ManşetSiyasetMHP’NİN ÖNE ÇIKAN SEÇİM VAATLERİ

5 sene ago

Milliyetçi Hareket Partisi Burdur Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya, Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e yaptığı açıklamada; MHP’nini seçim vaatlerini anlattı. Milliyetçi Hareket Partisi’nin 7 Haziran 2015 genel seçimlerine iddialı bir şekilde hazırlandığını, Burdur’da da en iyi sonucu almak için çalıştığını vurgulayan Kaya, MHP Lideri Bahçeli’nin 15 Mayıs’ta Burdur’da düzenlediği canlı mitingin, yoğun katılımın ilimizde de MHP’nin iyi bir ivme yakaladığının bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Kaya, MHP’nin bu seçimde sadece AKP iktidarının yanlışlarını ortaya koymadığını, bölünme sürecine karşı sigorta görevi üstlenmediğini, halkın karşısına ciddi bir program koyduğunu söyledi. MHP’nin seçim vaatlerinin, hazırlanan programın temel bir felsefesi olduğunu, bir bütünlük içinde kalkınma atağının, ekonomik büyümenin sağlanacağını belirten Kaya, bu programın MHP’nin farkı olduğunu ileri sürdü. Başta MHP Lideri Bahçeli olmak üzere, Burdur’da da adayların gittikleri her yerde MHP’nin vaatlerinden bahsettiğini, gençler, kadınlar, dar gelirliler, yoksullar olmak üzere toplumun tüm kesimlerine hitap eden programın Türkiye için, Burdur için bir fırsat olduğunu açıkladı. MHP Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya, 15 Mayıs 2015 Cuma günü gerçekleşen Devlet Bahçeli’nin mitingi sonrası gazetemize mitingi değerlendirdi, 7 Haziran seçimlerinde MHP’nin seçim vaatlerini de gazetemize anlattı.

Hacer Zeren: Sayın Devlet Bahçeli’nin Burdur Mitingini nasıl değerlendirdiniz?

Yavuz Mehmet Kaya: Burdur Cumhuriyet Meydanındaki miting saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylenerek başladı. Başbakanın Burdur mitingindeki söyleminden yola çıkan Devlet Bahçeli yoğun tezahüratlar altında Hükümete eleştirilerini bir bir sıraladı. Genellikle ekranlara kızan yüzü yansıtılan Bahçeli’nin güler yüzü, Burdur mitingine ilgi çok yoğun oldu. MHP’nin mitinginde MHP’ye gönül verenler Bahçeli konuştukça coştu, Bahçeli de coştukça coştu. Seviyeli, beyefendi ve saygın kişiliği ile tanınan Devlet Bahçeli mitinginde bölünme ve çözüm sürecinin yanlış olduğunu, hainlere, pazarlıkçılara prim vermenin yanlış olduğunu, başkanlık sisteminin ülkemize zarar vereceğini sade bir dille seçmenlere anlattı. Daha sonra özellikle AKP ve CHP’li seçmenlere seslenerek nazik bir biçimde içinde bulundukları yanlıştan dönerek, MHP’ye oy vermelerini istedi. Burdur’da birbirinden ilginç ve toplumun her kesimini ilgilendiren seçim vaatlerini anlattı.

Hacer Zeren: Sayın Kaya, Burdur’da çalışmalar nasıl gidiyor. Milletvekili adaylarınıza ilgi nasıl?

Yavuz Kaya: Üç milletvekili adayımız; sayın Alpaslan Dursun, Ali İsra Güngör ve Metin Işıldar, sahada çalışmalarını sürdürüyorlar. Üç adayımızda halktan büyük teveccüh görüyor. Özellikle Gölhisar, Tefenni, Çavdır, Karamanlı, Ağlasun, Bucak ve şehir merkezinde halktan yoğun ilgi görüyorlar. Bu ilgi, sandığa yansıdığı takdirde milletvekili adaylarımız, üç milletvekilliğinin üçüne de talip.

Hacer Zeren: MHP’nin memurlara ve çalışanlara vaatleri nelerdir?

Yavuz Mehmet Kaya: Aylık 200 kilovatın altında elektrik tüketen ailelere yüzde 75 indirim uygulanacak, elektrik kayıp-kaçak bedeli alınmayacaktır. Aile birliği korunacak, çalışan eşlerin aynı il içinde görev yapmaları sağlanacak, öğretmen, polis, kamuda çalışan avukatların ek göstergeleri 3600, ek ders ücretleri ile tazminatları yükseltilecek, atama bekleyen tüm öğretmenler kademeli olarak atanacaktır. Şube müdürleri ek göstergeleri 3000 olacaktır. Mübaşir, zabıt katibi ve diğer adalet çalışanlarının özlük hakları iyileştirilecektir. Özel güvenlik görevlileri en az 2.100 TL aylık alacak, Astsubayların intibakları yapılacak, hakları verilecek, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların mağduriyetleri giderilecektir. Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunulacaktır. Hastaneler tam gün- tam kapasite çalışacaktır. Sözleşmeli, vekil gibi adlarla çalışan ebe ve hemşireler asli kadrolara geçirilecek, sağlık çalışanları ek ödemeleri emekliliklerine yansıtılacak, çalışma süreleri her bir yılı için 90 gün fiili hizmet süresi yıpranma payı hakkı verilecek, aynı haktan infaz koruma memurları da yaralanacaktır.

Hacer Zeren: Biraz da asgari ücretliye gelelim. Bu seçimde en etkili olacak vaatlerden birisi gibi görünüyor. Ben, sokakta vatandaşlarımıza ‘Burdur’un vekil adaylarını tanıyor musunuz, neye göre oy verirsiniz’ diye sorduğumda, ‘ekonomi politikalarına göre’ demişlerdi. MHP, esnafa, işçiye ne vaat ediyor?

Yavuz Mehmet Kaya: Asgari ücretliden artık vergi alınmayacak, bütün çalışanların gelirlerinin asgari ücret kadar kısmı vergi dışı bırakılacak, net asgari ücret 1400 TL. olacak, kamuda çalışan taşeron işçiler, 4/C’liler, vekil, sözleşmeli ve geçici statüde çalışanlar kadroya geçirilecektir. Firmaların harç ve damga vergisi gibi işlem vergileri azaltılırken, vergisini düzenli ödeyen vatandaşlar ödüllendirilip, vadeli satışlarda KDV erteleme sistemi getirilecektir. Yeni işyeri açan esnafa 5 yıl süreyle vergi ve prim avantajı sağlanacak, şoför esnafının yenilemek için alacağı ticari araçtan vergi alınmayacaktır. Gelir Vergisinde asgari geçim indirimi uygulanacaktır. Kamyon, otobüs, dolmuş ve taksi şoförlerine yıpranma payı verilecek, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlara vergisiz akaryakıt verilirken esnaf ve sanatkârların geçmiş hizmetlerini borçlanacaklar, emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmeyecektir. Bankaların maaş hesaplarına bloke uygulaması engellenecek, haciz uygulamaları hiç kimsenin gelirini asgari ücretin altına düşürecek şekilde uygulanamayacaktır.

Hacer Zeren: Biraz da eğitim ve sağlıktan bahsedelim isterseniz.

Yavuz Mehmet Kaya: Üniversiteye giriş sınavı kaldırılacak, Her öğrenciye 10 bin lira yükseköğrenim kuponu verilecektir. Yeterli barınma imkânı sağlanıp hiçbir öğrenci açıkta bırakılmayacaktır. Evlenen gençlere 10 bin TL. faizsiz 2 yıl vadeli evlilik kredi desteği verilecektir. Hukuki koruma sigorta sistemi etkinleştirilecek, aile avukatlığı sistemi oluşturulacaktır. Okullarda sınıf mevcutları 25 öğrencinin altına indirilecektir. Çocuk istismarlarında cezalar ağırlaştırılıp, zaman aşımı kaldırılacaktır.

Hacer Zeren: Yine bu yıl öne çıkan seçim vaatlerinden biri de mazot fiyatlarındaki indirim, ayrıca çiftçinin girdi maliyetleri ile ilgili düzenlemeler. MHP, bu alanlarda ne yapacak?

Yavuz Mehmet Kaya: Çiftçi mazotu 1.75 TL.’den alacak, gübre, yem ve kepek girdileri ucuzlayacak, KDV %1’e indirilirken, tarımda kullanılan elektrikten KDV alınmayacaktır. Stratejik öneme sahip tarımsal ürünlere özel destek ve fiyat garantisi verilecek özellikle et ve sütte garanti fiyat uygulamasına geçilecektir. Kapatılan belde belediyeleri, özel idare ve köyler yeniden kurulacaktır. Köy ve mahalle muhtar maaşları, kriterler dikkate alınmak suretiyle en az asgari ücret kadar olmak üzere kademeli olarak yükseltilecek, ihtiyar heyeti üyelerine her ay 150 lira huzur hakkı ödenecektir.

Hacer Zeren: Diğer vaatleri de sizden dinleyebilir miyiz?

Yavuz Mehmet Kaya: Dezavantajlıların sigorta primini devlet karşılarken, evsizlere 250 TL kira yardımı yapılacaktır. Sosyal yardımlar hiçbir şekilde kesilmeyecektir. Muhtaç ailelere iş imkânı ya da 700 TL ‘Aile Desteği’ verilecektir. 65 yaş aylıkları artırılacak, bakım yardımı verilecektir. Engelli vatandaşlara 600 lira engelli maaşı verilecektir. Muhtaçlara HİLALKART verilirken, yetim ve öksüzler çocuklara aylık 100 TL, muhtaç ilköğretim ve ortaöğretim çocuklarına Eğitim Yardımı en az 50 TL. verilecektir. Girişimci kadınlara %50 hibe finans desteği verilecektir. Gazilere 3600 günde emekli olabilme hakkı verilirken, şeref aylığı artırılacak ve tüm gazilere aynı tutarda ödenecektir. Şehit yetimlerinin hepsine iş hakkı verilecek, Şehit ve Gazi çocuklarının her kademedeki eğitimini devlet üslenecektir. “Yaşlı Bakım Evleri” yapılacaktır.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive