İlçeManşetSiyasetMHP BUCAK’TA İDDİALI

5 sene ago

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde, 1. sıra adayını, Burdur’un kritik seçim bölgesi Bucak ilçesinden çıkararak, Burdur’daki iddiasını ortaya koyan Milliyetçi Hareket Partisi, seçim çalışmalarında Bucak’a ağırlık veriyor. Bucak’ta hafta boyunca üst üste seçim çalışması yapan MHP, bu seçimde Meclise Burdurr’dan mutlaka Milletvekili göndermek istiyor. Parti teşkilatı ve Milletvekili adayları, Bucak ve köylerinde vatandaşlarla buluşuyor, sorunlarını dinliyor ve MHP’nin vaatlerini anlatıyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü Bucak Organize Sanayi Bölgesi’nde mermer fabrikalarında işçilerden destek isteyen Milletvekili Adayları, Pazar esnafı ile de buluştular. MHP’nin 1. Sıra Adayı Avukat Alpaslan Dursun’un Bucak’lı olması ve uzun süre MHP’nin Bucak İlçe Başkanlığı görevini yürütmesi nedeniyle, geniş bir kesim tarafından tanınıyor. Mermer fabrikalarına yapılan ziyaretlerde de, Pazar esnafına yapılan ziyaretlerde de tanınan Bucaklı aday Alpaslan Dursun’a ilgi yoğundu…

MHP’nin Bucak’ta yürüttüğü saha çalışmasına katılan Muhabirimiz Hacer Zeren, milletvekili adaylarının ve parti teşkilatının seçim çalışmalarını yerinde gözlemledi ve parti adaylarından Burdur ve Bucak’ta yürütülen saha çalışmaları sonrasında oluşan genel kanaatlerini, kendilerine iletilen sorunlarda önceliği nelerin aldığını ve bu sorunların çözümüne yönelik adayların, dolayısıyla MHP’nin vaatlerinin neler olduğunu sordu.

GÖZLEM

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Adayları ve partililer ilk olarak Bucak Organize Sanayi Bölgesi’ndeki mermer fabrikalarını ziyaret ederek, ayaküstü, kısa süreli işçilerle görüştü. İşçilerin tek tek ellerini sıkarak, kolaylıklar dileyen adaylar, daha sonra kendilerini tanıtarak destek istedi. Seçim çalışmasını yaparken, adayların arasındaki uyum ve vatandaşlarla diyalog kurarken samimi bir dil kullanmaları göze çarpıyor. Tabiiki MHP, bu seçimde Bucaklı 1. Sıra Adayı Alpaslan Dursun’a ayrı bir önem veriyor. Kendi seçim bölgesinde, diğer aday arkadaşları da konuşmalarında, 1. sıra adayının Bucaklı Alpaslan Ahmet Dursun olduğuna dikkat çekiyor ve destek istiyor.

ALPASLAN AHMET DURSUN’A İLGİ NASIL?

Avukat Alpaslan Dursun, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 7 Haziran genel seçimlerinde en önemli kozlarından biri… Uzun süre Bucak’ta parti yönetiminde görev alan, partinin ilçe başkanlığını yürüten, Bucak’ta hemen her kesimde tanıdığı olan, Bucaklı’nın çok yakından tanıdığı bir isim. Dolayısıyla, ilçede yürütülen seçim çalışmasında da insanlar, tanıdık olduğu için Dursun’a karşı ayrı bir yakınlıkları, sempatileri var. Alpaslan Dursun, Bucak’ta gittiği her kapıyı açan, samimi bir ilgiyle karşılanan önemli bir aday. Mermer fabrikalarına yapılan ziyaretlerde de Pazar esnafına yapılan ziyaretlerde de zaten ilçede tanınan bir aday olan Dursun’a yakın bir ilgi var. Dursun’un halk teması da son derece samimi. Alpaslan Dursun, diğer aday arkadaşları Ali İsra Güngör, Metin Işıldar ve partililerle birlikte, önceden tanıdığı Pazar esnafıyla sohbet ederken, daha sonra MHP ilçe binasında verilen molada yenmek üzere, onlardan karpuz satın almayı da ihmal etmiyor. Partinin seçim çalışması boyunca yaptığı vurgu da bu… Partililer, kendi seçim bölgesi olduğu için destek konuşmasını öncelikli olarak Avukat Alpaslan Ahmet Dursun’a bırakıyor. Dursun ise konuşmalarında doğal olarak, “Bucak’lı olduğunu, Bucak’ın sorunlarını bildiğini, her zaman ulaşılabilir olduğunu ve milletvekili olması halinde de isteyen herkesin her an kendisine ulaşabileceğini” vurguluyor. Dursun’un gazetemize değerlendirme yaparken vurguladığı bir başka husus ise; “Burdur Milletvekili olmak dışında başka bir amaç taşımadığını, başka bir mevkii de gözü olmadığını” sıkça dile getiriyor.

Bunun yanı sıra diğer milletvekili adayları Prof. Dr. Ali İsra Güngör ve Metin Işıldar da kendilerini tanıtarak, Bucaklı’dan destek istiyor.

Genel açıklamalardan anladığımız, MHP’liler bu seçimde Burdur’dan milletvekili çıkaracaklarına yürekten inanıyor. Bucak halkının gösterdiği yakın ilgiden memnun olan partililer, ilçede kendilerine gösterilen ilginin sandığa mutlaka yansıyacağı görüşünde hemfikir… İşte adayların ve parti yöneticilerinin Bucak’ta yürütülen seçim çalışması sonrası gazetemiz Yenigün’e yaptıkları açıklamalar:

MHP 1. Sıra Milletvekili Adayı Avukat Alpaslan Ahmet Dursun: “Bucak’ta birkaç gündür değişik kesimleri ziyaret ediyoruz; esnaflarımızla, iş adamlarımızla , yaşlılarımızla, işçilerimizle, gençlerimizle görüşüyoruz. Her kesimin ayrı bir sorunu var ancak ağırlıklı olarak bize iletilen insanlarda genel olarak bir bıkkınlık var. Artık bir değişiklik, huzur, sakinlik istiyorlar. İktidarın her şeyi ‘ben yaparım, ben bilirim’ tavrından memnuniyetsizlik var. Ekonomik sıkıntılar bilhassa esnaflarımızda had safhada. Para kazanamamaktan, geçimlerini sağlayamamaktan şikayetçiler. Biz bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla yola çıktık, Milliyetçi Hareket Partisi’nin toplumun her kesiminin sorunlarına yönelik çalışmalarını insanlarımıza anlatıyoruz. Halkımızda büyük bir teveccüh olduğunu görüyoruz. Bunun sandıklara yansıyacağına dair bir kanaat oluştu bizde. İnşallah 7 Haziran Pazar günü vatandaşlarımız bunu sandığa yansıtacaklardır.

MHP NE VAAT EDİYOR?

Biz vatandaşlarımıza huzuru, sorunlara çözümü vaat ediyoruz. İnsanlarımız artık siyasetçilerin güvenilir olmasını istiyor. Siyasetçileri kendi aralarında görmek istiyorlar, siyasetçilerin kendilerini toplumun üzerine görmelerinden rahatsız insanlar. Biz MHP adayları olarak yıllardır vatandaşlarımızla iç içeyiz zaten. Vatandaşla aynı dilden konuşmayı biliyoruz. Vatandaşımızın sorunlarını paylaşmanın ne demek olduğunu iyi biliyoruz.

BURDUR DIŞINDAN GELMİŞ SİYASETÇİLER DEĞİLİZ, BURDUR’UN MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTİYORUZ

Biz 7 Haziran’da vekil seçildiğimizde de yine vatandaşımızla içiçe olacağız. Vatandaşımızla iyi diyaloglarımız devam edecek. Bize her zaman ulaşabilecekler. Farkımız buradan kaynaklanıyor. Biz Ankara’da işimiz olmadığı zamanlarda, kendi memleketimizde, Burdur’un her köşesinde halkımızla beraber olacağız. Bunun için vatandaşımıza zaten söz veriyoruz. Bu sözümüzü yerine getireceğimizden eminim. Biz Burdur dışından, yüksek noktalardan gelmiş siyasetçiler değiliz. Bizim en büyük farklarımızdan biri; Burdur’un milletvekilleri olmak için müracaatımızı yapmamız. Başka bir yeri istemedik. Biz Burdurlu’nun milletvekili olmak istiyoruz. Bizim istediğimiz şekilde Genel Merkezimiz bizi Burdur’dan aday gösterdi. Burdur’un her karış toprağında, her bir insanımızı seviyoruz. Artık Burdur’un gelişmesi için bir şeylerin yapılması gerektiğine inanıyoruz. Burdur’un gelişmesi için, Burdur’luyla el ele verip, vatandaşlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle, köylümüzle, çiftçimizle, esnafımızla her daim bir arada olduğumuz zaman sorunları rahatlıkla çözebiliriz. Bu sebeple halkımızın bu sebeple bize inanarak oy vereceğine eminim. Bizi destekledikleri zaman biz Burdur’u, Burdurlu’yu mahcup etmeyeceğimizi biliyoruz.

BURDUR VE BUCAK’TA VATANDAŞLARIN MHP’DEN BEKLENTİSİ NE?

Vatandaşımız inanın genel olarak Türkiye’de huzur istiyor. Bize ilettikleri ilk sorun bu. Artık vatandaşlarımızın siyasetçiye bakış açısı değişmiş. Vatandaşımız siyasetçinin kendine yakın durmasını istiyor, yanında olmasını, mütevazı olmasını istiyor. Öncelikli isteği bu. Toplumun tüm kesimleri beklentilerinin bilinmesini istiyor. Vatandaş, partilerin ekonomi politikalarını da çok iyi takip ediyor.”

  1. SIRA ADAYI GÜNGÖR, EĞİTİM SORUNLARINI GÜNDEME GETİRMEKTE KARARLI
  1. Sıra Adayı Prof. Dr.Ali İsra Güngör: “Burdur’da yaşayan bir üniversite hocası olarak, ben eğitim alanındaki sorunları ciddi bir analize tabi tuttum. Partilerin programlarına dikkat ederseniz; önceliği ekonomiye, ikinci önceliği eğitime verdiler. Daha sonra emekli, esnaf, köylü diye sıralandı. En sona milli birlik ve dirliğin sağlanması vurgusu yapıldı. Burdur’a baktığımızda yörük ve Türkmen şehri. Burdurlu, coğrafi ve kültür bazında bulunduğu konumun farkında ve eğitime verdiği önemle bunu gösteriyor. Fakat ben çeşitli platformlarda vurguladım, ‘üniversite bizim gözbebeğimiz diyoruz ama bunun altını doldurmuyoruz’. Rektörlük seçimi tartışmalarında görüldü, siyaset işin içine giriyor. Biz, hocalarımızı Burdur’a getiremeden, kütüphanemizi kuramadan, araştırma geliştirme ortamını kuramadan ve güvenli bir ortamı oluşturmadan, gelen hocaların ailelerinin ve çocuklarının kalacağı ve eğitim alacakları yerleri belirlemeden hiçbir sorunu çözemeyeceğiz. Kimse afaki konuşmasın. Biz eğer yetki alırsak, ben bir eğitimci olarak bunun üzerinde durmak istiyorum. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden bilim adamlarının gelmesini lazım. Merkez kütüphanesinin yapım çalışması aksadı. Bu olmadan olmaz.

ET VE SÜT FİYATLARI SABİT OLMALI

Tarım ve hayvancılıkta et ve süt fiyatlarında sabit fiyat köylü için en büyük garanti olacaktır. Bu oynar fiyatlar insanları güvensizliğe sevk ediyor. Birinci adım, üretim faaliyetinin düşürülmesi, bu var. Fakat birisi elinden alıyor, aracılar fahiş fiyatla beş katına fazlaya satıyor. Çiftçinin, köylünün elinden bu ürünü nereye götüreceğiz bunun yolunu gösteren yok. 12 senedir ‘ben Burdur milletvekiliyim’ diyen insanlar yol göstermedi. Bunun reklamı yapıldı. Bizim üniversitemizde süt analiz laboratuvarı var, uluslararası kalitede ve TSE garantili. Bu çevre illere daha çok hizmet veriyor. Biz istifade edemiyoruz. Bir yandan Burdur çok ileri düşüncelere sahip. Hayvan Hastanesi yapımını planlayan bir üniversite de, -ki yakında açılır bu, önceki Rektörümüz bunun için çok uğraştı, inşallah yeni Rektörümüz de devam ettirir. Bizim Veteriner Fakültemize çevre illerden daha çok talep geliyor.

MERMERCİLİK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI

Mermercilik sektöründe de blok üzerine çok duruluyor. ‘İşleme çok maliyetli diye bunun üzerinde durulmuyor. Birileri hazır dolarları, euroları ayağına getirdiği için, bir nevi rahatına düşkün oluyor.’ Bunun ötesinde en büyük problem sektörün önünde bürokratik engeller var. Başbakanlık, kendi bünyesinde yandaşlara, yönelik avantaj sağlamak için bunu topladı. Bunun Maden Dairesine geri verilmesi lazım. Sektör sesini çıkarmıyor. Eğer bu iktidar devam ederse başımız ağrımasın diye bir sürü dosya Başbakanlık‘ta sırada bekliyor. Bunun önü açılsın, müthiş bir ilerleme kaydeder insanımız.

BELEDİYEMİZ DÜNYA BANKASI’NIN İMKANLARINDAN YARARLANMALI

Bu iş Belediyenin işi ama; şehir planlaması, trafik ve çöple ilgili hususta, ben araştırdım; çöpü enerjiye çeviren sistem için Dünya Bankası gerekli parayı ayırmış. Dünya Bankası’nın çevre düzenlemesi için ayırdığı para çok fazla ama almasını bilene. Belediye Başkanımıza söyledim halen hareket geçilmedi.

SERACILIK FAALİYETLERİNDEKİ SORUNLAR

Bölgesel olarak seralarla ilgili yönlendirme hiç yok. Herkes maliyetiyle borçlanıyor. Jeneratörünü, suyunu büyük maliyetlerle ayrı ayrı yapıyor. Elektrik çekilse, plan yapılsa bu iş çözülür. Hiç uyarmıyorlar üreticiyi. Yarın bunlar şikayet edecek, Burdur’a yazık olacak. Seracılık’ta Antalya’dan Burdur’a yönelme var. Bunu gündeme getirmemiz lazım. Serayı kapalı devre sulama sistemi yapılmasına engel olarak görüyorlar. ‘Seralar çoğaldı diye kapalı devre sulama sistemini yapamıyoruz’ diyorlar. Burdur’un Milletvekiliyim diyen siyasetçiler milleti kandırmasın. Bizim bunun için çözüm önerilerimiz var, bu sorunların farkındayız. Milliyetçi Hareket Partisi olarak; bizim milli birlik ve beraberliğimiz, toplumsal güven, huzur bizim için çok önemli. Burdur bunun farkındadır. Ülke güvenliği ile ilgili hassasiyetimizi her zaman vurgulayacağız. MHP’ye bu yakışır.”

KORKU İMPARATORLUĞU SONA ERMELİ

  1. Sıra Adayı Metin Işıldar: “Öncelikle basın olarak ilgi ve alakanıza çok teşekkür ediyoruz. Biz milletvekili adayı arkadaşlarımla beraber, Ankara’da parmak kaldırmaya değil, Burdur’u ilçelerini salmaya gidiyoruz. Basın özgürlüğü için elimizden gelen her türlü gayreti sarfetmek için söz veriyoruz. 13 yıldan beri her tarafta korku imparatorluğu kuran AK Parti iktidarı inşallah yakın zamanda değişecek. Değiştiği zaman korku imparatorluğu sona erecek.

Burdur Gölü çok önemli. Gayet güzel bir gölümüz var ama değerlendirilemiyor. İmkan elimize geçerse gölümüzün etrafını yemyeşil bir zemin, park ve bahçeleri ile ziyaret edilebilir, su sporları ile etkili olacak bölgeler oluşturulabilir. Bunlar imkan dahilinde olacak.”

1999’DAKİ OYLARIMIZI ARTIRARAK GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYORUZ

MHP İl Başkanı İbrahim Sakızcı: “Burdur’da gümbür gümbür geliyoruz. Zamanında benim Burdurlum, Doğru Yol Partisi’nden üç milletvekili verdiyse, Anavatan Partisi’nden 3 milletvekilini verdiyse, bize de üç milletvekili verecektir diyoruz. 1999 yılındaki rüzgar, bugün daha fazla bizim lehimize esiyor. Biz 3 milletvekilliğinin üçüne de talibiz. Biz çıktığımız iktidar yürüyüşü yolundan çok umutluyuz. Hemşehrilerimize güveniyoruz. İyi bir sıralama yapıldığına inanıyoruz. Çünkü üç büyük ilçemizde adaylarımız var. Diğer partilerde de var ama bizim hem doğu bölgesi olan Bucak’ta, hem Batı bölgesi olan Tefenni ve Gölhisar’dan adaylarımız var. Tefenni ve Gölhisar bize sahip çıkacaktır. Bucak’ta bugün gördük, Bucak zaten bize sahip çıkmış durumda. Çünkü birinci sıra adayımız sayın Alpaslan Dursun, sürekli Bucak’da bulunduğu ve ilçe başkanlığı yaptığı için Bucak halkının teveccühü Bucak adaşımıza daha fazla. İlçelerimizde, Bucak ve Burdur merkezinde AK Parti’deki kırılmalar var, yorgunluk var. 17-25 Aralık olayının da çok büyük etkisi var. Biz üç milletvekilliğinin de Allah’ın izniyle bizim olacağına inanıyoruz.”

MHP Bucak İlçe Başkanı Osman Top: “Böyle bir imkanı verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi, iktidarın bir alternatifi olarak göründüğünü düşünüyoruz. Milletvekili 1. sıra adayımızın Bucaklı olmasından dolayı, vatandaşımız bize teveccüh gösteriyor. İnşallah bunu sandığa yansıyacağına ve sandıktan birinci parti olarak çıkacağımıza inanıyorum. Bütün Teşkilatımızdaki gönüldaşlarımız, gönüllü olarak çalışıyoruz. Çok samimi bir şekilde çalışıyorlar. Zaten samimiyetimiz sayesinde toplumda sempati oluştu. 7 Haziran seçimleri memleketimize Türk alemine, İslam alemine hayırlar getirir.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive