Memur-Sen Burdur Şubesi üyeleri, kamu görevlilerinin maaşlarına seyyanen zam yapılması talebinde bulundu.

Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Memur-Sen Burdur üyeleri adına konuşan Memur-Sen Burdur Şubesi Başkanı Murat Bulut; “6. Dönem toplu sözleşmenin arefesinde bugün açılanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir. Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim! Hayali enflasyon hedefleri üzerinden değil, reel gerçekler üzerinden artışları belirleyelim. Biz gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payı istiyoruz.” dedi.

“Bu zam değil enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır”

Memur-Sen Burdur Şubesi Başkanı Murat Bulut; “Bugün Haziran ayı enflasyon rakamı açıklandı. Böylelikle kamu görevlilerinin 2021 yılı ilk altı ay zam oranına eklenecek

enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. 5. Dönem toplu sözleşmenin mutabakatsızlıkla sonuçlanması Kamu İşvereni ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 2021 yılı için %3 + %3 zammı kamu görevlilerine reva görülmüştür. Bugün açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle % 8,45’lik bir artış olmuştur. Bu zam değil enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır. Malum 2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve 2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan hakem kurulu kararından bugüne tam 18 ay geçti ve bu 18 ayda gerçekleşen enflasyon % 24,28, hedeflenen enflasyon %7,5, memura verilen zam %11,40.  18 ayda dolar %46,05, euro %54,50, altın %71,33, yağ %116,04, elektrik %30,91, doğal gaz %23,68 oranında artmıştır. Bu veriler maalesef memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünün zayıfladığını gösteriyor.” dedi.

“Biz alın terimizin hakkını ve hizmetimizin bedelini istiyoruz”

‘Biz durduğumuz yerin sorumluluğunu da zorunluluğunu da iyi bellemiş bir emek örgütüyüz. Biz emeğimizin ve ekmeğimizin derdindeyiz. Biz alın terimizin hakkını ve hizmetimizin bedelini istiyoruz.’ diyen Bulut; “6. Dönem toplu sözleşmenin arefesinde bugün açılanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir. Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artisan ise tam 2 katından daha fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir. Böylesi büyük bir sapma hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu? Biz ilk günden beri bu yöntimin yanlış olduğunu dile getirdik. Kaldı ki kamu işvereninin üzerinden pazarlık yaptığı öngörüler hiçbir zaman tutmadı ve tutmayacaktır.” diye konuştu.

“Seyyanen zam ve memurların refahına düşen payı istiyoruz”

Bulut; “Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim! Hayali enflasyon hedefleri üzerinden değil, reel gerçekler üzerinden artışları belirleyelim. Artık enflasyon oranı bazlı güncelleme, yeniden değerleme katsayısı uygulaması yerine büyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı adil bir sistemin kuruluş startını hep birlikte verelim. Kamu görevlisi devletin yükü değil gücüdür. Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez. Biz gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye’den memurların refahına düşen payı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı