Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, şehirde artan sıcak hava şiddeti nedeniyle vatandaşları uyarıyor. Özellikle 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiği konusunda detaylı bilgilendirme yapıldı. Bu önlemler, sağlık risklerini minimize etmek ve halkın güvenliğini sağlamak amacıyla alınıyor.

Aksaray Üniversitesi öğretim üyesi alacak Aksaray Üniversitesi öğretim üyesi alacak

Yüksek Sıcaklık Risklerine Karşı Alınacak Önlemler

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uzm. Dr. Bahar Gülcay Çat, konuyla ilgili olarak şu uyarılarda bulundu:

Su Tüketimini Arttırma Önerileri

Sıcak havalarda vücudun su ihtiyacının arttığını belirten Çat, vatandaşların bol sıvı tüketmeleri gerektiğini vurguladı. Özellikle 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkılması gerektiğinde ise güneş koruyucu kremler, şapka ve güneş gözlüğü kullanılmasının önemine dikkat çekti. Ayrıca gölgede kalma veya klimalı ortamlarda bulunma önerisinde bulundu.

Beslenme Alışkanlıkları ve Tuz Tüketimi

Ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini belirten Çat, mineraller açısından zengin gıdalar tüketilmesinin önemini vurguladı. Özellikle tuz tüketiminde bir miktar artış yapılması gerektiğini ifade etti, ancak tuz tüketiminde sağlık sorunu olan bireylerin doktora danışmaları gerektiğini ekledi.

Sağlık İçin Su Önerisi

Çat, yorgunluk ve kas krampları gibi belirtiler görüldüğünde su tüketiminin artırılmasının önemine değindi. Vatandaşların susamamış olsalar bile terleme nedeniyle su tüketimlerini artırmaları gerektiğini belirtti. Ancak suyun yerine başka içecekler konulmasının önerilmediğini vurgulayarak, suyun vücut için vazgeçilmez olduğunu hatırlattı.

Kaynak: HABER MERKEZİ