ManşetMilletvekili Özçelik açıkladı: “BURDUR MERKEZE DAHA NİTELİKLİ, KALİTELİ İÇME SUYU İÇİN YATIRIMLAR ve ARAYIŞLAR SÜRÜYOR”

3 sene ago

Burdur şehir merkezinde uzun bir süredir gündemde olan daha nitelikli ve kaliteli içme suyu yatırımları hakkında AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik kapsamlı bir açıklama yaptı. Burdur gündeminde yoğun ilgi gören, ilimizdeki iletişim mecralarında yayımlanan Özçelik’in bu açıklamasında, içme suyu ile ilgili çalışmaların, yeni arayışların devam ettiği vurgulanıyor.

“BURDURUMUZUN İÇME SUYU İÇİN HÜKÜMETİMİZ TARAFINDAN ÇALIŞMALAR HIZLA DEVAM ETMEKTE” başlığıyla hazırlanan basın bülteninde Özçelik, Burdur merkez içme suyu çalışmaları ile ilgili açıklamada bulundu.

İnsuyu Gökpınar hattı

Daha nitelikli bir içme suyu için kısa vadede Merkez İçme Suyu İsale hattının ihale edilerek çalışmalara başlanıldığını hatırlatan Özçelik, “Gökpınar mevkinde bulunan mevcut ve açılan yeni kuyulardan toplam 300 litre/su terfi ile planlanan Arıtma Tesisine (35 000 m³/gün) iletilecek, Arıtma Tesisinden Susamlık Tepesinin karşı tepesinde inşaatı devam eden 10.000 m³ lük servis deposuna cazibeli isale hattı ile iletilecek” bilgisini paylaştı.

2 yeni Gölet, Akçay ve  Karakent Göletleri

Özçelik’in açıklamasında içme suyu ile ilgili dikkat çeken bir diğer husus ise; mevcut içme suyu ihtiyacının karşılandığı İnsuyu Havzası dışındaki alternatif arayışlar… Bunun için 2 Gölet’in Akçay ve Karakent Göletlerinin planlama çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Özçelik, Akçay ve Karakent Göleti projelerine vurgu yaparak, bu projelerin alternatif içme suyu kaynakları olabileceğini dile getirdi.

Burdur merkez içme suyu ihtiyacını yüzeysel sulardan karşılamak amacıyla aynı zamanda köylerin arazilerinin de sulanabileceği DSİ 18. Bölge Müdürlüğü tarafından 2 adet Göletin (AKÇAY ve KARAKENT GÖLE- Tİ) planlama çalışmalarının devam etmekte olduğunu söyleyen Özçelik “Akçay Göletinden (Akçay Göleti ve Kocapınar- Kayaaltı Kaynağından) yılda toplam 4,17 hm³ içme ve kullanma suyu temini ile Kayaaltı Köyünün 130 ha arazisi sulanabilecek. Karakent Göletinden içme suyu temini için planlama çalışmaları devam etmekte olup, verilecek içme suyu miktarı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sunulan Ekosistem Değerlendirme Raporu sonrasında nihai şeklini alacak” dedi.

İçme suyu master planı

Özçelik içme suyu ile bir diğer yatırımın da içme suyu için yeni master planı olduğunu belirterek, “Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ilimiz ziyaretlerinde talimatını verdiği, Burdur ili merkezine içme suyu temini için, Burdur il merkezinden itibaren 60 km çapındaki alan içerisindeki tüm yüzeysel kaynakların alternatifli olarak çalışılacağı ‘BURDUR İÇME SUYU MASTER PLAN HAZIRLANMASI’ işi Bölge Müdürlüğümüzce ihale edilmiş olup, danışman firma tarafından çalışılmaktadır. İlimi- zin içme suyu sorununun çözümü için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Ak Parti Burdur Milletvekili Özçelik’in içme suyu yatırımları ile ilgili açıklamaları şöyle:

Burdur Merkez İçme Suyu İsale hattının ihale edilerek çalışmalara başlanıldığını belirten Milletvekili Bayram Özçelik; “DSİ 18. Bölge Müdürlüğümüzce Burdur iline kısa vadede içmesuyu temini amacıyla “BURDUR İÇMESUYU İSALE HATTI” işinin yapım sözleşmesi 22.03.2017 tarihinde imzalanmıştır. İhale kapsamında Gökpınar Mevkinde bulunan mevcut ve açılan yeni kuyulardan toplam 300 litre/su terfi ile planlanan Arıtma Tesisine (35 000 m³/gün) iletilecek, Arıtma Tesisinden Susamlık Tepesinin karşı tepesinde inşaatı devam eden 10.000 m³ lük servis deposuna cazibeli isale hattı ile iletilecektir. İş kapsamında yaklaşık 21,5 km isale hattı yapılacaktır” dedi.

Yine Burdur Merkez İçme suyu ihtiyacını yüzeysel sulardan karşılamak amacıyla aynı zamanda köylerimizin arazilerinde sulanabileceği DSİ 18. Bölge Müdürlüğü tarafından 2 adet göletin (AKÇAY ve KARAKENT GÖLETİ) planlama çalışmaları devam etmekte olduğunu söyleyen Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Akçay Göletinden (Akçay Göleti ve Kocapınar- Kayaaltı Kaynağından) yılda toplam 4,17 hm³ içme ve kullanma suyu temini ile Kayaaltı Köyünün 130 ha arazisi sulanabilecektir. Projede yeni aks yerinde sondaj çalışmaları tamamlanmış olup, planlama çalışmaları devam etmektedir. Karakent Göletinden içme suyu temini için planlama çalışmaları devam etmekte olup, verilecek içme suyu miktarı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sunulan Ekosistem Değerlendirme Raporu sonrasında nihai şeklini alacaktır. Karakent Göletinin alternatifi olarak Ulupınar Göleti’nde de Bölge Müdürlüğümüzce planlama çalışmalarına başlanılmıştır” dedi.

Yeni master plan için çalışmalar devam ediyor

Yapılan çalışmaların yanı sıra içme suyu temini için master planı çalışmalarının devam ettiğini belirten Burdur Milletvekili Bayram Özçelik; “Bunların yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel EROĞLU’nun İlimiz ziyaretlerinde talimatını verdiği, Burdur ili merkezine İçmesuyu temini için, Burdur İl Merkezinden itibaren 60 km çapındaki alan içerisindeki tüm yüzeysel kaynakların alternatifli olarak çalışılacağı “BURDUR İÇME SUYU MASTER PLAN HAZIRLANMASI” işi Bölge Müdürlüğümüzce ihale edilmiş olup, Danışman firma tarafından çalışılmaktadır. İlimizin içme suyu sorunun çözümü için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive