ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’ye iki bin yeni öğrenci

5 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin 2015-2016 eğitim-öğretim yılı resmi açılışı, 28 Eylül 2015 Perşembe günü üniversitenin merkez yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Açılış töreninde saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Ardından, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Atatürk Anıtı önüne Rektörlük çelengini sundu. Gazetecilere bu yılki öğrenci ve akademisyen sayıları ile ilgili bilgi veren MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, öğrenci sayısının 23 bin’in üzerinde olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz yıla oranla, MAKÜ’ye yerleştirilen öğrenci sayısında 1500-2000 civarında artış olduğuna dikkat çeken Rektör Korkmaz, ek kontenjanlarla birlikte bu sayının artacağını belirterek, gerçek öğrenci sayısının Ekim ayının ortalarında belli olabileceğini belirtti.

750 AKADEMİK PERSONEL

Ek kontenjanlar ve YÖK’ün verdiği % 30’luk yerleştirmelerine de yoğun talep olduğunu söyleyen Rektör Adem Korkmaz, bu yıl üniversitede 310 öğretim üyesi, 420 öğretim görevlisi olmak üzere toplam 750 akademik personel bulunduğunu dile getirdi.

YENİ AÇILAN FAKÜLTELERE  YOĞUN İLGİ

Yeni açılan fakültelerin tercih edilme oranlarına dair açıklama da yapan Rektör Korkmaz, “İktisat Fakültesi’ne ve Eğitim Fakültesinin tüm bölümlerine yoğun talep oldu. Fen-Edebiyat Fakültesi’nin bazı bölümlerine dikey geçiş sınavıyla 100’e yakın kontenjan belirlendi, % 80’i doldu. Müracaat ve ek kontenjan yerleştirmesiyle beraber oranımız % 97 civarında” diye konuştu.

DEVLETİMİZ, TOPLUMUMUZ BİZDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR

Törende yaptığı konuşmada ise toplumun, ülkemizin, devletimizin üniversitelerimizden çok büyük beklentiler içerisinde olduklarını belirten Rektör Korkmaz, “Eğitim yaşının ortalamasının sürekli yükseldiği ülkemizde hemen hemen her aile çocuğunu yönetim öğretim kurumundan mezun etmek talebi ve düşüncesi içerisinde ve heyecanıyla ortaöğretimde büyük bir çaba içerisine giriyor. Şu anki Türk eğitim sisteminin tamamı yükseköğrenim almaları için ailelerini, çocuklarını yönlendirdiği bir yapı haline dönüşmüş. Yükseköğrenim sistemimiz toplumun tüm kesimlerinin büyük beklenti içerisinde olduğu bir yapı haline geldi. Öğrenciler bugün itibariyle ders başı yapacaklar. Bizden öncelikle bir aile, huzur ortamı içerisinde iyi bir eğitim almayı bekliyorlar. Mezun olduklarında zor ekonomik koşullar içerisinde kendilerine iş dünyasında bir yer edinebilmek istiyorlar. Günümüzde artık devletlerin ekonomileri, medeniyetlerin rekabeti tamamen bilimsel ve teknoloji alanındaki gelişme ve rekabetin arkasında gizli. Bundan dolayı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ailesi olarak da üzerimizde bu beklentilerin bir sorumluluğu yer alıyor. Onun için hepimiz gecemizi gündüzümüze katarak, bu nitelikli kaliteli eğitim ordusu olarak toplumun az önce arz etmeye çalıştığım beklentilerini cevap verecek nitelikte bir hazırlık içerisinde olmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Hacer ZEREN

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive