Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), hava sıcaklarının yükseleceği konusunda art arda iki uyarı yayınladı. Sıcaklıkların 3 ila 8 derece artacağını belirten MGM, uyarının başlangıç saatinin yarın 11:00 olduğunu duyurdu. Meteoroloji ayrıca içinde Burdur’un da bulunduğu 17 il için geçerli olan sarı uyarıyı da duyurdu. Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’de sosyal medya hesabından vatandaşları sıcak hava konusunda uyaran bir paylaşım yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), içinde Burdur’un da bulunduğu 17 il’e yarın için sarı uyarı yayınladı. MGM’nin uyarısının Burdur, Afyonkarahisar, Balıkesir, Bursa, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Muğla, Uşak, Aydın, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Manisa ve Tekirdağ için geçerli olduğu aktarıldı.

SARI UYARI NEDİR?

Meteoroloji’nin sarı uyarıya dair açıklamasında “Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” ifadeleri yer almıştı.

BİR UYARI DAHA: SICAKLIKLAR 3 İLA 8 DERECENİN ÜZERİNE ÇIKACAK

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre yarın batı kesimlerde hafta sonu ülke genelinde hava sıcaklıklarının artarak Karadeniz’e kıyı illerde mevsim normallerinin 2 ila 3 derece, diğer yerlerde 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Uyarının başlangıç saatinin yarın 11:00 olduğu belirtilirken bitiş zamanının da 4 Eylül saat 18:00 olduğu kaydedildi.

BAŞKAN ERCENGİZ’DE UYARDI

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, sosyal medya hesabından “Bölgemizin Basra Alçak Basınç Merkezinin etkisinde olması sebebi ile sıcak havanın etkisindedir. Hava sıcaklıklarının yarın (28.08.2020) itibariyle önümüzdeki Cuma gününe kadar (04.09.2020) hissedilir derecede artarak il genelinde mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Bölgemizde yağış beklenmiyor. Havanın az bulutlu ve açık geçeceği hava sıcaklıklarının il genelinde 34 ila 38 derece arasında seyredeceği tahmin ediliyor. Yüksek sıcaklık ve düşük nemden dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”