Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin talimatıyla sahaya inen MHP yöneticileri, il etkinliklerinde sahanın nabzını tutuyor, şehirlerin dinamikleriyle buluşuyor.

MHP MYK üyeleri Abdullah Bahadır Alperen, Turan Şener, Emrullah Türe ile Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte, dün Burdur’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettikten sonra Öğretmenevi’nde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu ortamda, geniş katılımlı kahvaltı etkinliğinde buluştu. MHP’li konuklar konuşmalarında, MHP’nin politakalarını ve neden Cumhur İttfakı içinde yer aldıklarını anlattılar.
“Burdur için gerekiyorsa onu yapacağız.”

Toplantıda konuşan MHP İl Başkanı Hikmet Ökte; “Toplantının ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu toplantıdan sonra ilimizin geleceği için birlik, beraberlik için hür olacağız, bir olacağız, diri olacağız Burdur’umuz için hangi şekilde faydalı olacaksa ne siyasi görüş ne de partizanlık yapmayarak elimizi, ayağımızı taşın altına koyacağız. Burdur için gerekiyorsa onu yapacağız.” dedi.

“Vatanın birliğini, insanımızın dirliğini sağlama uğrunda ağır bedeller ödemiş bir memleketiz.”

MHP MYK üyesi Abdullah Bahadır Alperen ise yaptığı konuşmada, “Adım Adım 2023, İl İl Anadolu” programını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla Edirne’den başlattıklarını söyledi. Stratejik öneme sahip Anadolu coğrafyasının tarihin hiçbir döneminde sükûnet bulmadığını belirten Alperen, Türkiye ve çevresindeki enerji kaynakları ile geçiş yollarının emperyalist güçlerin küresel projelerinde ayrı bir öneme sahip olduğunun bilincinde olduklarını vurguladı.

Alperen, Türkiye Cumhuriyeti’nin ne zaman kafasını kaldırsa, kabuğunu kırmaya çalışsa, bölgesel anlamda güç kazanmaya başlasa her zaman çeşitli sorunlarla yüz yüze bırakıldığını anlattı. Türkiye’nin yaklaşık 40 yıldır bölücü terör örgütüyle mücadele ettiğine dikkati çeken Alperen, “Vatanın birliğini, insanımızın dirliğini sağlama uğrunda ağır bedeller ödemiş bir memleketiz.” dedi.

Alperen, Türkiye’nin tarihi bir eşikte olduğuna işaret ederek, “Ekonomi vasıtasıyla Türkiye’ye saldıranlara, insanlarımızı faiz, kur, enflasyon sarmalına hapsetmek için uğraşanlara fırsat vermemek, müsaade etmemek kalbi vatan ve millet sevgisiyle çarpan herkesin ortak sorumluluğundur.” diye konuştu.

MHP MYK üyesi Abdullah Bahadır Alperen’in konuşmasının ardından Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı konuşma yaptı.

“Milletin sağlığını, gıdasını düşünen bir partiyiz”

Kaşıkçı; “Biz milli güvenliği önceleyen bir siyasi partiyiz. Evet doğrudur ancak şurada bence bir eksik var. Milli güvenlik dediğimiz sadece sınırlarımızın güvenliği veya bir dış tehdite karşı ülkenin korunması olarak algılanabilir. Ancak bizim milli güvenlik olarak baktığımız pencere içerisinde evet Türkiye’yi dış tehditlere karşı korumak birinci unsurumuz ancak bizim milli güvenlik dediğimiz mesele içerisinde milletimizin sağlığı da bizim için mili güvenlik unsurudur, milletimizin yemesi, içmesi, gıdası da bizim için Milliyetçi Hareket Partisi açısından birinci derecede önemli bir husustur. Yine milletimizin enerjide dışa bağımlılığı meselesi de ülkücüler, Türk milliyetçileri, Milliyetçi Hareket Partisi için bir milli güvenlik meselesidir. Yani sadece salt dış tehditlere karşı Türkiye’nin güvenliğini düşünen bir siyasi parti değiliz. Bunun yanında milletin sağlığını, gıdasını, tenceresini, o tencereyi pişirmek için yaktığı doğalgazını düşünen bir siyasi partiyiz.” diye konuştu.

“Doları indirmek karşılığında Biden’a secde etmemizi mi bekliyorsunuz.”

Tokat Milletvekili Yücel Bulut ise konuşmasında şunları kaydetti;

“Bedeller ödeyerek bu devlet kuruldu. Bugün içinde bulunduğumuz 2021 yılının son günleri. 2022 yılına giriyoruz. 2023 yılına doğru ilerlerken hep birlikte bir kere daha omuz omuza vereceğiz. Burdur’un Yörükleri, Türkmenleri, Tokat’ın evlatlarıyla bir olacaklar. Tokat’ın evlatları Trabzon’un yiğitleriyle bir olacak. Kars’ın cengaverleri Edirne’nin evlatlarıyla bir olacak. Anadolu bu topraklardan, bu coğrafyadan sizlerin özverisiyle, sesinizi yükseltmesiyle, kenetlenmesiyle tek yürek ve tek bilek olarak dünyaya şunu haykıracak; Diyecek ki ‘hepiniz toplanın gelin, dilediğiniz savaşı açabilirsiniz, bizi ekonomiyle de diz çöktürmek isteyebilirsiniz. Ama şunu biliniz ki bu topraklar Türk’ün mührüyle büyülenmiş, kâinatın son gününe kadar Türk’ün azim ve kararlılığıyla Türk kadınının iffetinin ve namusunun teminatı olarak, Türk evladının ikbal ve istikbalinin teminatı olarak var olacak’ diye haykıracaksınız. Bu sinsi kuşatmayı birlikte yaracağız. Bu fedakârlığı hep birlikte yapacağız. Her türlü fedakârlığı yaparak 2023 yılındaki bu kuşatmayı birlikte yarmak zorundayız. Biden’ın müjdesini bekleyenlere karşı, kandile sabah akşam selam duranlara karşı ve her türlü küresel iş birliğinin altına imza atarak Türk milletinin düşmanlarıyla Türk milletinin geleceğini konuşanlara karşı bu coğrafyanın has evlatları olarak hiçbir pazarlığın içerisinde olmayan Anadolu çocukları olarak diyeceğiz ki dünyaya ‘hayır siz değil bu ülkenin geleceğine biz karar vereceğiz.’ Diyorlar ki dolar şu kadar oldu, ayçiçeğinin kilosu şu kadar oldu. Elbette bunlardan mutlu ve mesut değiliz. Elbette hepimizin bir hanesi, bir evi var. Ancak bunu soranlara bende bunu sormak istiyorum; doları indirmek karşılığında Kıbrıs’ta tek devletli çözümü kabul etmemizi mi bekliyorsunuz. Ayçiçeği fiyatlarını indirmek karşılığında ülkenin Güneydoğu Anadolu bölgesinde kürdistan talebine onay vermemizi mi bekliyorsunuz. Doların kurunu aşağılara çekmek karşılığında 30-35 yıl önce işgal edilmiş ve 35 yıldır işgal altındaki Türk toprağı olan Karabağ’ı tekrar Ermenilere iade etmemizi mi bekliyorsunuz. Doları indirmek karşılığında Biden’a secde etmemizi mi bekliyorsunuz.”

Konuşmanın ardından heyet ve beraberindeki partililer, Burdur’da yıllar sonra bulunan bozkurt heykelinin Valilik önündeki anıtların yanındaki yerine yerleştirilmesi programına katıldı. Heyet buradan mehteran eşliğinde halkı selamlayarak il başkanlığı binasının açılışı gerçekleştirdi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI