GündemManşetMİLLETVEKİLİ ÖZÇELİK’TEN TOKİ AÇIKLAMASI (Burdur merkez kentsel dönüşüm’de sona geldik)

2 sene ago

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Bozkurt Mahallesi’nde Depremevleri olarak bilinen bölgede yapılacak. Kentsel Dönüşüm çalışmaları hakkında Kanal 15’e açıklamalarda bulundu.

Geçen hafta Cuma günü Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda hak sahiplerine TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu tarafından bilgilendirme yapıldığını anlatan Özçelik; “Depremevlerindeki konut sahiplerinin bilgilendirildiği bu toplantıda Toki’nin ve Müşavir Firma Gedaş’ın yaptığı çalışmaları net bir şekilde hak sahibi olan vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Başta TOKİ Başkanımız ve Başkan Yardımcımız Mehmet Özçelik ile Daire Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Depremevlerinde 322 konut var. Bu 322 konutun 410 tane hak sahibi söz konusu. Kentsel Dönüşümde öncelik hak sahipleri ile mutabakat ve muvafakatın sağlanmasıdır. Bu doğrultuda çalışmalar yapıldı” dedi.

Depremevleri bölgesine yaklaşık 708 Konut yapılacağını aktaran Özçelik; “51 blok 6 katlı, 8 blok ise 8 katlı olacak şekilde düzenleme yapılacak. Cadde üzerinde o bölgeyi hareketlendirmek için dükkan ve mağazalar yapılacak” diye konuştu.

Özçelik; “bu konutlar yapıldığında 150 konut hiç bir borçlanma olmadan hak sahiplerine verilmiş olacak. 168 konutda ise bir bedel söz konusu olacak. Bu 168 konut sahibinin her biri 15 yılda (180 ay) 9 bin 880 TL’yi ayda 54 lira, 46 lira, 17 lira, 7 Lira gibi taksitlerle ödeyecekler” bilgisini paylaştı.

Burdur Belediyesi ve TOKİ’nin inşaat hakedişlerinden vazgeçtiğini anlatan Özçelik “Burdur Belediyesi 8,79 metrekare, TOKİ ise 11.95 metrekare toplam 20.74 metrekare inşaat hakkının tamamı vatandaşın lehine, her daire için 20.74 metrekare haklarını teslim ettiler. Burdur Belediyesi’nin 8.79 metrekare hakkını geçen dönem Ak Parti Belediyesi Sebahattin Akkaya döneminde Milli Emlaktan Burdur Belediyesi’ne kazandırdığımız bir haktır bu. Bu haktan Burdur Belediyesi vatandaş lehine tercihini kullandı, TOKİ’de 11.95 inşaat hakkınıda vatandaş lehine kullandı” diye konuştu.

Dairelerin 69 metrekareden 112 metrekare arasında değiştiğini söyleyen Özçelik “maddi durumları daha iyi olanlar daha büyük daireleri alma imkanına sahip olabilecekler. Isı yalıtımlı, doğalgazlı, modern konutlar vatandaşımıza sunulacak” dedi.

Özçelik, bilgilendirme toplantısından sonra vatandaşların olumlu yaklaştığını söyledi. Özçelik; “bu noktada hak sahiplerine çok çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 2-3 ay tek tek görüşmeler gerçekleşecek. Şimdi Ofis açıldı ve hak sahipleri müşavir firma personeli ile Burdur Belediyesi Fen İşleri Kampüsünde bire bir görüşülüyor. Vatandaşlarımız kendi dairelerinin pozisyonlarını, durumlarını belirtiyor. Bu görüşmeler yapıldıktan hemen sonra inşaat aşaması kalmış oluyor.Depremevleri sakinlerine Burdur’da sona geldiğimiz çok büyük bir yatırımdaki katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu inşaatların tamamlanması sürecini ne kadar geriye çekebileceğimizide belirleyeceğiz. Bizim en büyük avantajımız Mehmet Özçelik ağabeyimizin TOKİ Başkan Yardımcısı olması. 2,5 yıl ile 2 yıl arasında inşaatların tamamlanması için çaba göstereceğiz. Hak sahiplerinden kiraya çıkamk isteyenlere bu yıl için 650 TL kira ödemesi yapılacak. Gelecek yıllarda bu kira bedelinde TEFE-TÜFE’ye göre artış olacak. Kentsel dönüümün Burdurumuz ve hemşehrilerimiz için güzellikler getirmesini diliyorum” dedi.

Özçelik; “bu hak sahiplerinden ‘biz bu işin içinde bulunmak istemiyoruz’ diyen olabilir. Ama büyük bir çoğunluk kabul etmişse yasal yollardan TOKİ kamulaştırma sürecini başlatacak ve kamulaştırma bedeli kendilerine teslim edilecek” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive