KültürManşetMelih Asaroğlu, BALKANLARDA BURDUR İZLERİ’ni sürmeye devam ediyor

2 sene ago

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde görev yapan Gelibolu Tarihi Yarımadası ve Balkanlar Bölgesi Uzmanı Melih Asaroğlu, Ramazan Bayramı tatilinde de yine Balkan mesasinde, sahada idi…

Melih Asaroğlu Yunanistan ve Bulgaristan’da kültürel ve diplomatik ziyaretler, temaslar gerçekleştirdi. Balkanlar’da Türk varlığını araştıran Asaroğlu, Balkan coğrafyası ile ilgilli araştırmalarında Burdur izini de sürüyor…

Son Balkan turunda Yunanistan’ın Selanik, Bulgaristan’ın Razgrad bölgesinde çeşitli temaslar gerçekleştiren Melih Asaroğlu, Burdur izine ilişkin çarpıcı bilgilere, bulgulara ulaştı.

Burdur sevdalısı Kriakos Amca ile buluştu

Selanik yakınlarında Burdurluların yoğun olarak yaşadığı Edessa şehrini ziyaret eden Asaroğlu, Burdurlu Kriakos Stefannidis’in konuğu oldu. Asaroğlu, Burdur halkının ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in selamlarını ilettiği buluşmada, Kriakos Stefannnidis Burdur halkının, kendilerine göstermiş oldukları ilgiye teşekkür etti.

Hatırlanacağı gibi; Asaroğlu Balkanlar ile ilgili araştırmalarını, izlenimlerini aktardığı ”Karşıdaki Komşularımız-Türkosporoslar” kitabında Rum mübadillerini anlattığı bölümde; 1920’li yıllarda Burdur’dan Yunanistan’a giden Rumlara geniş yer vermişti… Kendisi bir Burdur sevdalısı olan, kendini hep gururla Burdurlu olarak tanıtan Kriakos Amca’nın yaşamı, kitabın en çok ilgi gören hikâyelerinden biri olmuştu…

“HALAM, HER YIL BİZLERE 20 KG TARHANA ÇORBASI HAZIRLARDI”

Dedelerinin Burdurdaki lakaplarının ‘Koçakıçoğlu’ olduğunu, dükkanlarının Cami‘nin hemen yanında yer aldığını söyleyen Stefannidis kendisinin bu yaşa ve sıhhate ulaşmasında Halasının Burdur’da öğrenmiş olduğu Anadolu yemeklerine borçlu olduğunu söyledi. Halasının her sene 20 kg. tarhana hazırladığını ve tarhana çorbasının gözünde tüttüğünü söyleyen Kriakos Stefannidis, Burdur sevgisinin halen gönlünde yer aldığını Melih Hoca’ya yine duygulu sözlerle aktardı.

Razgrad bölgesi- Bogdantsi (Abdulköy) temasları

Yunanistan’daki çalışmalarının ardından Bulgaristan’a geçen Melih Asaroğlu, Razgrad bölgesinden 93 Harbi’nden sonra 1900’lü yılların başında Burdur’a muhacir olarak gelmiş olan kişilerin köylerini ziyaret etti. Loznitsa Belediyesine bağlı Çukurova Köyü Muhtarı Ayten Hanım ile birlikte, Deliorman- Razgrad bölgesindeki Abdulköy-Bogdantsi köyünü ziyaret etti. Burada yaşayan Türk halkı ile görüşmeler yapan Asaroğlu Bogdantsi köy muhtarı Emine Hanımı da ziyaret etti.

Oldukça duygusal anların yaşandığı ziyarette, Emine Hanım, Bogdantsi’den Burdur’a göç etmiş Balkan Muhacirlerine, Burdurlulara selamlarını iletti, Burdurluları Deliorman’ın incisi Boğdantsi’ye davet etti. Emine Hanım Burdur’a göç eden Balkan Muhacirlerine ulaştırılmak üzere Melih Asaroğlu’na Bogdantsi (Abdulköy) toprağı hediye etti.

Yurda dönüşün ardından Selanik ve Razgrad temaslarını gazetemize değerlendiren Balkan ve Burdur gönüllüsü Melih Asaroğlu, “Gönülleri ve coğrafyaları birleştirmeye devam edeceğiz. Yunanistan ve Bulgaristan’daki izlenimlerim, tanıştığım o değerli insanlardan sonra, kendimi Burdur’un, Burdur kültürünün, Burdur’da yaşayanların bir parçası olarak görüyorum. ‘İki yaka, tek Burdur’ projesiyle bu dostlukları, gönül köprülerini kalıcı hale getirmek için çaba göstermeye devam edeceğim” açıklamasında bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive