GündemManşetMEHMET AKİF, Balkan Coğrafyasında

5 sene ago

            İstiklal Marşımızı kaleme alan, Milli şair Mehmet Akif Ersoy için Arnavutluk’ta çeşitli  etkinlikler düzenlendi. Burdur’da kurulan Üniversite’ye adı verilerek yaşatılan Akif, bilindiği gibi, Anadolu’nun yanısıra Balkan coğrafyası’nda da karşılığı olan bir isim. Arnavut kökenli Mehmet Akif, Arnavutluk, Kosova. Makedenya gibi Balkan ülkelerinde de saygınlığı olan bir Edebiyatçı…

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde Yurtdışı kültür faaliyetlerini etkinleştirmek için kurduğu ve halen Onursal Başkanlığı’nı yaptığı Yunus Emre Enstitüsü, Mehmet Akif Ersoy’u Arnavutlara tanıtmak ve ölüm yıldönümünde anmak için İşkodra ve Tiran kentlerinde panel düzenledi. Ayrıca Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkçe Eğitimi alan Arnavut öğrencilerin Mehmet Akif’in şiirlerini Türkçe okuduğu şiir gecesinin de düzenlendiği programlar büyük ilgi gördü.

            “Akif’in Asıma nasihatleri” konusunu Yazar, şair ve Fikir adamı Yavuz Bülent Bakiler, Akif’in Aile hayatını anlatan Mehmet Akif’in Kosova’da yaşayan yeğeni İsa Mulaj’ın da katıldığı toplantıda Mehmet Akif Ersoy Üniversite Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sarıtaş; “Mehmet Akif’in Siyasi Kişiliği”, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç ise; “Akif’in Millet Anlayışı” üzerine konuşmalar yaptı.

Türkiye Tiran Büyükelçimiz Hidayet Bayraktar’ın himayelerinde gerçekleştirilen kapanış programı, ödül töreni ve kokteyl ile sona eren programa Arnavutluk Parlamentosu Türk Dostluk Grubu Milletvekilleri ve akademisyenlerde katıldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive