ÇevreEkonomiManşetMermerci iş adamı Ercan Akın’dan; örnek çalışma

3 sene ago

İlimizin önde gelen mermerci iş adamlarından Ercan Akın, İğdeli’de örnek bir projeyi hayata geçirdi.

Bilindiği gibi; Burdur’da son yılların en hızla gelişen sektörü olan, özellikle de ‘istihdam ve ihracat’ katkısıyla öne çıkan mermercilik faaliyetlerinde, en büyük eleştiri çevreye zarar verdiği ididası üzerine yapılıyor.

Mermercilik -çevre ilişkisi, mermer ocaklarının doğanın dengesini bozduğu iddiaları, mermercilere yönelik olumsuz eleştirilerin başında geliyor. Aytaş Akın Mermecilik‘in sahibi, hayırsever iş adamı Ercan Akın, mermercilerin üzerindeki bu olumsuz algıyı kıracak, örnek bir çalışmaya imza attı. Ercan Akın, ekonomik ömrünü tamamlayan İğdeli Köyü’ndeki mermer ocağını rehabilite etmek için 122 bin fidan dikimine öncülük etti.

Önnceki gün gerçekleşen fidan dikim törenine; Vali Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Orman Bölge Müdürü İsmail Tüfekçi ile diğer ilgililer katıldı.

Türkiye’ye örnek olacak bir rehabilitasyon çalışması yaptıklarını söyleyen iş adamı Ercan Akın; “Yaklaşık 18,5 hektar bir alanda rehabilitasyon gerçekleştirdik. 5-6 ay süren bir çalışma oldu. Önce 22 bin civarında ağaç diktik. Daha sonra 100 bin civarında sedir tohumu atıldı. İnşallah 8-10 yıl sonra taş ve makilik olan bu bölge, orman görünümünü kazanacak. Etrafını tel örgüyle çevirdik ve koruma altına aldık” dedi.

Çalışmanın Türkiye’ye örnek olmasını dileyen Akın; “yaptığımız çalışma Türkiye’deki mermer sektörüne örnek bir çalışma. Diğer mermerci arkadaşlarımızın da ekonomik ömrünü tamamlayan ocaklarında böyle bir çalışma yapacaklarına inanıyorum” diye konuştu. Ercan Akın daha önce ekonomik ömrünü tamamlayan iki mermer ocağında da rehabiltasyon çalışması yaptıklarını da hatırlattı. İş adamı Akın alana, akasya, ardıç, çam ve sedir ağacı dikildiğini sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive