GündemManşetMİLLETİN KAPISI; AÇIK KAPI

2 sene ago

Günümüz kamu hizmetlerinde, artık vatandaş odaklı uygulamalar, vatandaş memnuniyeti öne çıkıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile tüm ülke genelinde İllerin Valilik binalarında hizmete geçirilen, vatandaş odaklı çalışan, vatandaşların talep ve önerilerini hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmayı hedefleyen Açık Kapı Birimi Burdur’da etkin bir şekilde faaliyet gösteriyor.

Vali Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ve Açık Kapı Birimi personeli ile birlikte yaptığı açıklamada Açık Kapı projesini değerlendirdi.

Vali Hasan Şıldak konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün uygulamasına yaklaşık altı ay önce başladığımız İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları ile bütün illerimizde uygulamaya geçirilen Açık Kapı uygulaması hakkında ilimizde bilinirliği artırmak ve farkındalık oluşturmak amacı ile sizlerle bir araya geldik.

‘Açık Kapı’ uygulaması 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde bütün illerimizde uygulamaya geçirildi. Burada amaç vatandaşlarımızın Valiliklerimiz bünyesinde çok daha hızlı ve kolay bir şekilde Kamu Kurumlarına olan taleplerini ve isteklerini iletebilmeleri için oluşturulmuş bir mekanizmayı işlevlik kazandırarak insanlarımızın hizmetine sunmaktır. Burada görevli ve iletişim konusunda uzman arkadaşlarımız vatandaşlarımızın bire bir veya internet üzerinden yaptıkları müracaatları alarak ilgili kurumlarımıza intikal ettiriyorlar. Burada esas yedi gün içerisinde başvuru sonlandırmak. Çok açık bir şekilde başvuruları almak, burada görüşmeleri sağlamak.

Burada bir odamız var eğer özel konular ise o odada insanlarımız ile bire bir görüşerek başvurunun detayları alınıyor ve bir form oluşturuluyor. Bu form yine internet üzerinden kurumlara gönderiliyor. Bir mesajlaşma hattımız var. Yine alınan cevapta hiç bürokrasi oluşmadan kâğıt ortamında değil, cep telefonu ile vatandaşlarımıza iletiliyor. Milletin kapısı sloganıyla uygulamaya konulan Açık Kapı Projesi ile vatandaş odaklı bir yaklaşım benimsenmekte ve taleplere hızlı bir şekilde ve doğru birinci elden çözüm bulunulmaya çalışılmaktadır.

Burada Devlet vatandaş arasındaki karşılıklı iletişimi ve güveni artırmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda hizmet veriyor Açık Kapı birimimiz. Müracaatlar bizzat yapılabildiği gibi www.acikkapi.gov.tr internet adresinden de yine buraya görevlilerimize en hızlı şekilde mobil cihazlara yüklenen uygulama üzerinden de ulaşılabilmektedir. Açık Kapı biriminde başvuruları kabul etmek üzere beş personelimiz çalışmaktadır. Tabi beş personelimizin bütün kurumlarda bir odak noktası bir temas noktası belirlenmiş durumda. İl Merkezinde 38 kuruluşumuzda birer personel görevlendirildi. Aynı zamanda tüm İlçe Kaymakamlıklarımızda, İlçe Belediyelerimizde 20 personelimiz daha bu konuda görevlendirilmiştir.

Vatandaşlarımızın Açık Kapı’ya yapmış oldukları başvurular Valilik Açık Kapı Birimi tarafından sistem üzerinden ilgili kurumlara yönlendirilebileceği gibi, hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ile ilgili birebir takip yapılmaktadır. Burası çok önemli. Kurumlarda yönlendirilmiş olan kendilerine intikal eden başvuruları 7 gün içerisinde sonuçlandırmak için azami gayret gösteriyorlar. İnsanlarımızın Devlet Kurumlarına, Kuruluşlarına yaptıkları başvuruların bir muhatap bulma, ama sadece bu muhataplıkla ilgili bir Kurum, bir birim tarafından bunların toplanması takip edilmesi 7 günlük sürede sonuçlandırılması çağımızda zaten vatandaşlarımızın beklentisidir.

Biz bunu sağlamak zorundayız ama İç İşleri Bakanlığı tarafından Valilikler çerçevesinde, Valilik binalarında bu şekilde bir kurumsal kimliğe bürünerek sunulmak üzere Mayıs ayından beri hizmette. Ancak ilimizde biz bu aşamaya kadar Vatandaşlarımızın bunun çok farkında olmadıklarını ve gelen müracaat sayılarının da bize göre yeterli olmadığını değerlendiriyoruz.

Bununla ilgili bütün kurumlarımıza tekrar duyuruda bulunduk. Şunu talep ediyoruz. Kurumlarımıza bile intikal etse bazı hususlar, buraya yönlendirin burada çok daha aktif olarak hızlı bir şekilde bu izlemeleri, takipleri yapacağız.

Valilik İç birimlerimizde de tedbir alıyoruz. Bu basın açıklamasının amacı da budur. Sizlerden de talebimiz İlimiz genelinde sizler vasıtasıyla bu hususu duyurmak ve insanlarımızın kamu kurum kuruluşlarına yapacakları sorun, ihtiyaç ve taleplerine ilişkin bütün isteklerini buraya bizzat yapmaları veya internet üzerinden ulaşmaları halinde taleplerine çok daha hızlı bir şekilde çözüm bulma konusunda bizim öncülük edeceğimiz hususudur.”

Kodlama : SadeMedia Interactive