GündemManşetSiyasetMİLLETVEKİLİ ADAY LİSTELERİ ŞEKİLLENDİ

5 sene ago

(İlimizdeki Milletvekili Adayları) AK Parti: 1. BAYRAM ÖZÇELİK 2. REŞAT PETEK 3. KAMİL ÖZCAN, CHP: 1. MEHMET GÖKER 2. KADİR KOÇ 3. OKAN KURD, MHP: 1. ALPARSLAN AHMET DURSUN 2. YILMAZ TUNÇ 3. HASAN UÇAR

1 Kasım 2015 erken genel seçimi öncesinde dün seçime katılacak olan siyasi partiler 26. dönem Milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirdiler. 1 Kasım seçimi öncesinde en kritik virajlardan biri de aday listelerinin belirlenmesi idi… 18 Eylül’de  bütün gözler partilerin sunacağı listeye göre çevrildi.Burdur’da 7 Haziran 2015 genel seçimine göre; CHP’nin aday listesinde isimler ve sıralamaları değişmezken, MHP ve AK Parti’nin listelerinde ise değişiklikler oldu.

Aday listesi heyecanında; ilk önce Milliyetçi Hareket Partisi sabahtan aday listesini açıkladı. MHP’de 7 Haziran’daki aday listelerinin büyük bir oranda korunduğu dikkat çekti. Burdur’da mevcut vekil Avukat Alparslan Ahmet Dursun yine liste başı adayı olurken ikinci sıra adayı Yılmaz Tunç, üçüncü sıra adayı Hasan Uçar oldu. MHP’de zaten sadece bu üç isim 1 Kasım seçimleri için aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) ise aday listelerinin 7 Haziran’a göre büyük ölçüde muhafaza edileceği, hele önseçim yapılan illerdeki sonuca aynen uyulacağı önceden açıklandığı için, CHP’nin Burdur’daki listesi belli idi… CHP’de ilimizden daha önceki üç aday Mehmet Göker, Kadir Koç ve Okan Kurd aday adaylığı müracaatında bulundu. Nitekim beklendiği gibi CHP’nin Burdur’daki aday listesi yine Mehmet Göker birinci sıra, Kadir Koç ikinci sıra, Okan Kurd üçüncü sıra oldu.

İlimizde dün bütün gözler gün boyunca AK Parti’nin listesinde idi. AK Parti YSK’ya seçim listelerinin sunulduğu 17.00’den sonra resmi açıklamayı yapmaya başladı.

7 Haziran’a göre aday listelerinde en çok değişikliğin AK Parti’de olması bekleniyordu. Bu değişikliğin olma ihtimallerinden birinin de Burdur olacağı konuşuluyordu. Beklendiği şekilde AK Parti Burdur’da revizyona gitti. 7 Haziran 2015 genel seçiminde üç dönem kuralına takıldığı için aday gösterilmeyen AK Parti’nin kurucu il başkanı, 22, 23 ve 24. dönemde yaklaşık 13 yıl boyunca üst üste üç kez Burdur Milletvekilliği yapan Bayram Özçelik, 1 Kasım seçimlerinde liste başı, birinci sıradan aday gösterilen isim oldu. 7 Haziran 2015 genel seçiminin birinci sıra adayı ünlü hukukçu Reşat Petek bu kez ikinci sıradan aday gösterilirken, Yetiştiriciler Birliği Başkanı Kamil Özcan yine üçüncü sıra adayı oldu.

Burdur’da aday listelerinde en çok merak edilen husus AK Parti’nin ne yapacağı sorusu da cevabını bulmuş oldu. AK Parti ilimizde daha önceki iki adayını yine aday gösterirken, Bayram Özçelik’i birinci sıraya taşıması dört ay öncesine göre Burdur’da değişen siyaset dengesinin en önemli, en çarpıcı gelişmesi oldu.

AK Parti’nin yeni aday sıralamasında isimlerden başka dikkat çeken bir diğer gelişmede, adayların bölgesel dağılımı oldu. Özçelik merkezin, Petek Bucak’ın, Özcan ise Yeşilova ve Batı ilçelerinin adayı oldu. Aslında bu formül, AK Parti’nin daha önce iki kez denediği, 2007 ve 2011 genel seçimlerinde başarılı sonuç aldığı bir denklem idi… Birincı sıra adayı merkez, ikinci sıra adayı Bucak, ücüncü sıra adayı batı sıralamasını 7 Haziran 2015’te değiştiren AK Parti ilimizde Petek’i birinci sıradan, şehir merkezini temsil eden eski il başkanlarından İbrahim Ekici’yi ikinci, Kamil Özcan’ı üçüncü sıradan aday göstermişti. AK Parti 7 Haziran’a göre yine eski bölgesel dağılımına dönüş yapmış oldu.

Bölgesel denklemlere bakıldığında, MHP’de Bucak adayını yine liste başı yaparak, 7 Haziran’da başarılı olduğu bölge dağılımında ısrar etmiş oldu. Bucak adayının ardından ikinci sıra adayını da Gölhisar bölgesinden göstermeye devam eden MHP yönetimi, bu kez aday adaylığı başvurusunda bulunmayan Ali İsra Güngör’ün yerine eğitimci Yılmaz Tunç’u aday gösterdi.

CHP ise; ilimizde 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde 30 Mart 2015 tarihinde hakim huzurunda önseçim yapmış, Doktor Mehmet Göker birinci, Eğitimci Kadir Koç, Eczacı Okan Kurd üçüncü sıradan listeye girmişlerdi. CHP Burdur’da yenilenecek olan seçime yine bu üçlü ile giriyor.

Türkiye, 26. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere 1 Kasım 2015 tarihinde seçime gidiyor. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 1 Kasım’da yapılacak milletvekili genel seçimi için hazırladığı seçim takvimi işliyor. 18 Eylül 2015 tarihi milletvekili adayları listesinin ortaya çıkması açısından kritik önemdeydi. Bu bağlamda, dün AK Parti, MHP, CHP ve HDP milletvekili kesin aday listelerini saat 17.00’ye kadar YSK’ya teslim etti. Artık seçim kampanyası dönemi, propaganda süreci başlayacak.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive