GündemManşetMİLLETİN MECLİSİ 97 YAŞINDA

3 sene ago

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz…

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan, 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kuruluşunun 97’inci yıldönümünü kutluyoruz. Türk Milletinin zor şartlar altında, kurtuluş mücadelesini başlattığı, bağımsızlık hikâyesini yazdığı, Milli Mücadele dönemi ve Cumhuriyet’e uzanan sürecin miladı olan birinci Meclis’in açılışının 97’inci yıl dönümünü gururla milletçe kutluyoruz…

Milli Mücadelenin Lideri ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aynı zamanda çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,  bütün yurttta ve ilimizde düzenlenen törenlerle kutlanacak. Şehrimizdeki 23 Nisan etkinlikleri 23 Nisan 2017 Pazar günü saat 10.00’da Şeker Meydanından Cumhuriyet Meydanına kadar sürecek olan ‘Milli Egemenlik Yürüyüşü’ ile başlayacak. Meydan’daki programın yanı sıra şehrimizdeki okullar hazırladıkları etkinliklerle 23 Nisan bayramını kutlayacaklar. İl protokolünün saat 11.00’de Özboyacı İlkokulundaki 23 Nisan etkinliğine katılması bekleniyor.

TBMM

Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM), 23 Nisan 1920’de Osmanlı Devleti’nin İtilaf Devletleri’nce işgali sırasında direniş gösteren Türk Milletinin oluşturduğu irade ile kurulan, (asli kurucu iktidar) ve yine bu iradenin sahibi olan Türk Milletinin anayasa ile verdiği yetki ile yasama görevi yapan Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal devlet organıdır. “Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir” ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varoluşunun temel dayanağını oluşturur.

Türk siyasi tarihinde parlamento geleneği 140 yıl öncesine uzanıyor. İlk Meclisimiz Osmanlı döneminde İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan törenle 19 Mart 1877’de Kanuni Esasi ile birlikte açılmıştı..

1920 yılında İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u işgal etmesi ve Mebusan Meclisi’nin kapatılması üzerine M.Kemal, bir genelge yayınlayarak Ankara’da bir Meclisin toplanacağını bildirmiştir. Genelgede seçim yapılarak her sancaktan 5 delegenin 15 gün içinde Ankara’ya gelmesini istemiştir. Olağanüstü yetkilere sahip Meclis 23 Nisan 1920’de açılmıştır…

Meclis üç gruptan oluşmuştur: 1. Seçimle belirlenenler, 2. Kapatılan Mebusan Meclisi’nden gelenler, 3. Sürgünden dönen 14 milletvekili. Meclis 120 milletvekili ile toplanmıştır. Milletvekili sayısı zamanla 390’a çıkmıştır. Üyeler çok çeşitli mesleklerden oluşmuştur.

TBMM’nin açılması ile yeni Türk Devleti kurulmuştur. TBMM’nin üstünde güç olmadığı belirtilmiştir. İlk TBMM’de ‘güçler birliği ilkesi’ ve ‘Meclis Hükümeti Sistemi’ kabul edilmiştir. ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’ adının kullanılması, kurulan yeni devletin milliyetçi düşünceler taşıdığını ve Türk Milletine dayandığını ortaya koymaktadır.

TBMM, kurucu meclistir. ‘Milli Egemenlik’ ilkesi gerçekleşmiştir. İlk meclis, çok farklı görüş ve mesleğe sahip kişilerden oluşmuştur. Bu kadar farklı görüşe sahip insanları bir arada tutan düşünce ‘yurdun bağımsızlığını’ kurtarma düşüncesidir. TBMM, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını sağlamıştır.

Kodlama : SadeMedia Interactive