ManşetSiyasetMHP MECLİS ÜYESİ YAVUZ KAYA: ‘Öngörü üzerine karar verilemez!’

5 sene ago

MHP Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya, 8 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşen olağanüstü Belediye Meclis Toplantısı’nda iki önemli kararda çekimser ve red oyu kullandı. Kaya, Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan 16 bin m2’lik araziye sentetik çim saha yapılmasına ‘evet’ oyu verirken, süresi ile ilgili oylamada ise çekimser kaldı. MHP Meclis Üyesi Kaya, Adliye binasının yıkılmasına karşı olmadığını vurgulayarak, Belediye‘ye ait, yeni Adliye binasının üst kısmında yer alan 3400 m2’lik arsasının, Adalet Teşkilatı’nı Güçlendirme Vakfı’na, düşük bedel karşılığında, Adliye Lojmanları olarak verilmesi hususunda ise red oyu kullandı.

Yavuz Mehmet Kaya, çim sahanın tahsis süresinde çekimser kalma nedenini ve Adliye Lojmanları için Belediye arsasının düşük bedelle verilmesine neden karşı çıktığını gazetemize anlattı.

Çim sahanın yapılmasına karşı olmadığını vurgulayan MHP’li Kaya, “Elbetteki çocuklarımızın spor yapması lazım. Amatör Spor Kulüpleri dediğimiz zaman, bütün spor dallarını kapsaması lazım. 16 dönümlük bir alan. Bir yer talebi var ama yer talebiyle ilgili talep eden kurumun ortaya koyduğu bir proje yok. Bize böyle bir proje aktarılmadı. Tartışma esnasında, 600 bin lira bu alan için taahhütte bulunulduğunu gördük. Yine yapılacak proje ile ilgili gösterilmiş bir yazılı materyal de yok. Biz burada evet kararını verirken, sporu desteklemek anlamında, bu araziye çim saha yapılmasına ‘evet’ oyu kullandım, ama süresi konusunda çekimser kaldım. Çünkü bir belirsizlik var. Burada Meclise yapılacak olan proje nedir diye yeterli bilgi verilmediği için çekimser kaldım.” dedi.

Meclis gündeminde sentetik çim saha yazılmasına karşın, bu alanın hangi spor branşı ya da branşları için yapıldığının belli olmadığına dikkat çeken Kaya, “Oradaki genel kanıdan anladığımız futbol sahası olacağı yönünde. 16 bin m2’lik bir alanda tüm spor dallarını oluşturacak bir çalışma yapılabilir. En azından bir proje getirilseydi meclis üyelerinin karşısına, karar verirken dayanağımız olurdu. Yeri tahsis amaçlı veriyoruz ama verirken uzun süreyi ipotek altına almamamız lazım. Projesi ne zaman bitecek, proje tutarı ve kaç yılda biteceği belli olmalı. Öngörüler üzerine karar verilmez.” diye konuştu.

Adliye binasının yıkılarak, yerine yeşil alan yapılması ile ilgili görüşleri değerlendiren Kaya; “Adliye binasının yıkılmasına karşı değilim. Burdur Valiliği binası göz önüne çıksın isteniyor. Güzel olur. Adliye binası birbirine ek iki bina şeklinde yapıldı. Güçlü olasılıkla deprem yönetmeliğine aykırı bir bina olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili bir deprem testi yapılması lazım. Bu testler olumsuz sonuç verecektir. Olumsuz sonuç çıkarsa, bu bina zaten yıkılacak. Yıkıldığı zaman Belediye burayı yeşil saha olarak ilan edebilir, Valilik te bu konuya sıcak bakarsa, zaten buraya bina yapılamaz.” görüşünü savundu.

Söz konusu alanın Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olduğunu hatırlatan Kaya, “Ama biz burada Milli Emlak Müdürlüğü’nün bir sahası varken, Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı için neden Belediyenin bir arsasını ucuz fiyata veriyoruz? bunu anlayabilmiş değilim. Burada Belediye’nin kaynaklarını, menfaatlerini belediye meclis üyeleri olarak korumamız lazım. En ucuz şekliyle verilir denildiği zaman, olası bir Sayıştay denetiminde ,Sayıştay denetiminin eleştirisine, zimmetine doğacak bir sonuç olacağı için red kararı verdim.” şeklinde açıklama yaptı.

Belediye kaynaklarının daha doğru biçimde kullanılabileceğini söyleyen Yavuz Mehmet Kaya; “Yeni Adliye’nin üstünde Belediye’ye ait 3400 m2’lik bir arsası var. Adliye çalışanları da bizler gibi insan. Onlar da halkın içinde olursa, halkın sorunlarını daha iyi görürler, halkla içiçe olurlar. Niye evleri ayrı olsun ki? Nitekim o yerin hemen arkası mezarlık. Burada diğer bir konuda; belediye personeli asgari ücretle çalışan personelimize biz lojman yapamıyoruz, lojman sahası isteseler, gösterebileceğimiz bir alan yok. Meclis toplantısında, Belediye’nin arsası yok deniliyor. Belediyenin arsası yokken, Belediye personelinin olası bir talebi ortadayken, Adalet Vakfı için 3400 m2’lik yerin verilmesini uygun görmüyorum” diye konuştu.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive