ManşetSiyasetMHP mitingi ANALİZ

5 sene ago

Burdur, bir haftada 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin en iddialı üç siyasi partinin liderini ağırladı. İlimizde 11 Mayıs Pazartesi CHP’nin Kılıçdaroğlu, 12 Mayıs Salı AK Parti’nin Davutoğlu mitinglerinin ardından dün MHP Lideri Devlet Bahçeli Burdur’da meydan mitingini gerçekleştirdi.

İlimizde seçim sonucunu merak edenler, siyasi gelişmeleri yakından takip edenler CHP ve AK Parti’nin açık hava toplantılarından sonra bütün dikkatlerini MHP’ye çevirdiler. 1999 genel seçimlerini Burdur’da birinci bitiren, Meclise bir Milletvekili gönderen MHP, o seçimden sonra Burdur’da bir türlü istediği neticeyi alamadı. 2002, 2007 ve 2011’de Burdur’da arzuladığı sonuçlar elde edemeyen, Meclise  temsilci gönderemeyen MHP, son yıllarda Burdur genelinde oylarını artırsa da, başta şehir merkezi olmak üzere ilçelerin her birinde belli bir oy standardında sahip olsa da ülke genelinde %13’lük ortalamanının Burdur’da beş puan üzerinde % 18 oy oranına rağmen Milletvekili çıkaramıyor. Arzuladığı sonuçlar elde edemeyen, Meclis’e temsilci gönderemeyen MHP, son yıllarda Burdur genelinde oylarını artırsa da, başta şehir merkezi olmak üzere ilçelerin her birinde belli bir oy standardında sahip olsa da ülke genelindeki aldığı oyların Burdur’da beş puan üzerinde % 18 oy oranına rağmen Milletvekili çıkaramıyor.

2015 genel seçimlerine büyük bir iddia ile hazırlanan MHP, Burdur’da başarı çıtasını yükseltmek, mutlaka bir Milletvekili çıkarmak istiyor. Burdur’daki bu yüksek arzuyu dikkate alan MHP Genel Başkanı Bahçeli ve MHP kurmayları da aday listelerini belirlerken ‘Bucak’ kartını öne çıkararak aslında kendileri de Burdur’da artık en azından bir Milletvekili beklediklerini ortaya koydu. Aday listelerinde Burdur’da ‘Bucak gerçeğini’ dikkate alan, Bucak kökenli adayı birinci sıraya, Gölhisar’lı akademisyen bir ismi ikinci sıraya, üçüncü sıraya da yine Batı’dan Tefenni’den belediye başkanlığı yapmış bir ismi koyan MHP üst yönetiminin ‘bu stratejik tercihleri Burdur seçmeninde nasıl karşılık buldu, sandığa ne şekilde yansıyacak?’ İşte; bu soruların cevabını arayanlar, MHP’nin Burdur’da sahadaki gücünü ölçmek isteyenler için hiç kuşkusuz MHP’nin ilimizdeki mitingi en iyi ortam olacaktı… Zaten, Burdur kamuoyunun Bahçeli’nin dün düzenlediği mitinge genel bakışı; ‘MHP bir Milletvekili çıkaracak havayı yakalamış mı? MHP 1’e yakın mı?’ soruları üzerinden şekillendi.

Elbette; MHP’nin Burdur’daki gücünü, şu anki durumunu anlamak için bir miting hiç te yetmez. MHP’nin ivmesini doğru algılamak, sağlıklı yorumlamak için sahanın tamamını, ilçeleri görmek gerek. Çünkü; MHP’nin 2015 aday sıralamasında Burdur merkezden bir isim yer almadığı,  MHP 1 Milletvekili çıkarabilmek için ağırlığı başta Bucak olmak üzere Gölhisar ve diğer ilçelere verdiği için, şehir merkezinden MHP’nin Burdur’daki pozisyonunu anlamak zor bir iş…

Elbette; siyaset sonuç odaklı, sonuç üzerinden yapılan bir uğraş. MHP’de rakamlara, istatistiklere kulak vererek, daha önceki seçim tablolarını analiz ederek Bucak ve Gölhisar’da AK Parti’ye yığılan kitleleri, AK Parti’de yoğunluk kazanan blok seçmene, yeni bir alternatif sunmaya çalıştı. Şehir merkezindeki oyunu cebinde kabul ederek, diğer yerlerden oy alma peşinde…

Gelelim miting izlenimlerine: Burdur mitinginde ‘gençler’ öne çıktı. Zaten gençler için MHP eskiden beri çekim merkezi olmuştur hep… Yaşı 18-ila 25 yaşında olan, kendini sağ’a yakın hisseden, milliyetçi duygulara sempati duyanların ve  ilk kez oy verecek olanların yolu MHP ile bu yaş dilimlerinde mutlaka kesişir… MHP’nin genç seçmenle başlayan bu yakın ilişkisinde sorun, hayatın devamında başlıyor. Bu gençler ne zaman gündelik dünya telaşına daldıklarında, (iş bulduklarında, evlendiklerinde, çocuk sahibi olduklarında) MHP ile olan bağları zayıflamaya, gündelik yaşam mücadelesinde özellikle de ekonomik kaygıların ağır basmasıyla birlikte, oy tercihleri  başka partilere özellikle de merkez partilerine, kitle partilerine kayıyor..

Gençler, Burdur’da MHP’nin en önemli, üstün yanınını açığa çıkardı. Genç kızlar, genç erkekler, coşku içersinde MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi dinledi. Bahçeli’nin konuşması da ilimizdeki en etkili konuşmalarından biri idi… MHP’nin de artık seçim çalışmalarında kısıtlı maddi imkanlarına rağmen, daha profesyonel destek almaya başladığı görülüyor. MHP’nin dinamik tabanını coşturacak müzikler, ezgiler, meydana kurulan platform, etkili, akılda kalan sloganlar ve Bahçeli’nin de prompter kullanarak konuşması, yeri geldiğinde yerel konuları da işleyerek halka aktarması mitingin akılda kalan yönleri oldu.

Ve vaadler… 2015 seçimlerine damgasını vuran, ekonomi ağırlıklı, dar gelirliyi, emekliyi, yoksul kesimleri hedef alan seçim vaadlerini Bahçeli, kararlı bir şekilde, net, yalın, kısa cümlelerle anlattı. Konuşmasının ilk bölümünü iktidar partisi eleştirilerine finalini ise seçim vaatlerine ayıran Bahçeli, bakalım Burdur halkından umduğu desteği bulacak mı?

23 gün sonra sandık, bu soruların yanıtını verecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive