Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında yer alan Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde proje desteğiyle kurulan kütüphanenin açılışı, Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Emre ÇAY’ın katılımıyla gerçekleşti. Mesleki Eğitimde 1000 Okul projesinin yürütülmesinde emek veren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Seyit GÜVEN, Şube Müdürü Nuray ESEROĞLU ve Meslek Liseleri İl Koordinatörü Ebru ÖKTEM’e teşekkür ederken öğretmenlere seslenerek istenildiği kadar proje üretilsin sınıfın kapısı kapandığı zaman öğretmenimizin vicdanı ve gayreti kadardır projeleriniz dedi. Burdur MTAL’de görev yapan öğretmenlerin heyecan ve gayretlerini görmekten son derece memnun olduğunu ileterek sözlerini sürdürdü:

“Çok kıymetli meslektaşlarım ve geleceğimizin teminatı değerli gençler, bugün sizlerle bir arada olmaktan memnun oldum. Sizleri böyle hazır ve heyecanlı gördüğüm için mutluyum.

Hep meslek lisesi memleket dedik bu bir algısal bir yönlendirmeden ziyade olgusal bir süreçtir. Bugün de bunun işaretlerinden birini gerçekleştiriyoruz. Meslek liseleri ülkemizde milli eğitim bakanlığımızın en önemsediği liselerdendir. Çünkü Bir ülkenin gelişmişliği en zor zamanlarında destek gördüğü öğrencileri barındıran okullardır. Sizler de biliyorsunuz ki Pandemi sürecinde meslek liseleri maske, dezenfektan, siperlik ,temizlik ve sağlık araç gereçlerini üreterek kara gün dostu olduklarını herkese göstermişlerdir. Bununla yetinmeyerek Yurt dışına ihracat eder hale gelmişlerdir. Bu da meslek liselerimizi hem kurumsal anlamda geliştirmiş hem de öğrencilerimizin özgüvenlerini arttırmış, kendilerine olan inançlarını ortaya çıkarmıştır.

Meslek Lisesi Memleket Meselesi…

Meslek lisesinden mezun olan bir öğrenci bir altın bilezik sahibidir. Zanaati sayesinde meslek edinmekte ailesini geçindirmektedir. Son dönemde üstüne olması gerektiği gibi düşülerek bu işin ne kadar ehemmiyetli bir iş olduğu en üst yöneticilerimizden bizlere kadar herkesin içselleştirdiği bir gerçektir. 1000 okul projesi ise Bakanlığımız tarafından başlatılmış bu hayalin ete kemiğe bürünmüş halidir diyebiliriz. Bunu somutlaştırmış olduk. 1000 okul projesi ilimizde 3 okulda uygulanmaktadır. Bunlar, Burdur MTAL, Bucak Oğuzhan MTAL, Gölhisar Aliye İzzetbegoviç MTAL’dir.

Bu üç okul belirlenirken aslında devamsızlık, disiplin ve başarı durumu göz önünde bulundurularak desteklenmesine kanaat getirilmiş okullarımızda uygulamaya karar verilmiştir. Hem fiziki şartlarını iyileştirilecek, hem de eğitim kalitesi yükseltilecektir. İşte bugün açacağımız kütüphane ile kültürünü, edebiyatını geliştirmek için bu ve buna benzer pek çok adım atılacaktır. Bu bir başlangıçtır.

Kıymetli gençler, özellikle bu proje, okulunuzun diğer okullarla başarı farklılığını azaltarak, kaliteyi yükseltip hak ettiği noktaya hızlı bir şekilde kavuşması için başlatılmıştır. Bu projenin bir üyesi olduğunuzu görüp daha fazla gayret göstermenizi bekliyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz olarak pek çok alanda çalışmaya ve sizleri destekleye gayret edeceğiz. Sizlerden beklentimiz devamsızlığı sıfıra indirmeniz, disiplin sorunlarını sıfıra indirmeniz, akademik başarınızı arttırmanız, kültürel, sanatsal başarınızı arttırarak bu projenin amacına ulaşmasını sağlamanızdır. Bu vesileyle öncelikle kütüphanenizin hayırlı olmasını diliyorum. Okuyan, üreten, eleştiren, doğruya akıl muhakemesiyle ulaşan bir neslin gelişmesine vesile olsun.“

Açılışın ardından Burdur MTAL’de yer alan atölyeler ve müze gezildi. Alan şeflerinden atölyede yapılan çalışmalar ve ihtiyaçların tespiti için görüşmeler yapıldı.