TBMM İdare Amiri, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şoför esnaflarımızın sorunları hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Mazota ve benzine ardı ardına yapılan fahiş zamlardan sonra tüm ülkemizde olduğu gibi Burdur ilimizde de esnaflarımızın kazançlarına darbe vurulduğunu belirten GÖKER, “Özellikle şehir içi ve ilçeler arasında taşıma faaliyetinde bulunan taksi, özel halk otobüsü, minibüs gibi araçlarla yolcu taşıyan şoför esnafımız akaryakıta gelen zamlardan dolayı ciddi şekilde etkilenmişlerdir.

Yine, Pandemi dönemi boyunca yaklaşık 1,5 yıl gibi bir süre çalışamayan servisçi esnaflarımız, ciddi şekilde artan akaryakıt fiyatları karşısında şaşkına dönmüştür diyen CHP’li Vekil, “Sözleşmeler yapılırken motorinin ortalama fiyatı 7 lira 49 kuruş olup bugün 13 lira 91 kuruşa kadar çıkmış ve yüzde 80 oranında zamlanmıştır. Bunun yanında lastik fiyatlarına yüzde 150, yedek parça fiyatlarına yüzde 80, motorlu taşıtlar vergisine yüzde 25 oranlarında zamlar yapılmış olup diğer maliyetlerde hesaplandığında esnaflarımızın zarar ettiği görülmektedir” diyerekbakanlığa bir takım sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

Taksi, özel halk otobüsü, minibüs gibi araçlarla yolcu taşıyan şoför esnafımız korunması adına bakanlığınız tarafından akaryakıt desteği verilmesi adına bir çalışma var mıdır?

Eğer yoksa böyle bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Sözleşmeler yapılırken motorinin ortalama fiyatı 7 lira 49 kuruş olup bugün 13 lira 91 kuruşa kadar çıkmış ve yüzde 80 oranında zamlanmıştır. Servisçi esnafımızın işine devam edebilmesi için akaryakıt fiyatında meydana gelen artışın belli bir bölümünün bakanlığınızca karşılanması düşünülmekte midir?