Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararıyla ilgili yatırımcıların gergin bekleyişi devam ediyor. Dolar, altın ve borsa yatırımcıları, kasım ayındaki TCMB faiz kararını büyük bir merakla takip ediyor. Ekonomistlerin faiz beklentileri de bu süreçte önemli bir referans noktası oluşturuyor.

Kasım ayının gelmesiyle birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı, ekonomiyle yakından ilgilenen vatandaşların odak noktası haline geldi. Dolar ve altın gibi önemli yatırım araçlarını etkileyen faiz kararı, ekim ayında 5 puan artışla yüzde 35'e çıkarak piyasalarda önemli bir gelişmeye yol açmıştı. Şimdi ise gözler, kasım ayı faiz kararına çevrildi.

7bh3VjkmQE22UTbGPU2TIg

TCMB Para Politikası Kurulu'nun kasım ayı faiz kararı için belirlenen tarih, 23 Kasım 2023 Perşembe günü saat 14.00 olarak açıklandı. Ekonomistlerin katılımıyla gerçekleştirilen beklenti anketine göre, politika faizi için öngörülen artış ise 250 baz puan olarak ortaya çıktı. Bu durumda politika faizi, yüzde 37,50 seviyesine çıkartılacak.

Geçen ay yapılan PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 30'dan yüzde 35'e çıkarılmıştı. Ekim ayındaki toplantıda ise politika faizindeki 5 puanlık artışla yüzde 35 seviyesine ulaşılmıştı. Merkez Bankası, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüşü öngörerek, parasal sıkılaşmanın ihtiyaç halinde kademeli olarak güçlendirileceğini ifade etmişti.

Kasım ayı faiz kararıyla ilgili bu gelişmeler, piyasalarda ve yatırımcılar arasında büyük bir ilgiyle takip ediliyor.