ÇevreİlçeManşetMedyada gündem; SALDA GÖLÜ

5 ay ago

CHP Yeşilova İlçe Başkanı Ferdi Ay’dan basın toplantısı

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’den yazılı açıklama

Akademisyen Erol Kesici’den değerlendirme, çevrecilerin tepkileri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan kaygıları gideren tivitler

Son yıllarda medyanın ilgi odağı olan, ziyaretçi patlamasının yaşandığı Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü hafta sonu yine medyanın gündemindeydi…

Geçtiğimiz Cuma günü 1 Şubat 2019 tarihinde ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Burdur turunda, Salda Gölü’ne gerçekleştirdiği ziyaret, Salda Gölü’ne yapılacak projeleri açıklaması, Salda Gölü çevresine Millet Bahçesi yapılacağı sözleri, geniş yankı uyandırdı.

Hafta sonu sosyal medya başta olmak üzere internet sitelerinde, gezete ve TV haberlerinde Salda Gölü ile ilgili gelişmelere yer verildi. Salda Gölü’ne Millet Bahçesi fikri, bazı kesimleri endişelendirirken, yapılaşma, betonlaşma olduğu takdirde Salda Gölü’nün doğal dokusunun bozulacağı kaygıları dile getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü’nde Millet Bahçesi yapılacağını açıklaması tepkilere neden oldu. CHP Yeşilova İlçe Başkanı Ferdi Ay düzenlediği basın toplantısında bu karara tepkisini gösterirken, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker de yaptığı yazılı açıklamada, “doğal sit alanı olan Salda Gölüne park yapmak, çevreye ve Salda Gölü markasına ihanet olacaktır. Salda Gölü çevresinde olacak olan herhangi bir yapılaşma doğa katliamına yol açmakla eşdeğerdir. Millet Bahçesi adı altında yapılması planlanan proje derhal durdurulmalıdır.” görüşünü seslendirdi.

Salda Gölü ile ilgili araştırma yapan uzman, otorite isimlerden biri olan Yard. Doç. Dr. Erol Kesici de yaptığı değerlendirmede; “yapay parklar şehir içerisinde yapılmalı. Burası doğal müze. Pamukkale neyse Salda Gölü de aynı değerdedir. Burası zaten eşsiz bir doğal tabiat parkı” diye konuştu. Hafta sonu medyada Salda Gölü ile ilgili bu tür haberler ve kaygıların dile getirildiği açıklamalar üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Pazar günü twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Salda Gölü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu, çevrecilerin kaygılarını gidermeye dönük bilgileri paylaştı.

Bakan Kurum sosyal medya ortamında yaptığı açıklamada; “bembeyaz kumları ve turkuaz rengiyle göz kamaştıran tabiat harikası Salda Gölü’nün imara açılması veya etrafının betonlaşacağı şeklindeki iddia asla doğru değildir. Böyle bir adımın atılması söz konusu dahi olamaz” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive