NASA’nın Mars’taki yaşamını sırrını çözebilmek için Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü ile ilgili yaptığı benzetmeler, dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırmaya devam ediyor. Son günlerde  yapılan açıklamalar, NASA’nın Mars’taki çalışmalarla ilgili yaptığı bilgilendirmeler, ‘Mars – Salda Gölü bağlantısını güçlendiriyor.’ Bilim insanları, Mars’tan alacakları örneklerde fosilleşmiş yaşam izlerini ararken, dünyada bu izin Salda Gölü’nde olduğu öngörüsünde bulunuyor…

SALDA’ya yönelik bakış açısı değişmeli

Bu da Salda Gölü ile ilgili bakış açımızı, yaklaşımları değiştirmemiz gerektiğini ortaya koyuyor. Salda Gölü, NASA açıklamaları, Mars araştırmalarından sonra sadece bir göl, ‘doğa harikası’ olmakla kalmayıp, adeta yaşamın, canlı varlıkların ipuçlarının araştırıldığı, ‘doğal bir labaratuvar, Müze’ olması gerektiği tezini doğruluyor, bu kanaati kuvvetlendiriyor.

Salda Gölü ile ilgili bu benzetmeler, bilim dünyasında bilimsel değer kazandıkça, Salda’ya bakış ‘turizm odaklı, ziyaretçi çeken bir çekim merkezi’ olmaktan ziyade korunması, hem de bu süreçte bundan sonra çok daha iyi korunması mecburiyetini getiriyor.

NASA: “Mars’taki yaşamın sırrı Türkiye’deki Salda Gölü’nde olabilir”

NASA’nın Mars kaşifi Perseverance Kızıl Gezegen’e indi. NASA mühendisleri Mars’tan toplanan kayaçları incelemek için Türkiye’deki Salda Gölü’nü kullanıyorlar. “Türkiye’nin Maldivleri” olarak bilinen Salda Gölü’ndeki mineral ve tortularının benzeri Mars’ın Jezero Krateri’nde bulunuyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Perseverance, Mars’a inerek görevine başladı.  Perverance Mars’ın Jezero Krateri’nden kaya örnekleri toplayacak.  Bilim insanlarına göre Mars’taki Jezero Krateri bir zamanlar sular altındaydı. Ancak toplanan örneklerin karşılaştırılması için araştırmacılara Dünya’dan bir örneklem gerekiyor. NASA araştırmacıları Burdur’da bulunan Salda Gölü’nin Jezero Krateri ile benzer mineral ve kaya yapısına sahip olduğunu belirtiyor.

Burdur Yeşilova’daki Salda Gölü bu nedenle NASA mühendislerinin odağında. Reuters’a açıklama yapan NASA bilim araştırmaları direktörü Thomas Zurburchen, “Salda, öğrenebileceğimiz ve sorgulayabileceğimiz güçlü bir örnek olarak kullanılacak” dedi.

Bilim insanları Jezero’dan alacakları örneklerde fosilleşmiş yaşam izlerini arıyor.

2019 yılında Türkiyeli ve Amerikalı bilim insanlarından oluşan bir ekip Salda Gölü’ne bir keşif gezisi düzenlemişlerdi. Göl’ün çevresindeki büyük taş kütlelerinden aşınmış mikrobiyalitler araştırmanın temel sebebi. Araştırmacılar bu mikrobiyalitlerin mikropların yardımıyla oluştuğu düşüncesindeler.

Perseverance’nin toplayacağı örneklerde de mikrobiyalit izi aranacak

Zurbuchen, “Perseverance ile bir şey bulduğumuzda, Salda Gölü’ne geri gidip, her ikisi arasındaki süreçlerin benzerliğine bakacağız. Aynı zamanda Perseverance ile Salda Gölü’nden elde edilenler arasında fark olup olmadığına bakacağız” şeklinde konuştu.

Açıklamasının devamında Zurbuchen, “Bu yüzden, bu göle sahip olduğumuz için çok mutluyuz” diye ekledi.

Mars’ta toplanan kaya örnekleri 2031 yılına kadar Kızıl Gezegen’de kalmaya devam edecek. Bu tarihte iki ayrı robotlu görevle örnekler dünya’ya getirilecek.

NASA , Twitter’dan Mars’taki Jezero Krateri’ndeki benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olan Burdur’daki Salda Gölü’ndeki araştırma sonuçlarını paylaşmıştı….

NASA için Salda’da araştırma yapan Prof. Dr. Nurgül Çelik Balcı, “Yapılan araştırmalar sonucunda yaşamın izlerini bulmaya çok yakınız. Bir zamanlar Mars’ta antik yaşam var olduysa neden devam etmediği sorusu da bilim insanlarını heyecanlandıracak” ifadelerini kullanmıştı…