KültürManşetMELİH ASAROĞLU, Bulgaristan Türkleri ile Burdur’daki göçmenleri bir araya getiriyor

2 sene ago

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde görev yapan Gelibolu Tarihi Yarımadası Uzmanı, Çanakkale Savaşları Rehberi, Balkanlar Uzmanı Melih Asaroğlu, mübadele öncesi Burdur’da yaşayan Rumları araştıran, “KARŞIDAKİ KOMŞULARIMIZ-TÜRKOSPOROSLAR” kitabında Burdur sevgisini halen yaşayan, Burdur’dan Yunanistan’a giden Rumlara da yer vererek, Kriakos Stefanniddis’in hikâyesini ortaya koymuştu…

Balkan coğrafyasıyla, Balkanlar’daki Türk varlığıyla yakından ilgilenmeye devam eden, bu alanda kültür hizmetleri üretmeye devam eden Melih Asaroğlu Bulgaristan Türkleri ile ilgili de araştırmalar yapıyor.

Razgrad bölgesinde kültürel araştırmalarını sürdüren Asaroğlu, yine Burdur bağlantılı dostluk temellerini oluşturan çalışmalar da gerçekleştiriyor. Asaroğlu yeni projesinde, Bulgaristan’da yaşayan Türkler ile Burdur’da yaşayan Bulgaristan göçmenlerini buluşturmayı hedefliyor…

Bilindiği gibi; Balkan coğrafyası maalesef 20. yüzyılın başında tek kurşun atmadan kaybettiğimiz geniş bir coğrafya. 1877’de Rus Harbi’nden sonra (93 Rus Harbi) Bulgaristan’dan Anadolu’ya kitlesel göçler başlar… Zor şartlar altında Bulgaristan’dan koparak Anadolu’ya gelen insanlar pek çok şehre yerleşti. 1900’lü yılların başında ilimizde de üç köy Erikli Yaylasında Başmakçı, Ulupınar (Daydır) ve Yeşilova’da Orhanlı (Orhaniye) köyleri Bulgaristan’dan Deliorman bölgesinden gelen muhacirlerin yeni adresi, yurdu oldu.

Melih Asaroğlu Razgrad bölgesinde yaşayan Bulgaristan Türkleri ile 120 yıl önce o toprakları terk ederek Burdur’a gelen göçmenleri bir araya getirmenin hazırlıklarını yapıyor. Bugün Burdur Başmakçı, Ulupınar ve Orhaniye kökenli pek çok insan ilimiz dışında Denizli, Antalya ve İzmir’de de yaşamlarını sürdürüyor.

BULGARİSTAN TÜRKLERİNDEN BURDUR’DA YAŞAYAN BULGARİSTAN MUHACİRLERİNE ve BURDURLU HEMŞEHRİLERE SELAM

Çok değil daha bir asır önçesine kadar elde tuttuğumuz Balkan topraklarında hayatlarını devam ettiren Türk nüfus sayesinde bugün Balkanlar ve yurdumuz arasındaki bağ sıkı bir şekilde korunmakta…

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde çalışan Gelibolu Tarihi Yarımadası ve Balkanlar Bölgesi Uzmanı Melih Asaroğlu, Balkan Türkleri ile anavatan arasında bağların daha da güçlenmesi için çalışmalarına süratle devam ediyor.

Daha öne Burdur’dan Yunanistan’a mübadele ile göç etmiş Türk kültürlü, Türk dilli Ortodoks dinli insanların, Burdur’a duydukları özlem ve sevgilerini kitabında dile getiren Asaroğlu, Burdur gibi derin bir Türk kültürüne ve antik geçmişe sahip olan önemli bir kentin, Bulgaristan Türkleri ile de yakın bir bağı olduğunu dile getirdi. İlimizde yaşayan Bulgaristan muhacirlerinin birçoğunun Bulgaristan’ın Razgrad ilinden göç etmiş olduklarını, bu sebeple Razgrad ili ile Burdur’un kardeşliğinin devam ettiğini belirtti. Önümüzdeki günlerde Razgrad ilini ve Razgrad’ın Türk Valisi Günay Hüsmen’i ziyaret edecek olan Asaroğlu, Burdur’lu muhacir kardeşlerinin selamlarını Balkanlar’daki Türk diyarı olan Razgrad’a ileteceklerini söyledi.

Razgrad ilinin Loznitsa Belediyesine bağlı Çukurova (Trapişte) köyünde yaptığı başarılı çalışmaları ile kısa sürede Razgrad ve diğer Türk bölgelerinde adından sıkça söz ettiren Türkçe öğretmeni Muhtar Ayten İsmailova Hanım Burdur’daki Bulgaristan göçmenleri için şunları söyledi:

“Yaşadığımız tarihsel açılar sebebiyle anavatan’a göç etmek zorunda kalan Muhacir vatandaşlarımızın genelinin Bursa, İstanbul, Çanakkale, İzmir, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde yaşadıklarını bilirdik. Burdur’da da ilimizden muhacirler olduğunu öğrenmek bizde ayrı bir heyecan yarattı. Artık bu zamandan sonra Burdur ili ve bütün Burdurlular bizim candan kardeşimiz. Burdurlu hemşehrilerimizi burada misafir etmek ve kendilerine refakat etmekten onur duyacağız” dedi.

Burdur ile Razgrad ve Bulgaristan Türkleri arasında bu noktadan sonra ilişkilerin daha da artacağını Melih Asaroğlu’na aktaran Ayten Hanım, ilimiz Valisi Hasan Şıldak’a ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Bey’e kendisinin ve Bulgaristan Türkleri’nin kucak dolusu selam ve sevgilerini göndererek, Vali Bey’i ve Belediye Başkanını Razgrad’da ağırlamaktan şeref duyacaklarını sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive