilmişti. Raporda İhaleye katılan 6 firmadan en düşük rakam veren 2 firma teklifleri sunulmuştu. Yüklenici firmanın belli olması sonrasında Burdur Belediyemiz ile yüklenici firma arasında yer teslimi gerçekleştirilmiş oldu.

İlimiz, Burdur Gölümüzün temizlenmesi ve vatandaşın şehre doğru ters bir rüzgar estiğindeki kötü kokudan kurtulunmuş olunacaktır.Yine Hükümetimizce 2020 Yılı bütçesine 83.165.000 TL Burdur Atıksu Arıtma Tesisi inşaatında kullanılmak üzere ayrıldı. Burdur’umuza yapılacak tüm yatırımlarda katkı sağlamaya devam edeceğiz.”