EğitimGündemManşetMeslek Eğitiminde “Çalışarak Eğitim” Modeli

4 hafta ago

Vali Hasan Şıldak, Çeşitli alanlarda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi verilen Burdur Mesleki Eğitim Merkezini (MESEM) dün ziyaret etti.

Merkezde eğitimlerini tamamlayarak halkımız için hizmet üretecek olan bütün öğrencilere çalışma hayatlarında başarılar dileyen Vali Hasan Şıldak’ın Burdur Mesleki Eğitim Merkezi ziyaretine İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ve Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişi Sezai Güler’de eşlik etti.

Burdur Mesleki Eğitim Merkezi Müdür’ü Özer Unat, Mesleki Eğitim Merkezi tanıtımı ve amaçlarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumun ardından Vali Hasan Şıldak ve beraberindekiler Mesleki Eğitim Merkezi’ni gezerek öğrenciler ile sohbet ettiler.

Vali Hasan Şıldak ve İl Milli Eğitim Müdür’ü Emre Çay ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

“Mesleki Eğitim Merkezlerini Önemsiyoruz”

Vali Hasan Şıldak yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:;  Bugün il merkezimizde faaliyet gösteren mesleki eğitim merkezimizi ziyaret ediyoruz. Mesleki eğitim merkezimiz ilimizin iki mesleki eğitim merkezinden biridir. Bir merkezimiz de Bucak’ta faaliyet gösteriyor. Yine Karamanlı ve Gölhisar ilçelerimizde ise Meslek Liselerimiz bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezlerimiz var. Mesleki eğitim merkezlerimizin tamamında yaklaşık 550 öğrencimiz eğitim alıyor. Çıraklık Eğitim Merkezi ismiyle kurulmuş bu içinde bulunduğumuz merkezimiz.  Ve sanayi sitesi kooperatifi binasında ikinci katında 1985-86 Eğitim Öğretim yılında faaliyetlerine başlamış. 1993 yılında ise bakanlığımız yatırım programı kapsamında yapılan hali hazırda ki bu binasına taşınmış. Çıraklık eğitimi veren bir örgün eğitim kurumu, Mesleki Eğitim Merkezi ve ifade ettiğim gibi Bucak ilçemizde de yine bir merkezimiz bulunmakta.

Bugün ki ziyaretimizin bir sebebi de hem burada ki eğitim faaliyetlerini görmek, öğretmen ve öğrencilerimiz ile bir araya gelmek ama bunun da ötesinde Mesleki Eğitim Merkezi nedir? Toplumumuz için ve Eğitim Sistemimiz açısından taşıdığı önem nedir? Buralar ne tür hizmetler vermektedir? Gençlerimizin, çocuklarımızın buraya bu kurumlara yönlendirilmesi için sebepler nelerdir? Bunların üzerinde durup toplumumuzda bir farkındalık oluşturmak ve özellikle velilerimizi bilgilendirmek amacıyla bir aradayız. Şuan da bulunduğumuz merkezimiz de 172 erkek, 54 kız öğrencimiz olmak üzere 226 çocuğumuz Çıraklık Eğitimi alıyor. Merkezimiz de 4 idareci, 7 meslek dersi öğretmeni,2 kültür dersi öğretmeni,1 rehberlik,1 memur ve 2 hizmetlimiz olmak üzere toplam 18 personel ile hizmet veriyoruz.

Yine meslek eğitim merkezlerimiz de tam 142 alanda eğitim almak mümkün. Bizim de müdürümüzden aldığımız bilgiye göre 15 dalda burada eğitim verilmekte. Öğrencilerimiz haftanın 1 günü burada bulunarak derslerini alıyorlar. Diğer 6 gün ise kendi çıraklık yaptıkları iş yerlerinde zanaatlarını sürdürüyorlar. Meslek eğitim merkezlerinde, eğitim süresi 4 yıl ve öğrencilerimiz 3 yılın sonunda kalfa oluyorlar. Kalfalık sınavına giriyorlar 4. Yılın sonunda ise ustalık sınavına girerek bu sınavda başarılı olmaları durumun da ustalık belgesi alıyorlar. Ustalık belgesi ile bağımsız bir iş yeri açabilme, müstakil olarak kendi başına iş yeri kurabilme veya usta unvanı ile bir işletmede çalışma imkânı elde ediyorlar.

2019 yılında Eylül ayında bir düzenleme yapıldı. Özellikle buna da dikkat çekmek istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılan bu yeni düzenleme ile öğrencilerimizin fark derslerini vermek suretiyle burada bu dersleri alıp sınavlarına katılıp başarılı olma durumunda 4 yılın sonunda mezun olurken ustalık belgesinin yanı sıra meslek lisesi diploması da alabilmiş oluyorlar. Bu hakikaten şu ana kadar Ülkemizde eğitim sistemiz içerisinde mevcut olmayan bir uygulamaydı bu yıl itibariyle başlamış oluyor. Ve az önce izlediğimiz sınıfımız da da bu şekilde öğrencilerimizi mevcut olduğunu gördük.

Bir başka altını çizmek istediğimiz konu buradan verilen belgelerin niteliği konusunda. Özel kurumlar tarafından verilen mesleki yeterlilik belgeleri 5 yıl süre ile geçerli olduğu halde mesleki eğitim merkezleri tarafından verilen belgeler öbür boyu geçerliliğini muhafaza etmektedir. Buda çok önemli bir farklılık. Müdürümüz sunumunda da ifade etti. Avrupa birliği projeleri ile ilgili de yine geçmişte 2 proje çalışmaları olmuş. Bu yılda yine bir başvuruları var. Biz tabii ki burada ki öğrenci sayılarımız itibariyle baktığımızda ve ilimizin genelinde baktığımızda eğitim alan çocuklarımızın sayılarının daha da yükselmesini arzu ediyoruz. Keza meslek liselerimizin de durumu benzer şekildedir. Aslında mesleki eğitim ara insan gücü dediğimiz sanayinin, esnaf sektörünün yani hizmet sektörünün temel ihtiyacı olan personel ihtiyacını, eğitimli iş gücünü oluşturan bir eğitim kolu. Mesleki eğitim çok önemli inşallah bakanlığımızın da bu konu da yeni çalışmaları var. Farklı bakış açılarıyla yeni açılımlar getirecek çünkü sanayi sektörü ve esnaflarımız nitelikli iş gücü bulamamaktan, çırak bulamamaktan, kalfa bulamamaktan yakınırken bir tarafta baktığımız da da velilerimizin, öğrencilerimiz de yeterince mutlu olamadığını bu iki ucun tam anlamıyla örtüşmediğini, buluşmadığını görüyoruz. Aslında MESEM, ara insan gücü ve toplumun bütün kesimlerinin doğrudan ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştiren kurumlar olarak son derece fonksiyonel ve gerçek olarak sektörlere hazır eleman sunan müesseseler. Bu itibarla Mesleki Eğitim Merkezlerini önemsiyoruz. Bu açıdan önümüzde ki süreçte bu farkındalık çalışmalarını toplumumuzun bu konular da bilgilendirilmesi, daha duyarlı hale gelmesi ve öğrenci sayısının artırılması konusunda ki çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Yılsonunda da inşallah bu konuda da daha geniş bir etkinlik ile toplumun bütün kesimleriyle paylaşmayı düşünüyoruz.

Ben hem burada eğitim faaliyetlerini sürdüren idarecilerimize, öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum. Bu çocukların aynı zaman da iyi yetişmiş birer insan olarak da, iyi yetişmiş birer vatandaş olarak da ve ahlaklı, milli, manevi değerlerini benimsemiş her yönüyle kendini bilen, insani değerlere sahip kişiler olarak topluma kazandırılmaları fevkalade önemli. Belki bir gün çok kısa gibi gelebilir ama okul çatıları, o çatının altında ki faaliyetler, sınıf ortamı çok şeyi değiştiriyor. Askerlikte öyledir mesela askerliğe gidip gelen Anadolu’da ki insan bir farklılaşır. Sanki Üniversite bitirmiş gibi çünkü o bir hayat okulu aynı zaman da buralar da öyle ortak paylaşımlar, milli sosyal kuralların öğretilmesi ve sizlerle çocukların birlikte bu süreci yaşaması çok önemlidir diye düşünüyorum. Elinize sağlık diyorum.”

“Mesleki Eğitim Merkezleri son derece önemli”

Emre Çay; “Sayın Valim çok teşekkür ediyoruz. Biz de Milli Eğitim Bakanlığımız olarak tabi mesleki eğitimleri çok önemsiyoruz. Milli Eğitim Bakanımız ’da özellikle “meslek lisesi, memleket meselesi” sloganı ile malum bu süreci başlattılar. Bu gelişmelerden kamuoyunu haberdar etmek adına sizlerin burada birincil ağızdan bunu aktarmanız bizler için son derece önemli. Bizler de yani eğitimciler olarak açıkçası topluma insan yetiştiren kurumlarız. Toplumumuz gerek sanayi olsun,  gerek ticari olsun sektörel bazda ihtiyaçlarını bizlerin karşılaması gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla şimdi birçok türde okullarımız var Fen Lisesi, Sosyal Bilimler, Anadolu Liseleri, Meslek Liseleri ve Mesleki Eğitim Merkezlerimiz yani sektörün ihtiyaçlarıyla bizim yönlendirdiğimiz ya da yetiştirdiğimiz öğrencilerin bazen uyuşmadığını ara eleman dediğimiz noktada bir takım sıkıntılar olduğunu gözlemliyoruz ve bir taraftan da işsizlik artmakta bir tarafta iş arayanlar diğer tarafta işsizlik biz bu buluşmayı gerçekleştirmek istiyoruz. Bu anlamda Mesleki Eğitim Merkezlerinin son derece önemli olduğunu tekrar bende ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive