İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy, vefatının 85. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, akademisyenler ve çok sayıda Asım’ın Nesli öğrencilerinin de katıldığı tören İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un Edirnekapı’daki mezarı başında düzenlendi.

Her yıl Asım’ın Nesli MAKÜ öğrencilerinin de katıldığı anma törenine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Mehmet Akif Ersoy’un Torunu Selma Argon ve protokol üyeleri katıldı.

Edirnekapı Şehitliğindeki anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende daha sonra Kur’an-ı Kerim okundu. Program İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy ve tüm şehitler için yapılan dualar ile devam etti. Yapılan duanın ardından Burdur’dan getirilen toprak Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından Akif’in mezarına döküldü ve protokol tarafından karanfil bırakıldı. 

Yaşadığı döneme damga vuran İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un Burdur için yerinin her zaman ayrı olduğunu ifade eden Vali Arslantaş,  Merhum Akif’i saygı ve rahmetle andıklarını ifade etti.

Akif’in Aziz milletimizin vatan tutkusunu, bağımsız yaşama kararlılığını ve kutsal değerlerine verdiği önemi abideleştiren İstiklal Marşı ile Milletimizin gönlünde ilelebet yaşamaya devam edeceğini vurgulayan Vali Arslantaş, anma programın düzenlenmesinde emeği geçen İstanbul Valiliğimize ve her yıl İstanbul’da gerçekleşen anma programına katılarak adını taşıdığı merhuma olan sevgi ve saygısını en üst seviyede gösteren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine teşekkür etti.