GündemManşetMevcut Adliye binası hakkında konuşan Özçelik: ‘YEŞİL ALAN OLMALI’

5 sene ago

Geçtiğimiz Çarşamba günü Burdur Belediye Meclisi toplantısında gündeme gelen ‘yeni Adliye Sarayının hizmete girmesinden sonra mevcut Adliye binasının ne olacağı?’ konusu Burdur’da öne çıkan gündem maddelerinden biri oldu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in ‘mevcut Adliye binasını yıkılsın, kent merkezine güzel bir yeşil alan kazandıralım’ önerisi kamuoyunda kabul gören yaklaşım. Aslında bu beklenti, daha önce de yüksek sesle dillendirilmişti… Yeni Adliye binası için yer arayışlarına başlandığında, yatırım kararı alındığında Belediye’den arazi talebinde bulunulurken, dönemin Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’da, “yeni mezarlık sahasının yanıbaşında Belediye’ye ait 12 dönümlük alanın verilebileceğini, karşılığında da mevcut Adliye binasını alarak, bu binayı yıkarak güzel bir yeşil alan, peyzaj ve Meydan düzenlemesi yapmayı planladıklarını” açıklamıştı…

Fakat, binanın Milli Emlak’a ait olması, Milli Emlak’ın da binayı Belediye’ye devretmeme kararı üzerine Belediye’ye Adliye’ye temin ettiği arazi karşılığında Depremevleri’nde Memur evleri olarak binalar tahsis edilmiş, bu şekilde trampa yapılarak yeni Adliye Sarayının yer sorunu çözülerek, yapımına başlanmıştı…

İlimizde son 13 yılda kamu yatırımlarını yakından takip eden, Adliye Sarayı ile ilgili süreçleri de çok yakından bilen AK Parti’den 2002, 2007 ve 2011 genel seçimlerinde Burdur Milletvekilliği görevini yürüten, Bayram Özçelik, mevcut Adliye binasının ne olacağına ilişkin konuların sıklaşması üzerine Gazetemize bir açıklama yaptı.

Özçelik açıklamasında kendilerinin başından beri mevcut Adliye binasının yeşil alan olarak değerlendirilmesinin en doğru, isabetli tercih olduğunu, bu yönde girişimlerde bulunduklarını hatırlatarak, “hatta kentin merkezindeki bu değişim Adliye binası ile sınırlı kalmamalı. Yeni bir Meydan ihtiyacı var. Meydandaki Belediye binası çoktan yıkılmalıydı, Özel İdare binası da yıkılmalı. Ortaya geniş bir alan çıkıyor. Bütün bunlar gerçekleştiğinde kentin yeni Meydanla çehresi değişir” dedi.

Bayram Özçelik, “Yeni Adliye Sarayı inşaatı başladığından bu tarafa halkımızın ve siz gazeteci arkadaşların sordukları soru hep şu oldu: ‘Şimdiki binanın yeri ne olacak?’ Biz her defasında ‘buranın yeri Milli Emlak’ın bina Adalet Bakanlığının’ dedik. Dolayısıyla zamanı geldiğinde ‘Burdur’un yararına karar alınır. Halkımızın ekseriyeti ve biz de Yeşil Alan olmasını istiyoruz, bu doğrultuda karar alınır’ dedik. Seçim önceside yeni yere taşınmada Başsavılığımızla değerlendirmelerimizde, bu konudaki görüşlerimizi paylaştık. Hatta Meydandaki Belediye binası çoktan yıkılmalıydı. Özel İdarenin binası da Askeri Alayın karşısındaki arazisinde yenisi yapılarak Meydandaki bina yıkılmalıydı diye hep söyledik” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive