Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığı için 25 Haziran 2021 günü seçim heyecanı yaşanacak.

İki liste halinde gidilecek olan seçimde adaylığını açıklamak için dün İstasyon Park’ta basın toplantısı düzenleyen Mehmet Yavaş, kalabalık bir muhtar topluluğuna neden aday olduğunu ve neler yapacağını anlattı.

Başkan Adayı Mehmet Yavaş, konuşmasına kooperatifin geçmişini, kuruluş amacını, hedefini ve ne iş yaptığını anlatarak başladı.

Yavaş; “Kuruluş amacı, Şeker Fabrikası açılırken siz üreticilerin, ortakların fabrikaya ortak olması sağlanması amacıyla burada kooperatif bir aracı olmuş, insanların direk fabrikaya ortak olması daha zor olduğu için kooperatif 1953 yılında Burdur’da 63 kişiyle kurulmuş. Daha sonra o yıllarda insanlar evindeki ineğini satmış, arabasını satmış ortaklıkla kooperatife üye olmuş. Kooperatif de sizlerin adına fabrikaya ortak olmuş. Normalde hepimizin 1992 yılına kadar kooperatif aracılığıyla fabrikaya ortaklığı var. 1972 yılına gelindiğinde kooperatif, pankobirlik olmuş. O arada 63 kişiyle yola çıkılan ortak sayısı bugün 60 binlerde. Kooperatifin amacı sizlerin yani ortakların, üyelerin haklarını sahada savunmak, haklarını korumak. Ama 1992’den sonra fabrikayla ortaklığı kalmayınca kooperatif bugünkü halini almış. Bugünkü hali, yaptığı iş uygun mal almak. Sizlere uygun mal temin etmek. Şu an yaptığı sivil insanlarla hemen hemen aynı yani ticaret yapmak. O da nedir, sizlere bügünkü şartlarda en uygun malı temin edip sizlere sunması. Kooperatifin kuruluş amacı, kooperatifin geldiği nokta bu. Peki bugün öyle mi? mutlaka arkadaşlar iyi şeyler yapmıştır, başarılı olmuştur, hizmet etmiştir. Ben kimsenin şahsını yargılamak istemiyorum. Ama şu an ben 1 yıldır sahadayım, insanlara pancar dediğimizde, kooperatif dediğimizde ‘aman arkadaş bir git’ deme noktasına geldi. Zaten insanların bir geçim derdi var. Bu yıl kuraklıkta buna eklendi. Sahaya indiğimizde, köylere gittiğimizde, pancar dediğimizde ‘biz şöyle mağdur olduk, böyle mağdur olduk’ laflarını duyuyoruz.”dedi.

“Herhangi bir beklentim yok, sadece hizmet!”

‘Ben buraya aday olurken, hepiniz beni tanıyorsunuz, ben yaklaşık 20 yıldan beri köylere hizmet eden, köyleri seven, sizlerle aynı havayı koklayan, aynı suyu içen, aynı yolda yürüyen’ biriyim diyen Mehmet Yavaş; “Benim siyaset anlayışım da şuydu, üretim olmazsa, köyler olmazsa bu ülke kalkınamaz. Ben yıllarca bunun mücadelesini ettim. Dağın, taşın satılmaması gerektiğini, bu toprakların korunması gerektiğini, vatanın bir daha geri gelmeyeceği anlamında hep ömrüm böyle geçti. Şimdi son pandemiyle beraber fabrikanın önemi ne kadar anlaşıldı. Daha düne kadar satılması düşünülen fabrika geri geldi. Ben aday oldum, 30 yıla yakın esnaflığım var. 20 yıl siyasetim var. Arkadaşlarımdan, eşimden, dostumdan, vatandaştan gelen yoğun talep geldi. Biz biraz kararsız kaldık. Acaba başarısız olursak, mahçup olur muyuz. Yoksa benim burada ne makam veya herhangi bir başka beklentim yok. Sadece hizmet.” ifadelerini kullandı.

Seçimi kazanması durumundaki hedefinden bahseden Mehmet Yavaş; “Biz bu göreve talip olduk. Seçimi kazanırsam hedefimiz de şudur; arkadaşlarımla beraber 4 yıl sonunda ben Pancar Kooperatifini bugün Salı Pazarı’nda, Sanayi’de, Yeşilova’da ya da Gölhisar’da bir arkadaşımızın sattığı ürünle aynı kategoriye getiremezsem bir daha aday olmam. Bu seçimdir, yarıştır, nasip olursa. Hedefimiz budur. Burayı şeffaf, dürüst, insanların mutlu olduğu, insanların kapıdan girdiğinde kendi yuvasına girdiğini hissettirdiğimiz bir kooperatif anlayışı. Burası sizlerin, burası hepimizin. Buranın şu an Türkiye genelinde 1.5 milyon ortağı var. Burdur’da da bunun ortağı 60 bin civarında.” dedi.

“Burada 60 bin insanın hakkı var”

Başkan Adayı Mehmet Yavaş; “Tabi zorlu bir süreçten geçtik. Biz yarışa çıkınca ortak sayısını net alamadık. Elimizde bir liste var ama listeler 10 yıllık bir liste. Normalde hakim olduğunu düşündüğüm halde, yetkili makamlara müracatımız olduğu halde bize güncel liste verilmedi. Mikrofonu eline alıp dürüstlükten dem vuranlar, ahlaktan dem vuranlar yarışa girdiğimiz anda bizi her türlü zorlukla karşı karşıya bıraktı. Bu demokrasidir, bu kooperatif benim değil hepimizindir. Burada 60 bin üyesi var. 60 bin insanın hakkı var. Zamanında insanlar evindeki ineği, arabayı satıp ortak olmuş buraya. O yıllardan bu yıllara gelmiş. Ama bugünkü yönetim anlayışıyla kapısından zor girdiğim, ürün almak istediğimde, bir şey sorduğumda doğru dürüst cevap alamadığım bir hale gelmiş. Sanki bizler onlara mecburuz gibi! Kurucusu benim, ortağı benim ve orası ben var olduğum için orası var. Normalde bugün ortaklar alış-verişi kesse, kimse gitmese kime çalışacak.” ifadelerini kullandı.

“Beceremezsek helallik ister gideriz”

Yavaş; “Bu işin merkezi Burdur. Merkezini sağlam tutarsak yani idari anlamda sağlam tutarsak başarılı olacağımızı düşünüyorum. Bu anlamda da biz 4 yıl sonunda ya da 2 yıl sonunda bunu başaramadım, şeffaf bir yönetim oluşturamadım. Beni tanıyorsunuz ben orada bırakırım ve aday olmam. Çok daha problem olursa, başaramadığım bir sey olursa gerekli hamleyi yaparım. Arkadaşlar beceremedik diyerek helallik ister, gideriz.“ diye konuştu.

Mehmet Yavaş’ın yönetiminde, Yılmaz Baydemir, Erol İlden, Rıza Gökoğlan, Mustafa Yılmaz, Ali Bilgiç, Ramazan Akkaya, Sezai Akgün, Mevlüt Yantur ve Hasan Pala bulunuyor. 
Denetim Kurulunda ise Hasan Gedik, Emin Özel, Ali Yılmaz İstanbul, Mehmet Takrakçı, Ahmet Bülbül ve Hüseyin Gökhan Açık bulunuyor.