Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Tübitak 4006 Bilim fuarı açıldı. Okul Turnike Güvenlik sistemi faaliyete geçti.
Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Tübitak’ın destekleri ile bu yıl sekizinci Tübitak 4006 bilim fuarı açıldı. Fuarda 52 öğrencinin Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanında 5, Türk Dili ve Edebiyatı Alanında 5, İngilizce Alanında 3, Matematik Alanında 3, Bilişim Teknolojileri Alanında 2, Tarih Alanında 2, Biyoloji Alanında 2, Din Kültürü Alanında 1 ve Tesisat Teknolojisi Alanında 1 olmak üzere 24 proje görücüye çıktı.

Fuarın açılış töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya, fuarların öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine fırsat oluşturduğunu söyledi.

Kaya “Tübitak Bilim Fuarları bilimsel çalışmalara öğrencilerin ilgisini uyandırmak ve kendilerini geliştirmelerine fırsat oluşturmak için fırsat çalışmalarıdır. Okullarımızın hpsinin bu çalışmalara katılmalarını önemsiyoruz. Tüm okullarımız bu konuda gayret gösteriyorlar. Mesleki Teknik Liselerimiz bu çalışmalara mutlaka daha çok önem vermek ve teknikle bilimi buluşturararak ülkenin gelişmesine katkı vermek durumundalar. Katkı veren öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Güvenlik turnike sisteminin kurulmuş olması öğrencilerimizin daha güvenli ortamda eğitim yapmalarını sağlayacak bir sistem. Bunun da okulumuz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Çelikkaya’da “TÜBİTAK ‘ın destekleri ile bu yıl sekizincisini düzenlediğimiz Tübitak 4006 bilim fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Özellikle bilim fuarları araştırmayı seven, istekli, merak eden bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Biz okulların öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır” diye konuştu.

Okul Turnike Güvenlik sistemini de kullanıam açtıklarını söyleyen Çelikkaya; “İlimiz okullarında ilk kullanılacak olan bu sistemle okul güvenliğini artırmayı ve öğrenci devamsızlığını azaltmayı hedefliyoruz. Turnike sistemi ile öğrenci okula zamanında gelmediğinde velimizi anında bilgilendirerek otokontrol sağlamak istiyoruz. Turnike Sisteminin okulumuza kazandırılmasına katkı sağlayan Milli Eğitim Bakanlığımıza, Burdur Ticaret ve Sanayi Odasına ve yapımında emeği geçen öğretmen, öğrenci ve personelimize teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Fuar açılışına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Salim Oğuz ve Seyit Güven Yılmaz, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Murat Bulut, Eğitim İş Şube Başkanı Erkan Putgül ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.