AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, önceki gün Burdur Kent Konseyi’nin yapmış olduğu ‘hızlı tren’ açıklamasına sitem etti. Milletvekili Özçelik, “Şimdi bana şöyle söylüyorlar, hızlı tren Burdur’a geldi mi, alaylı bir dille ifade etmeye çalışıyorlar. Yahu senin hafızana hızlı treni Cumhurbaşkanımız koydu, AK Parti Hükümeti koydu. Antalya’ya hızlı tren geldi de Burdur’dan geçmediyse bize hesap sorabilirsiniz. Kent Konseyi açıklama yapmış. Kent Konseyini ben buradan davet ediyorum, hızlı trenle başlamışlar, hızlı oldukları için hızlı trene kafayı takmışlar. Ama Burdur’un içme suyu sorununu Kent Konseyinin süratle açıklama yapmasını bekliyoruz.” dedi.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla Burdur’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Hızlı tren ile ilgili de konuşan Milletvekili Özçelik şunları söyledi;

“Antalya’ya hızlı tren geldi de Burdur’dan geçmediyse bize hesap sorabilirsiniz”

“Hızlı treni gündeme getirenlere çok çok teşekkür ediyorum. AK Parti Hükümeti, Cumhurbaşkanımız bu milletin hafızasına ve konforuna yükseltilmiş hızlı treni yerleştirdi yoksa milletimiz ve bizler Türkiye’de hızlı trenleri konuşmuyor olacaktık. Ne yaptık, bakanlığımız süratli bir şekilde başbakanımızın talimatı ile Ankara-Konya, Ankara-İstanbul, Ankara-Sivas hızlı trenleri devreye girdi, şimdi de yeni güzergahlar belirleniyor işte Ankara-Karaman hızlı trenleri çalışmaları süratle yapılıyor. Şimdi bana şöyle söylüyorlar, hızlı tren Burdur’a geldi mi, alaylı bir dille ifade etmeye çalışıyorlar. Yahu senin hafızana hızlı treni Cumhurbaşkanımız koydu, AK Parti Hükümeti koydu. Antalya’ya hızlı tren geldi de Burdur’dan geçmediyse bize hesap sorabilirsiniz. Afyon’a geldi de Burdur’a gelmediyse bize hesap sorabilirsiniz. Isparta’ya geldi de Burdur’a gelmediyse hesap sorabilirsiniz. Bunların hiçbiri olmadan sen alaylı bir dille niye konuşuyorsun ki. Ne olacak, biz büyük bir yatırım olduğunu, büyük bir sermaye ile bu işin yapılacağını, 463 kilometrelik bir Eskişehir-Antalya hattının olduğunu ve bunların güzergahlarının belirlendiğini, topografik haritalarının yapıldığını, alternatif yolların belirlendiğini, alternatif yollardaki maliyetlerin belirlendiğini yani bugün gazetede var, Kent Konseyi açıklama yapmış. Kent Konseyini ben buradan davet ediyorum, hızlı trenle başlamışlar, hızlı oldukları için hızlı trene kafayı takmışlar. Ama Burdur’un içme suyu sorununu Kent Konseyinin süratle açıklama yapmasını bekliyoruz.

“Bundan sonra gelecek bir belediye başkanı, kendi partilerinden bile olsa lanet okuyacaklar”

Burdur’un alt yapısının, Burdur’daki içme suyu arıtma bittikten sonra Burdur’da iddia ediyoruz bize çıkıp diyorlar ki rakamları yanlış söylüyorsunuz, şehirde yüzde 50-55 patlak var ve kaçak var, üzerine niye sıcak asfalt döküyorsunuz. Yarın gelecek belediye başkanı ne yapacak bir düşünür müsünüz, işi zor inanın. Bundan sonra gelecek bir belediye başkanı, kendi partilerinden bile olsa lanet okuyacaklar. Orada kaçak ve patlak yapılmamış yerin üzerine sıcak asfaltı niye koyuyorsun, bize diyorlar ki siz yanlış söylediniz, yüzde 50-55 değil de yüzde 35. Bakın yüzde 35 diyor kendisi de itiraf ediyor. O rakam da küçük bir rakam mı? Dolayısıyla o süreçte hızlı trenle ilgili süreci takip ediyoruz. Güzergahlarla alakalı takip ediyoruz. Burada şunu da açıklamamda fayda var. Hızlı Tren Burdur’dan geçecek veya Isparta’dan geçecek konusu şehir merkezine gelecek, geçecek olarak hiçbir zaman ifade etmedim. Burdur sınırlarından, Isparta sınırlarından veya bir başka mesela Kütahya’dan geçecek hızlı tren ama Kütahya’ya uzak mesafeden geçecek ama Kütahya merkezden geçecek anlamında değil, Burdur merkezden de değil, Burdur sınırları içinde bir istasyon etrafında olacak. Nedir, en iyi herkesin bildiği Baladız’dır, Gümüşgün’dür, oradan geldiği zaman ortak istasyon orada olursa ya Isparta üzerinden Ağlasun, Çeltikçi, Bucak, Antalya ya da Burdur, Lengüme ovası, üniversitenin kenarından Çeltikçi, Bucak, Antalya güzergahı bunlar belli, maliyetleri de bellidir. Nerede tünel var, viyadük var maliyetleri belli, aradaki fiyat farkı da belli bunu Devlet Demiryolları biliyor. Şimdi kalkmışlar bir harita, ortadan birleştirmişler, Burdur’a da gelsin, Isparta’ya da gelsin yani Devlet Demiryollarımız bu konu üzerinde mutlaka her alternatifi çalışarak ortaya bir hat belirlemiştir.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI