ManşetSiyasetMERAL AKŞENER BURDUR’DAN SESLENDİ: ‘Ülke yönetilemez halde, güven kayboldu!’

2 sene ago

24 Haziran seçimleri için seçim kampanyasını başlatan, Batı Akdeniz turu gerçekleştiren İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, dün Burdur mitinginde konuştu. Komşu ilimiz Isparta’daki mitingin ardından şehrimize gelen Akşener’e, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da eşlik etti. Mitingde ön sıralarda bulunan kadınlar, Akşener’e tülbentlerin yanı sıra nazar boncuklu bileklik hediye etti.

Konuşmasının büyük bir bölümünü AK Parti eleştirilerine ayıran, Recep Tayyip Er- doğan’ın ülkeyi yönetimez hale getirdiğini öne süren Akşener, ekonomi politikalarının yanı sıra ‘OHAL, demokrasi, adalet’ tenkitlerini de sıraladı. Rekor kıran dolar kuru Akşener’in de gündemindeydi.. Dövizdeki yükselişe değinen Akşener, “Doların uçması ‘Üst aklın işi’ diyor- lar. Madem bu üst akıl doları uçuruyor, karde- şim, tedbir almak için bu üst akıl senin elini mi tutuyor? OHAL’i kaldırmak için üst akıl senin elinden mi tutuyor? Kaldır OHAL’i, birleştir milleti. Sen de sandıktan çıkarsan eyvallah de ben de çıkarsam eyvallah” diye konuştu.

ERDOĞAN’A: ‘KONUŞMA ORUCUNA GİR’

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı döviz konusunda tedbir almaya davet ederek; “Tedbir al, reel sektör için tedbir al. Sabahtan akşama her tarafta dır dır dır, cır cır cır seni gösteriyorlar, bıktık kardeşim. Senden, sinirinden, asabiyetinden, ‘eyt’ yapıp arkasını getirememenden, azarlamandan bıktık. Orduyu tarumar etmenden bıktık. Ekonomiyi düzeltecek şey güvendir. Ekonomiye güven vereceksin. Birazcık konuşma orucuna gir, ekonominin ateşini söndür. Ama yapamayacak, Allah nasip ederse 1 ay sonra biz yapacağız.”

‘ADALET’ SÖZÜ

Miting alanında vatandaşlara söz veren Meral Akşener, seçildikten sonra ülkenin 5 yıl içinde kendine yeter bir devlet haline geleceğini söyledi. Akşener, “Bir dönem FETÖ adaleti vardı, şimdi Erdoğan adaleti var. Söz veriyorum, hakimlerin şuncu buncu olmadan hakkaniyetle karar vereceği adalet sistemi kuracağım” dedi.

‘BURDUR ŞEKER FABRİKASINI İADE EDECEĞİZ’

İYİ Parti Lideri Akşenir’in Burdur’a dair söylediği söz, yerel konu ise; Şeker Fabrikası oldu. Şeker Fabrikalarının satışına başından beri karşı çıktığını, pancarın stratejik bir ürün olduğunu hatırlatan Akşener, iktidar olduklarında Burdur Şeker Fabrikası da dahil olmak üzere tüm Şeker Fabrikalarının satışını iptal edeceklerini vurguladı. Filiz ERYILMAZ

 

MİTİNG İZLENİMLERİ

24 Haziran genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimine bir ay kala, aday listelerinin belli olmasıyla birlikte meydanlar, siyaset ısınıyor… 24 Haziran seçimleri öncesinde Burdur’a ilk gelen, miting düzenleyen lider İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener oldu.

2015’te 7 Haziran’da yapılan genel seçimin ardından MHP içinde başlayan, 1 Kasım seçimlerindan sonra hızlanan süreç ve iki yıllık hazırlığın akabinde 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti, 24 Haziran seçimine iddialı hazırlanan partilerin başında geliyor.

‘Merkez partisi’ olma hedefi taşıyan, ‘kadınları ve gençleri’ hedef kitle olarak belirleyen İYİ Parti ilk kez bir seçime girecek olması nedeniyle alacağı oy, iddiasını ne kadar yansıtacağı, halkta göreceği karşılık, sandık performansı, 24 Haziran’da en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Cumhurbaşkanı Adayı ve İYİ Parti Lideri Akşener, 24 Haziran mitinglerine Batı Akdeniz bölgesinden başladı. Önceki gün Antalya, dün de Isparta ve Burdur mitingleri gerçekleştiren Meral Akşener’in konuşmaları, seçim kampanyasının öne çıkacak konularından biri olmaya aday gözüküyor…

Burdur mitinginde Akşener, sıcak havayı, Ramazan ayını, orucu dikkate alarak konuşmasını ayarladı. Burdur’da canlı, diri bir kitleye hitap eden Akşener’in, kadınların ve gençlerin ilgisinden memnun olduğu gözlendi.

Akşener’i dinlemeye gelenler arasında eski MHP seçmeni kadar, merkez sağ kültürden gelen insanlar, DYP’liler, ANAP’lılar da vardı… Nite- kim, Akşener mitinge gelen Demokrat Parti Genel Başkanı ve İYİ Parti Afyonkarahisar Miletvekili 1. sıra adayı Gültekin Uysal’ı kürsüye çıkararak, merkez sağ seçmene ne kadar önem verdiğini ortaya koydu.

Konuşmasının büyük bir bölümünü Recep Tayyip Erdoğan ve 16 yıldır iş başındaki AK Parti iktidarının eleştirilerine ayıran Akşener, Demirelvari üslubu, benzetmeleri, Meydan’daki kitle ile birebir kurduğu samimi diyalogları, kurduğu iletişimle, kısa hitaplarıyla dikkat çekti.

Eleştirilerinin büyük bir bölümünü ekonomideki sıkıntılara, dolar’daki artışa ayıran İYİ Parti Lideri Akşener’in Burdur mitinginde en öne çıkan yerel tema ise; satış ihalesi gerçekleştirilen Burdur Şeker Fabrikası oldu. İYİ Parti’nin iktidara geldiği takdirde, Şeker Fabrikalarının satışını iptal edeceğini, yeniden kamulaştıracaklarını, Burdur Şeker Fabrikası’nı da Burdurlulara iade edecekleri vaadinde bulunan Akşener’in bu sözleri, meydanı coşturan, karşılık bulan sözlerden biri oldu.

Elbette; İYİ Parti’nin Burdur mitingi hakkında daha pek çok şey söylemek mümkün… Kimi zayıf bulabilir, kimisi de beklentilerin üzerinde olduğunu da söyleyebilir. İlk kez seçime katılacak olan bir parti, ilimizde de ilk kez böyle bir organizasyon düzenlediği, daha öncesine ilişkin net veriler, doneler olmadığı için yapılacak yorumlar, değerlendirmeler pek sağlıklı olmayabilir…

Lakin; Akşener’in mitinginde bir heyecan olduğu, insanlarda bir umut beklentisi olduğu çok açık, net görülebiliyordu. Mitingdeki katılımcı sayısından ziyade kalabalığın coşkusu, diriliğini, kadınların ve gençlerin ilgisini not etmek lâzım…

Kodlama : SadeMedia Interactive