TBMM İdare Amiri, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye dolu afeti hakkında yazılı soru önergesi verdi.

10 Ağustos 2022 tarihinde Burdur’un İnsuyu Ovasında yaşanan şiddetli dolu yağışı nedeniyle fasulye mahsullerinin büyük bir kısmının zarar gördüğünü belirten GÖKER, Söz konusu dolu afetinin yarattığı zarar, Ziraat Bankası ve kooperatife olan borçlar nedeniyle şimdiden üreticilerimizi kara kara düşündürmeye başlamıştır. Ülkemizin taze fasulye ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan bölgede Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün hasar tespit çalışmalarını bir an önce tamamlaması ve Bakanlık tarafından üreticilerimizin karşılaştıkları zararları gidermeye yönelik bir çalışmanın başlatılması zorunlu hale gelmiştir” diyerekçiftçimizin vadesi gelen borçlarının ertelenmesini istedi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

“Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün hasar tespit çalışmaları hangi aşamadadır?

Türkiye ve Burdur tarımı açısından önemli bir yere sahip olan fasulye üreticilerimizin karşılaştıkları zararları gidermeye yönelik olarak Bakanlığınızca bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Dolu afetini yaşayan çiftçilerimizin bankalardan kullandıkları kredileri için borçlarının yeniden yapılandırılması ve vadesi gelen borçların ertelenmesi konusunda Bakanlığınızca herhangi bir çalışma başlatılacak mıdır?”