EkonomiManşetMayıs ayında en yüksek reel getiri, külçe altında gerçekleşti

4 sene ago

TÜİK, geçen ayın en yüksek gelir getiren yatırım araçlarını açıkladı. En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %3,48, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %4,40 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti.

Mayıs 2016’da ülkemizde en yüksek reel getirinin külçe altın olduğunun açıklanmasından sonra sahaya inerek kuyumcularla görüşen Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, altının özellikle de külçe altının neden kazandırdığını araştırdı. Gazetemize konuşan Mega Star Kuyumculuk İşletmecisi Ömer Arslan, “Mayıs ayında saf külçe altının gramı 122 liraya yükseldi. Altın piyasası düğün sezonu olan yaz dönemlerinde fiyat artışı gösterir. Altın fiyatlarının yükselmesine sebep insanların altın alma gücünün artık eskisi gibi olmayışıdır. Altında sirkülasyon olunca fiyat düşer. Altın bir giyim veya gıda sektörü gibi değildir. Altın fiyatları kış mevsiminde düşer yaz mevsiminde başlangıcında da yükselir.” dedi.

Arslan, “Mayıs ayında doların yükselmesi, altın ve doların ONS la birleşmesi sonucu fiyatlar tavan yaptı. Bu yükselmelerde imalatçılar kazandı. Bizler vatandaşa altını sağlayan aracılarız. Bizler altın ne kadar yükselirse yükselsin ancak sattığımız kadar kazanırız. Ama imalatçılar fiyat yükselmesinden dolayı bizlerden çok fazla kazanırlar.” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive