EkonomiManşetMATMAZEL FOOD- BUSE GÜR (Yaşı küçük, başarısı büyük)

1 sene ago

Yaklaşık bir yıldır Kışla Caddesi’nde ev yemekleri ve fast-food üzerine hizmet vermeye başlayan Matmazel Food işletmecisi henüz 22 yaşında olmasına rağmen değme aşçılara taş çıkartacak derecede yemek yapan ve bu konuda kendini hem eğitimini alarak, hem de pratik yaparak geliştiren, geleceğin usta şefi diyebileceğimiz bir genç kız olan Buse Gür.

Anne, baba ve ablanın çalışmasından dolayı okuldan gelince yemekleri yapma işini 14 yaşında iken üstlenen ve bunu büyük bir zevkle yapan Buse Gür aşçılığın eğitimini de alarak yaşından büyük işlere ve başarılara imza atıyor.

Buse Gür, Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Antalya Kaş İlçesi Turizm ve Otelcilik Okulu mezunuyum. Okul döneminde kardeş okul kampanyasında 15 günlük bir İtalya eğitimim oldu. Ondan dönünce son senemde İstanbul Gastronomi festivalinde bir yarışmamız oldu. Makarna kategorisinde Bimerit ödülünü aldım. Ondan sonra Burdur’a döndüm ve burada bir müddet çalıştım.

Daha sonra tekrar Kaş’a gittim. Bir restorandın mutfak şefliğine başladım ve bir yıl orada çalıştım. Tekrar Burdur’a dönüp bir Franchising markanın mutfak şefliğini yaptım. Sonra orada yükseldim ve onların diğer şubelerine eğitmen olarak gittim.

Elemanlar yetiştirdim. Bu arada kendi işletmemi açmaya karar verdim ve bu konu üzerine yoğunlaşıp onun çalışmalarını yapmaya başladım. Bir yıl önce de kendi işletmemi açtım. Biz burada ailecek çalışıyoruz. Annem, babam, ablam ve ben. Hep beraber destek oluyorlar bana.

Gerekirse yemekleri hep beraber yapıyoruz. Burada hem fast-food, hem ev yemekleri yapıyoruz. Burdur’da ev yemekleri üzerine işletme ve fast-food çok fazla ama ikisini bir arada yapan işletme fazla yok. Buraya gelen müşterilerimiz hem ev yemeği hem fast-food türü yiyebilir biz o avantajımızı kullanıyoruz. Renkli masa ve sandalyelerimizle daha butik kafe türü bir yer. O yüzden daha fazla ilgi çekiyor ve insanların çok hoşuna gidiyor. Burada hamburger, tost’ta var, 4 çeşit ev yemeğimiz de var.

Menülerimizi sürekli değiştiriyoruz, sürekli aynı menüyü kullanmıyoruz. Bizim mesleğimizde alaylı olmak daha önemli. Çünkü; ne kadar erken mutfağa girersek o kadar çok el becerisi kazanmış oluyoruz. Ben yarı alaylı, yarı okullu oldum. Okullu olmamın avantajı da daha çok gastronomik terimleri öğrendim. Daha hızlandım, daha büyük insanlarla çalışma imkânı kazandım. Bir branş seçebildim kendime. Daha fazla şehir ve ülke görebilme şansım oldu. 14 yaşından beri yemek yapıyorum.

Otellere baktığımız zaman hep erkekler, evde ise anneler yemek yapar. Bu algıyı değiştirmek istedim. Türkiye’de hep erkek şefler oluyor. Ben hem okullu, hem alaylı olduğum için başarımı göstermek istedim. Bu arada hamburger köftesine kadar her şeyi kendim hazırlıyorum.

Biz işletmemizde patates kızartması haricinde hiçbir hazır gıda kullanmıyoruz. Kullandığımız yağ bile evlerimizde, mutfaklarımızda kullandığımız yağdan salçamız ev salçası. Kâr marjımı düşürüyorum ama her şeyin kalitelisini kullanıyorum.

Henüz 22 yaşındayım ve işletmem var. Tabii bu arada daha hayallerim ve hedeflerim de var. İlk hayalimi gerçekleştirdim. İleri yıllarda başka şubelerde açarak Matmazel Food zinciri oluşturmak istiyorum.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive