EkonomiManşetÜniversite-MAKÜMezuniyet dolayısıyla; şehir merkezinde BÜYÜK HAREKETLİLİK

4 ay ago

Burdur şehir merkezinde son yıllarda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) mezuniyet etkinlikleri, sezonun final programı, kent’te büyük bir hareketliliğe, yoğunluğa neden oluyor…

Her yıl artan öğrenci sayısının yanı sıra, MAKÜ’nün öğrenci potansiyelinin büyük bir bölümünün bölgeden oluşması, öğrencilerin Burdur’un ilçeleri, Denizli, Isparta, Antalya, Afyon, Muğla gibi komşu, yakın illerden olması, mezuniyet törenlerine ailelerin ilgisini de artırıyor.

Mezuniyet günlerinde Burdur kent merkezi, adeta büyük bir şehre dönüşüyor. Nüfus yoğunluğu kente yansıyor. Trafik akışından, sosyal hayata kadar pek çok alanda bir günlük de olsa, büyük bir hareketlilik yaşanıyor.

Bir Üniversiteyi kazanmak kadar, bir üniversiteden mezun olmak ta yeni bir başlangıçtır. Hayat, ‘üniversite ile başlıyor’ tabirini kullanır birçok genç. Çünkü; ilk defa ailelerinden ayrılıp farklı bir şehire gelecek ve orada kazandığı bölüme bağlı olarak en az iki yıl öğrenim görecek ve burada kendi ayaklarının üzerinde duracaklar, kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayacak ve her zor anlarında yanlarında olan aileleri kendilerinden kilometrelerce uzakta olacak. Aslında hayatın, yeni bir başlangıcın üniversite hayatının bitmesi ve mezuniyet ile başladığını mezun oldukları gün anlıyor bir çok öğrenci. Okul bitmiştir, onlar büyümüştür, en önemlisi de iş kaygısı başlamıştır…

Hayallerinin peşinde koşarak, sevdiği bölümü kazanıp öğrenimini tamamlayıp mezun olan MAKÜ öğrencilerinin aileri çocuklarının en mutlu ve gururlu günü olan mezuniyet töreni için  21 Haziran 2019 Cuma günü ülkemizin bir çok ilinden Burdur’a geldiler. Öğrenci ailelerinin Burdur’a gelmesi ile birlikte Burdur’da büyük bir canlılık ve hareket yaşandı. Bununla birlikte şehrimize kültürel ve ekonomik alanlarda katkı sağlayan üniversite, mezuniyet töreni ile de esnafımızın da yüzünün gülmesine sebep oldu. Çocuklarının mezuniyet töreni için çeşitli illerden gelen aileler şehri doldurarak otellerde ve pansiyonlarda doluluk oranını arttırdı. Şehrin nüfusun birkaç günde ciddi oranlarda artması, esnafın satışlarında artış olması şehrin ekonomisi de canlandırdı. Gelen aileler Burdur‘a özgü yiyecek olan Burdur Şiş ve Ceviz Ezmesine yoğun talep gösterirken şehrimizin kültürel alanlarını da gezme ve tanıma imkanı buldular. Birçok aile Burdur’un adını çocuğu üniversite sınavını kazanıp Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine gelmesi ile duyuyor. Çoğunlukla Isparta ve Antalya illerinin ilçesi olarak bilinen Burdur, son yıllarda adını Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi aracılığıyla duyurma imkanı buluyor.

Her yıl dü- zenlenen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi mezuniyet törenleri, aynı zamanda Burdur’un tanıtımına da büyük katkı sağlıyor. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi akademik yıl kapanışı ve mezuniyet töreni dolayısıyla hafta sonu Burdur’da, şehir dışından gelen öğrenci aileleri ile birlikte nüfus artışı yaşandı. Bu nüfus artışı en çok da Burdur esnafının yüzünü güldürdü. Özellikle restoran, kafe, otel ve Burdurun yöresel ürünlerini satan işletmeler yoğun ilgiyle karşılaştı.

Kızının mezuniyet töreni için ilk defa Burdur’a gelen Fadime Çatalkaya; “Afyon’dan kızımın üniversite mezuniyet töreni için geldik. Yol 2.5 saat sür- dü. Tüm yol boyunca ve bugün de dahil kızım kadar heyecanlıydım. Burdur’a daha önce hiç gelmemiştik kızım oku- duğu dönemlerde eşim birkaç defa geldi, ancak ben hiç gelmedim. Bu kadar sakin ve huzurlu bir şehir olduğunu ge- lince öğrendim. Kızım gerçekten hzurlu ve güvenli bir şehirde, güzel bir üniver- sitede öğrenim görmüş. Bu beni çok mutlu etti. Kızımın üniversite bitirmesinden dolayı gururluyum. Allah tüm ailelere bu gururu yaşatmayı nasip etsin. Kızım ve biz Burdur’u çok sevdik. Bundan sonra da gezmek için Burdur’a geleceğiz. Aslında Afyon ve Burdur arasında çok uzun bir yol mesafesi yok. Şimdiye kadar Burdur’a gelip görmek lazımmış. Tanımak biraz geç oldu ama inşallah en kısa zamanda tekrar gelerek Burdur’un doğal güzellikleri olan Burdur Gölü ve İnsuyu Mağarası gibi mekanlarını da görmek istiyoruz” diyerek Burdur hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive