Burdur’da Ramazan davulcuları Ulu Cami yanında toplanarak Ramazan manilerini söyledi. 32 kişiden oluşan Ramazan Davulcuları yarım saat süreyle davul zurnaları ile ramazan manileri söyledi, davulcular mehter marşı çalarak etkinliğe son verdi.

Burdur’da vatandaşları sahura kaldırmak için görev yapan Ramazan davulcuları Ulu Cami yanında toplanarak Ramazan manileri söyledi. Davulcular bu yıl pandemi dolayısıyla vatandaşların bahşişlerini camlardan atmalarını istedi.

Ramazan davulcularının sorumlularından Berkant Bıcaklı, 32 kişilik davul zurna ekibinin tüm Burdur’un mahallelerinde gece 3’ten itibaren göreve başladığını ve imsak vaktine 15 dakika kala bitirdiklerini söyledi.

Bıçaklı, “Geçen sene olduğu gibi bu senede maske, mesafe, hjyen kurallarına uygun olarak Ulu Cami civarındaki arkadaşımızın iş yerinde toplanıp herkes 3’e 10 kala mahallesine çıkıyor. Dedem, babam zamanından gelen eski kültürümüzü devam ettirmemize izin verdikleri için devlet büyüklerimize teşekkür ederim” dedi.

Ahmet Dana ise “81 ilde tekiz biz davul zurna olarak. 32 kişilik ekiple tüm Burdur’u dolaşıyoruz. Pandemiden dolayı ‘okşama’ işleri olmayacak denildi ama devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Kimseyi çok fazla rahatsız etmeden, zaten evlerinin önünden geçiyoruz. Zillerine basarız camdan, pencereden bahşiş atarlarsa bizlere de iyi olur, katkı olur. Müzisyenler olarak 1,5 yıldır zaten zor durumdayız. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz. Hepsinden Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.