ManşetSiyasetMHP İL BAŞKANI HİKMET ÖKTE, YENİ GÜN’e KONUŞTU: “Devlet Bahçeli’nin kararlı duruşu sayesinde MHP’yi ele geçiremediler!”

3 sene ago

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte gazetemize verdiği röportajda; güncel siyasi gelişmeler hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Ökte, “15 Temmuz darbe girişimi, FETÖ kalkışmasına karşı MHP’nin ve Devlet Bahçeli’nin tutumu, küresel güçlerin Türkiye üzerindeki oyunu, MHP içindeki kongre tartışmaları, MHP’nin Burdur’daki çalışmaları hakkında” görüşlerini dile getirdi.

Ökte, açıklamalarında Devlet Bahçeli’nin 15 Temmuz darbe girişimi karşısında koyduğu tavra dikkat çekerek, Bahçeli’nin devlet adamlığı duruşunu ortaya koyduğunu söyledi. MHP il başkanı Hikmet Ökte, Meral Akşener’in başlattığı liderlik ve kongre talebi hakkında çarpıcı mesajlar verdi.

MHP Lideri Bahçeli’nin 9 Mayıs 2016 tarihinde il başkanlığı görevini kendisine tebliğ ettiğinde, küresel güçlerin Türkiye üzerindeki hesaplarını anlattığını hatırlatan Ökte, “MHP ele geçirilmek, teslim alınmak istendi. Liderimiz Bahçeli, bu tehlikeyi öngörerek kararlı bir duruş sergiledi. Zaten 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yaşanan süreç, Liderimizin haklılığını ortaya koydu. Bize göre; Meral Hanım MHP’yi ele geçirmek isteyen güçler, odaklar tarafından desteklendi. MHP üzerinden siyasi rant elde edilmek istense de Sayın Bahçeli, MHP’yi teslim etmedi, etmeyecektir” şeklinde konuştu.

Burdur’da MHP içersinde herkesin bir görüşü, demokratik hakkı olduğunu belirten Ökte, “geçmişte il başkanlığı yapmış olduğumdan dolayı bir tecrübem olduğundan dolayı Sayın Genel Başkanım ve Genel Merkezimiz bize bu görevi vermiştir. Teşkilatlarla ilgili değişikliklerimiz var. Yeni bir oluşum yeni bir hareket, yeni bir heyecan yaratarak bu şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz. Taraf olan arkadaşlarımız var. Olabilir. Hakaret olmadığı sürece herkes bir tarafta olabilir. Herkes herkesi destekleyebilir, herkes herkesi sevmek zorunda değil. Ama genel merkezimize, Devlet Bey’e hakaretler tonajı aştı. Bu noktada disiplin mekanizmalarını işletmeliyiz. Kongrelerimiz Ekim ayında başlıyor. Aday olmak isteyen arkadaşlar gelir olur. Ama hakareti aşan sözlere karşı elbette disiplin süreci işletilecek” dedi.

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’ın Hikmet Ökte ile gerçekleştirdiği söyleşide; Ökte’nin konuşmalarında öne çıkan konu başlıkları ve pasajlar şöyle:

15 Temmuz darbe girişimi karşısında MHP’nin tutumu, Bahçeli’nin duruşu

“15 Temmuz olayı bir yüz karası. 15 Temmuz akşamı yaşanan olayları genel merkez ve teşkilat bazında kısaca anlatmak istiyorum. Genel Başkanımıız o gece Ankara’da. Cunta hareketine karşı MHP anında kararlı bir duruş sergilemiştir. Sayın Genel Başkanımız adı gibi devlet adamlığını göstererek gereken cevabı vermiştir ve halen vermeye devam etmektedir.

Bu duruşumuz, demokrasiye sahip çıkışımız, bazı art niyetli çevrelerce iktidarın, Ak Parti’nin destekçisi olarak yorumlanmaya çalışılarak eleştiriye uğrasak da; öncelikle devleti ilk planda tutan, ‘önce ülkem, sonra partim sonra ben’ şiarı ile hareket eden Bahçeli, Türkiye Cumhuriyetini düşünüyor. Süreç halen devam ediyor. Kangren devam ediyor. Ama bunun en kısa sürede bitmesi için Cenab-ı Allah’tan duacıyız. Milliyetçi Hareket Partisine düşen ne görev varsa Sayın Genel Başkanımız Devlet Bey yine yapacaktır.”

Küresel güçlerin Türkiye üzerine oynadığı oyunlar

“Kendi aramızda yaptığımız görüşmeler ve genel merkezde yapılan toplantılarda mazbatayı alırken de bu konular hep gündeme geldi. Küresel bir gücün, bu son 15 Temmuz olaylarının da ortaya koyduğu gibi; Türk siyasetinin üzerine bir baskı, bir kartalın pençesi gibi çöktüğünü Sayın Genel Başkanımız da söyledi. Önce biz, sonra AKP sonra da CHP üzerinde küresel bir gücün baskı yapacağını, isimlerin telaffuz edildiğini Teşkilat toplantılarında söyledi. O dönemde küresel gücün FETÖ aracılığıyla MHP’yi de ele geçirme planı vardı. Meral Hanıma ‘ben FETÖ’cü demiyorum’ ama; Meral Akşener’in çevresindekiler küresel güçlerin, sermaye gruplarının desteğini alarak 25 -30 yerde adeta bir seçim kampanyası yürütürcesine mitingler yaptılar. O günkü sürece ve edilen masraflara bakarsanız baya bir maddi külfet var. Bu değirmenin suyunun nerden geldiğini araştırmak lazım. Gelinen noktaya bakarsanız, MHP ile ilgili kongre tartışmaları, hukuki süreç, mahkemeler uzun sürdü. Bu konuya bakan savcılar, hakimler bugün FETÖ üyesi olmakla suçlanıyor. MHP üzerinden siyasi rant elde etmek istediler. Sayın Devlet Bahçeli MHP’yi her zaman söylediği gibi teslim etmemiştir. etmeyecektir.”

Hakareti aşanlara disiplin süreci işletilecek

“Biz 9 Mayıs’ta görevi teslim aldık. Siyasi partiler kurumsaldır. Görevini ifa eden arkadaşların zamanı gelince değişiklik olur. Geçmişte il başkanlığı yapmış olduğumdan dolayı bir tecrübem olduğundan dolayı Sayın Genel Başkanım ve Genel Merkezimiz bize bu görevi vermiştir. Teşkilatlarla ilgili değişikliklerimiz var. Yeni bir oluşum yeni bir hareket yeni bir heyecan yaratarak bu şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz. Taraf olan arkadaşlarımız var. Olabilir. Hakaret olmadığı sürece herkes bir tarafta olabilir. Herkes herkesi destekleyebilir herkes, herkesi sevmek zorunda da değil. Ama hakaretler genel merkezimize hem de Devlet Bey’e tonajı aştı. Hikmet Ökte’yi sevmeyebilirler, ama ben kurumsal olarak bir partinin il başkanıyım. Zarar kurumsal olarak Milliyetçi Hareket Partisine gelir. Bana yolda selam vermeyebilir, ama makama saygılı olmak ve makama selam vermek lazım. Biz kimseyle kırgın değiliz. Ama, ‘ben hakaret ederim, ben kimseyi tanımam derse’ bu partinin de bir disiplin süreci vardır , tüzükte maddeleri vardır. O maddeler gündeme gelir genel merkez gereğini yapar. Kongrelerimiz Ekim ayında başlıyor. Aday olmak isteyen arkadaşlar gelir olur. Düğün bayram gibi bir kongre yapılır. Bunu Genel Başkanımız her zaman istemiştir. 2018 yılında da büyük kongremizi yaparak, bu süreçten güçlenerek çıkacağız.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive