Burdur Gazeteciler Cemiyeti kongresinde konuşan Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, basın sektöründe son günlerin en güncel konusu, tasarruf tedbirleri genelgesi ve bu genelgedeki basınla ilgili tasarruf önlemleri hakkında da konuştu.

“Bir gazetenin aboneliğini keserek buradan tasarruf yaparak hiçbir zaman ülkenin kasasına para dolduramazsınız”

Tassarruf tedbirleri genelgesinin, basınla ilgili bölümlerine sert tepki gösteren Mevlüt Yeni şunları söyledi: “En son yapılan tasarruf genelgesi, medyayı sevmeyen, medyada ayrım yapmak isteyen, yerel gazetelerimizi yok etmek isteyenlere bu fırsat doğurmuştur. Çünkü gazetecilikten tasarruf olmaz. Gazetecilik son derece kutsal, son derece kamusal bir iştir. Habercilik böyledir. Bir gazetenin aboneliğini keserek buradan tasarruf yaparak hiçbir zaman ülkenin kasasına para dolduramazsınız. Zor bir dönemden geçiyoruz. En son yapılan tasarruf genelgesi, adeta sektörümüzün üzerine yıldırım düşmüş gibi çarpmıştır. Bunun sancılarını bir süre sonra anlayacağız. Şimdi işin sıcaklığıyla bunu anlamış değiliz. Ama bir süre sonra medyayı sevmeyen, medyada ayrım yapmak isteyen, yerel gazetelerimizi yok etmek isteyenlere bu fırsat doğurmuştur. Çünkü; gazetecilikten tasarruf olmaz. Gazetecilik son derece kutsal, son derece kamusal bir iştir. Habercilik böyledir. Bir gazetenin aboneliğini keserek buradan tasarruf yaparak hiçbir zaman ülkenin kasasına para dolduramazsınız. Buradan yapacağınız her tasarruf sizin kendi cebinizden gidecektir. Dolayısıyla Anadolu’nun biz milli iradesi olarak gördüğümüz medyayı, sık boğaz etme, adeta yok etme girişimidir.

“Tasarruf genelgesinin içerisinde medyaya özel bir yer ayırıyorsanız bunun arkasında başka şey ararım”

‘Bu kadar sert ilk defa konuşuyorum. Bu kadar sert de ilk defa gözle görülür bir karar alınmıştır ve bu karar altı çizilerek alınmıştır. Bir tasarruf genelgesi yayınlarsınız o tasarruf genelgesinin içerisinde, eğer medyaya özel bir yer ayıyorsanız, bunun arkasında ben başka şey ararım. Onun için her kim bu konuda karar vermişse bu kararını gözden geçirmesini isterim. Güzel ilimiz Burdur’da belediye başkanlarımızdan, kamu kurumlarından, STK’lardan da bu karara uymamalarını istiyorum. Çünkü bu kararın uyulmayacak açık kapıları da var ama uymak isteyene de açık kapı var. O açıdan burada 3 tane gazetemiz, ilçelerdeki gazetelerimiz zaten zor yaşıyorlar. Dergilerimiz, radyolarımız, televizyonlarımız, internet sitelerimiz. Biz nasıl yaşatalım derken zaten pandemi’de siz bizi komaya soktunuz. Şimdi pandemi’de komaya sokulmuş bir medya sektörünü pandeminin hemen arkasından böyle bir
genelgeyle doğru bir şey yapılmadı. Zor bir dönemden geçiyoruz, fırsatçılara fırsat tanımayalım. Onun için işte böyle zamanlarda böyle problemli sıkıntılı dönemlerimizde birlik ve beraberliğimizin önemi olacak. Bundan sonra bunu daha iyi fark edeceksiniz. Ne yaptığınızı, nasıl doğru bir şey yaptığınızı birlik olarak. Zor bir dönemden geçiyoruz. Fırsatçılara fırsat tanımayalım. Çünkü; fırsatçılık şudur, böyle zamanlarda ararlar gazeteleri belediyeler, kamu kurumları tasarruf genelgesi var abone olamayacağız, reklam veremeyeceğiz. O kadar çok tasarruf yapılacak kalem var ki belediyelerde, kamu kuruluşlarında bize gelene kadar yani inanılır gibi bir şey değil. Doğru bir karar olmadı. Çok üzgünüm bu konuda.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI