ÇevreManşetMERMER OCAĞI İTİRAFI

5 sene ago

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, mermer ocakları nedeniyle ormanlık alanlarda açılan ve ağaçların kesilmesiyle oluşan görsel kirliliği, kendilerinin de arzu etmediklerini söyledi.

Mustafa Satıcı, kamuoyunda mermer ile taş ocaklarının birbirine karıştırıldığını, mermer ocakla-rının ye altında çalışma yapmadığını söyledi. BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, mermer ocaklarında, taş ocakları gibi dinamitle patlatma, toz çıkarma, çevreyi kirletme gibi bir durum olmadığını anlatırken, “Aksine sessiz bir ortamda, su kullanarak mermeri çıkartı-yorsunuz. Dolayısıyla bu anlamda bir tahribat da vermiyor” dedi.

Mermer ocakları nedeniyle dağlarda oluşan dilim dilim görüntülerin kendisini de rahatsız ettiğini aktaran Satıcı, “Tabii ki bir takım olumsuz örnekler var. Özel-likle ormanlık alanlarda açılan ve ağaçların kesilme-siyle oluşan görsel kirlilik bizim de arzu etmediğimiz bir durum” dedi. Bölgedeki mermer ocaklarının ciddi denetimden geçtiğini aktaran Satıcı, şöyle devam etti;

“Mermer sahasında firma ocak açmadan önce tekrar oranın ıslah edilmesi ve ağaçlandırılması konu-sundaki maliyeti peşin ödüyor. Daha sonra Orman Bakanlığı’na belirtilen çerçevede tekrar ocağı düzel-tiyor, çevre düzenlemesi yapıp, ağaç dikilir halde Bakanlığa teslim ediyor. Dolayısıyla mermer ocakları ve taş ocaklarının işlevleri, özellikleri farklı.”

Dünyadaki uygulamaların da Türkiye’deki gibi olduğunu ifade eden Satıcı, “Bu anlamda şu tercihi yapacağız. Bütün mermer ocaklarını kapatalım, mer-mer ihracatını durduralım. Buradaki istihdamı da açı-ğa çıkaralım. Bu kolay bir çözüm olur. Burada önemli olan etkin denetimle, kuralları çerçevesinde işletil-mesini sağlamak” dedi.

ÇİNLİLER OCAK SATIN ALIYOR

Sektörün şu andaki sorunlarının bir şekilde ocak sahiplerini krize ittiğini belirten BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özel ise, Çinliler’in çok iyi paralara ocakları satın aldığını söyledi. Özel, “Bölgede 86 Ocak Çinliler tarafından satın alındı. Ocak sahipleri artık bunalmış durumda. Çevre, orman, devletle ilgili, ruhsatlarla ilgili birçok problem var. Çinliler de bu dönemi fırsat bilerek ocakları almaya çalışıyor” dedi.

Çin’in en önemli mermer alıcısı ve ciddi partner olduğunu açıklayan Mustafa Satıcı ise yabancı sermayeye karşı olmadıklarını kaydetti.

Kodlama : SadeMedia Interactive