GündemManşetSiyasetMHP İl Başkanı Sakızcı: “TERÖRLE MÜZAKERE EDİLMEZ, MÜCADELE EDİLİR”

5 sene ago

MHP Burdur İl Başkanı İbrahim Sakızcı, son günlerde artış gösteren terör olaylarını ele aldığı açıklamasında bölücü terör saldırılarına sert tepki gösterdi. MHP il başkanı Sakızcı, gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e konuştu.

Son günlerde ortaya çıkan tablonun MHP’nin uzun bir süredir dillendirdiği, kamuoyu ile paylaştığı kaygıları, endişeleri haklı çıkardığının altını çizen Sakızcı, “biz en başından beri açılım, çözüm süreci adı verilen girişimlerin ihanet süreci olduğunu söyledik. Teröre karşı etkin bir mücadele verilmesi gerektiğini savunduk. Gelinen nokta ne kadar haklı olduğumuzu kanıtladı” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda yaşanan terör olaylarını değerlendiren MHP İl Başkanı İbrahim Sakızcı, biran önce terörle etkin mücadelenin başlaması gerektiğini vurguladı. Çözüm sürecinden, Genel Başkan Devlet Bahçeli gibi ‘çözümsüzlük süreci’ olarak bahseden Sakızcı, “Devlet terörle müzakere etmez, mücadele eder. Teröre kesin çözüm; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terörle mücadele etmesidir” dedi. Son zamanlarda yaşanan terör olaylarını değerlendiren MHP İl Başkanı İbrahim Sakızcı, bir an önce terörle mücadelenin başlaması gerektiğini vurguladı. Çözüm sürecinden, Genel Başkan Devlet Bahçeli gibi ‘çözümsüzlük süreci’ olarak bahseden Sakızcı, ‘Devlet terörle müzakere etmez, mücadele eder. Teröre kesin çözüm; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terörle mücadele etmesidir” dedi.

2002 yılında hiç şehit gelmez iken, son günlerce şehitlerimizin artmasının ‘düşündürücü’ olduğunu kaydeden MHP İl Başkanı İbrahim Sakızcı, “ Sayın genel başkanımızın bu süreçle ilgili baştan beri söylediği ‘bu çözüm değil çözülme sürecidir.’ 2007-2009 ve Dolmabahçe süreci görüşmelerinde çözüm sürecinin çözülme süreci olduğunu, teröristle müzakere değil, mücadele yapılması gerektiğini genel başkanımız defalarca söyledi. Ama buna rağmen, önlemler alınmadığı için sonuç bu.” dedi.

Askerin ve polisin yetkilerinin belirsiz olduğunu öne süren Sakızcı, “Askerimizin, polisimizin öldürme yetkisi yoksa, kenara çekilecek. Eğer polis bir kurşun sıksa, emekli olana kadar Adliye ile Emniyet arasında koşuşturmaca içerisinde. Kendi güvenliğini mi sağlasın, ne yapsın bilemiyor. Onlar da haklı.” diye konuştu.

Terörü yok etmek için kesin çözüm mücadele etmek olduğunu vurgulayan Sakızcı, Bize genel başkanımız her zaman devlet teröristle müzakere etmez diyor. Haberlerden öğrendiğimize göre, seçim sürecinde Güneydoğu’da 20 tane il’de güvenlik sağlayamamışız. 9 tane il’de PKK’nın kendi hükümetinin kurulduğu ve oralarda örgütün kendi yasalarının geçerli olduğu belirtiliyor. “ şeklinde açıklama yaptı.

Koalisyon kurma süreçlerini de değerlendiren Sakızcı, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin bazı açıklamalarının eksik ve yanlış aktarıldığını dile getirerek, “7 Haziran akşamı genel başkanımız, ‘önce oya göre Cumhurbaşkanının Sayın Başbakana görev verir, daha sonra diğer üç partiye gidip koalisyon görüşmeleri yapılır ve bu görüşmelerden bir şey çıkmazsa temayüller gereği CHP’ye görev verilir, o da olmazsa seçime gidilir’ dedi. Ama bazı gazeteler ve televizyonlar, sayın genel başkanımızın öncesi açıklamalarını görmeksizin ‘erken seçime gidelim’ dediğini söylediler. Genel Başkanımız erken seçim istememiştir. “ vurgusu yaptı.

MHP’nin olmazsa olmaz 4 temel şartla, koalisyon görüşmelerine katıldığını hatırlatan Sakızcı, şunları söyledi: “Bunlar Anayasamızın ilk 4 maddesiydi. Bu maddeler Ak Parti ve diğer partiler tarafından kabul edilemez maddeler değildi. Çünkü Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyoruz. Bu bayraktır, Başkent Ankara’dır ve İstiklal Marşı’mızdır. Bizim genel başkanımız, ‘bu 4 madde kabul edilirse biz koalisyona hazırı’z dedi.

Biz 17-25 Aralık operasyonlarını görmezden gelemeyiz. Seçime kadar bu olaylar, terör olayları yoktu. Haziran ayının ortalarında bu olaylar başladı. Şimdi bırakın ‘analar ağlamasın’ söylemlerini, anaların ciğerleri parçalanıyor. 1 günde 8 şehidiniz var. Karşımızda değil ki göğüs göğüse çarpışalım. Haince, kalleşçe bir pusu sonucunda bizim askerimiz, polisimiz şehit oluyor. Oradaki Belediyeler bunu yapıyor. Önce yolun altına mayınlar döşeniyor, arkasında üzerine asfalt dökülüyor. Giderken genç kardeşlerimiz şehit oluyor. Bizim yüreklerimiz parçalanıyor. Buna kesin çözüm; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terörle kesin mücadele etmesidir.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive