Dünya üzerindeki en sevimli hayvanlardan olan kedilerin dünyaya nasıl ve nereden yayıldığı merak konusu oldu. Kedilerin anavatanını öğrenince çok şaşıracaksınız! Bu ilginç karakterli hayvan dostlarımızın, yani kedilerin şaşırtıcı ve karakteristik davranışları sosyal medyada birçok gülünç videoların ve "kediler uzaylıdır" şeklindeki viral yorumların kaynağı olarak görülüyor. Hal böyleyken kediler dünya üzerine nereden yayıldı, bunları böyle kim evcilleştirdi soruları akla geliyor. Kedilerin ilk kez görüldüğü ve evcilleştirildiği yer neresi sorusunun cevabı ise bir o kadar hayrete şayan!

"Meğer kedilerin anavatanı Burdurmuş!" demeyeceğiz elbette... Ama kedilerin anavatanının bizim memleketimiz Türkiye olduğu bilimsel çalışmalarla sabitlendi. İşte ilginç kedi haberimizin detayı...

Dünyanın neredeyse her yerinde görülen kedilerin anavatanının Türkiye olduğu belirlendi. Antarktika hariç tüm kıtalarda var olan kedilerin 10 bin yıl önce bugünkü Türkiye topraklarından yayıldığı düşünülüyor. Kedilerin nereden geldiğini belirlemek için yapılan DNA analizleri sonucunda atalarının büyük ihtimalle Türkiye'den yayıldığı tespit edildi. İlk çiftçilerin kemirgenlerle mücadelede kullanmış olabileceği düşünülen kediler, tarım devriminden sonra M.Ö. 2500'de Kıbrıs'a ulaştı. Bundan sonraki birkaç yüzyıl içinde de insanlar aracılığıyla Bulgaristan ve Romanya'ya geçen kediler, daha sonra da Mısır'a yayıldı.

Kaliforniya Üniversitesi kedi genetiği uzmanı Leslie A. Lyons, çeşitli cinslerdeki kedilerden topladığı DNA örnekleriyle kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. DNA örnekleri, Türkiye dahil bir dizi ülkedeki kedilerden alındı. Örneklerdeki 39 ayrı genetik özellik incelendi.

Lyons ve ekibi, kedilerin 10 bin yıl önce insanlara yaklaşarak evcilleşmeye başladıklarını ortaya koydu. Leslie A. Lyons ve ekibine göre, bu durum "Verimli Hilal" diye bilinen ve Türkiye’den, Irak, İran ve Kuzey Afrika’ya kadar uzanan bölgede yaşandı. Washington Post gazetesine konuşan Lyons, "Bizim verilerimiz, özellikle Türkiye’nin kedilerin ortaya çıkmasının başlangıç yeri olduğunu destekliyor" dedi.

Lyons, Türkiye’nin Verimli Hilal’in parçası ve tarımdaki gelişmenin ilk başladığı bölgelerden bir olduğunu kaydetti. Lyons ve ekibi, insanların tarımla uğraşarak yiyecek depolamaya başlamasının fareleri çektiğini, bunun da "avcı" kedileri devreye soktuğunu söyledi. Lyons, "Karşılıklı yarar söz konusuydu" dedi.

Böylece, kedilerin giderek evcilleşmesi önce Türkiye’de başladıktan sonra, göçler ve diğer insan hareketleriye bilikte kediler de dünyanın başka yerlerine gittiler.