Burdur Barosu avukatları, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk büstüne çelenk sundu.

Burdur Barosunca Avukatlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik’in Atatürk büstüne çelenk sunması ile başlayan program Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik, program sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gedik, “Burdur Barosu Avukatları olarak 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle; Anayasa da sayılan devletin temel niteliklerine uygun davranılmasını ve hukuk içinde kalınmasını, mevcut yasalara ve anayasaya saygı gösterilmesini bekliyor ve diliyoruz. Türkiye’nin er geç doğruyu bulacağına inanıyoruz.” dedi.

Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik’in açıklaması şöyle: “Hukuk Devleti olabilmenin temel koşulu, mevcut anayasa ve yasalara uygun davranmak ve hukuku üstün tutmaktır. Başta hak ve özgürlükler olmak üzere, her alanda daha iyi ve çağdaş yasalar yapmayı amaçlamak, bu nedenle strateji belirlemek, reform yapmayı düşünmek, eylem planı hazırlamak elbette güzel hedeflerdir. Ama bunlardan daha önemli ve doğru olanı once mevcut anayasa ve yasalara uymak ve uygulamaktır. Biz şu anda mevcut anayasa ve yasalara uyuyor muyuz? Buna ne yazık ki olumlu cevap vermek mümkün değildir ve gün geçtikçe biraz daha hukuktan ve adaletten uzaklaşıyoruz. Hukuktan uzaklaştıkça, güven ve adaleti sağlayamayız. Hukukta güven ve adalet olmazsa yatırım olmaz, kalkınma olmaz, üretim ve istihdam olmaz, refah olmaz çalışma barışı ve huzur olmaz, düşünce ve ifade özgürlüğü olmaz. Aynı yanlışları yapıp farklı sonuçlar bekliyor ve yine kendimizi aldatıyoruz. Avukatlar, hukuka uygun yasaların uygulanması ile illerini iyi ve doğru yapabilirler. Yasalara uyulmadığı yerde avukatların/avukatın önü kesilmiş demektir. Avukatın önünün kesilmesi, yurttaşın adalete ulaşmasının önünün kesilmesi demektir. Burdur Barosu Avukatları olarak 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle; Anayasa da sayılan devletin temel niteliklerine uygun davranılmasını ve hukuk içinde kalınmasını, mevcut yasalara ve anayasaya saygı gösterilmesini bekliyor ve diliyoruz. Türkiye’nin er geç doğruyu bulacağına inanıyoruz.”

-Muhammet Fatih Başcı