EkonomiManşetMESLEKLER ÖLÜYOR!

8 ay ago

Burdur’da 11 yaşından bu yana bakırcılık mesleğini devam ettiren Hasan İmrak (72) ailelerin çocuklarını mesleğe yönlendirmediğini, masa başı işlerde çalışmasını istediği için mesleklerin öldüğünü söyledi.

Baba mesleği bakırcılığı 11 yaşından bu yana sürdürdüğünü söyleyen İmrak; “baba mesleği olduğu için bu işe 11 yaşında başladım. Ben bu mesleğe başladığım zaman Burdur’da bakırcı ve kalaycı olarak  yaklaşık 250 kişi vardı. Şimdi 1 bakırcı, 3 kalaycı kaldı. Bakırcılık mesleği her geçen gün ölüyor” dedi.

Herhangi bir işyeri açan kişinin 840 lira Bağ Kur Priminin yanısıra, kira gibi ödemelerle birlikte aylık 2000 bin liranın üzerinde sabit gideri olduğunu anlatan İmrak “insanlar da bakıyor kazanıp 2000 lira devlete vereceğime asgari ücretli bir işte çalışırım diyorlar” diye konuştu.

Bakırcılar arastasındaki işyerinde krom çelikten da- mıtma kazanları, bakır güzl yağı damıtma kazanları imal ettiğini söyleyen İmrak, “ben 25 yıl önce emekli oldum ama gideceğim bir yer yok. Mesleğimi seviyorum. Onun için bu dükkanda çalışmaya devam ediyorum. Krom çelikten el işi damıtma kazanları yapıyorum. Bakır gül yağı damıtma kazanları yapıyorum” dedi.

Burdur’da kendisinden sonra Bakırcılık mesleğini yapacak kimse olmadığının altını çizen İmrak; “benden sonra Burdur’da bu meslek bitecek. Herkes çocuğum okusun, devlet memuru olsun. Masa başında çalışsın istiyor. Mesleklere hiç heves yok. Bu yüzden meslekler günden güne ölüyor. 5 yıl sonra hiç bir meslekte çırakta bulamazsın, usta da bulamazsın. En son 15-20 yıl önce yanımda çırak yetişti. Onlarda mesleği bırakıp yem fabrikasında çalıştılar” diye konuştu.

“Krom çelik kazanını yapmayı 50 yaşından sonra öğrendim” diyen İmrak şunları söyledi; “el yapımı krom çelik kazan ve  bakır gülyağı damıtma kazanlarını Türkiye’de benden başka yapan yok. Krom çelik kazanlar ilaç, kuruyemiş ve şekerleme sektöründe kullanılıyor. Geçen yıl Avrupa ülkelerinin yanısıra Çin’e de gönderdim Bir kazanı 3 günde yapıyorum 3 ila 3 bin 500 lira arasında satıyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive