KültürManşetMelih Asaroğlu, Burdur’dan giden Rumları anlattı

2 sene ago

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde görev yapan Gelibolu Tarihi Yarımadası Uzmanı, Çanakkale Savaşları Rehberi, Balkanlar ve Yunanisten Bölge Uzmanı Melih Asaroğlu, 6 Nisan 2018 Cuma günü şehrimize gelerek, çeşitli temaslarda bulundu.

Mübadele öncesi Burdur’da yaşayan Rumları araştıran, “KARŞIDAKİ KOMŞULARIMIZ-TÜRKOSPOROSLAR” kitabında Burdur sevgisini halen yaşayan, Burdur’dan Yunanistan’a giden Rumlara da yer veren, Kriakos Stefanniddis’in hikayesini anlatan Asaroğlu, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ile görüştü.

Balkan coğrafyasındaki çalışmalarını özellikle de Yunanistan, mübedeleye yönelik çalışmaların anlatan Asaroğlu, 1930’lu yıllara kadar Burdur’da yaşayan Rumların, Burdur sevgisini aradan geçen uzun zamana rağmen halen içlerinde, yüreklerinde yaşattıklarını, Burdur’u unutamadıklarını vurguluyor. Tanıştığı ilk Burdurlunun Selanik bölgesinde yaşayan Kriakos Stefanniddis olduğunu, Kriakos Amca’dan oldukça etkilendiğini belirten Yazar Asaroğlu, Kriakos Amca’nın bu kadar övdüğü Burdur’u yerinde görmek için şehrimize geldiğini dile getirdi.

Burdur’daki Rumlar ile ilgili akademik çalışmalarını derinleştirerek sürdürmük istediğini belirten Asaroğlu, ayrıca Burdur’daki Rumlar ile Burdur arasında ‘gönül köprüsü’ kurmak istediğini, bu hedefine ulaşmak için proje çalışmasına başladığını söyledi. Bu noktada Burdur’da yerel yönetimin, basının desteğinin büyük önem taşıdığını belirten Asaroğlu, başta Kriakos Amca olmak üzere, ailesi ve çevresinin Burdur’a geldiği takdirde Burdur’da turizm hareketlerine de katkı olacağını, Rumların başta Burdur şehir merkezi olmak üzere Salda Gölü’nü gördiklerinde tur şirketlerinin ilgisinin bu bölgeye kayabileceği önerisini dile getirdi.

Melih Asaroğlu bu düşüncelerini Başkan Ercengiz’le paylaştı. Kriakos Amca’nın öyküsünden oldukça etkilenen Belediye Başkanı Ercengiz, Burdur’dan giden Rumlarla ilgili yapılacak çalışmalara destek vereceklerini, katkı koyacaklarını vurguladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive