GündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün yeni Rektörü ADEM KORKMAZ

5 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Üniversite’de Rektörlerin atamasını 14 Mayıs Perşembe günü yaptı.

İlimizde 2006 yılında kurulan MAKÜ’de, YÖK’ün gönderdiği listeleri inceleyen Cumhurbaşkanlığı makamı Adem Korkmaz’ı atadı. Böylece, Korkmaz MAKÜ’nün üçüncü Rektörü oldu.

MAKÜ kurulduğunda tüzel kişiliğini kazanmadan önce dönemin SDÜ Rektörü Metin Lütfü Baydar’ın geçici bir süre Rektörlük yapmasından sonra Prof. Gökay Yıldız MAKÜ Rektörlüğüne getirilmişti… Rektör Yıldız’ın 4 yıllık görev süresinin ardından MAKÜ Rektörlüğüne dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prof. Dr. Mustafa Saatcı’yı atamıştı. Mevcut Rektör Saatcı’nın görev süresini tamamlamasının ardından şimdi de yeni atama ile birlikte Adem Korkmaz dönemi başlıyor.

MAKÜ’de 2015 Rektörlük seçim takviminde ilk önce akademisiyenler arasında seçim yapıldı. 20 Nisan’da yapılan seçimde Rektör Saatcı 144 oy, Adem Korkmaz 101 oy, Erdal Kendüzler 34 oy aldı. İlk etabın ardından YÖK yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanlığına sunduğu listede; Adem Korkmaz’ı birinci sırada, mevcut Rektör Saatcı’yı ikinci sırada, Kendüzler’i üçüncü sırada aday gösterdi.

Merakla beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimi Rektör atayacağı sorusu da dün öğle saatlerinde cevabını buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK’ten gelen teklif doğrultusunda hareket ederek, Ağlasun’lu hemşehrimiz, SDÜ’de görev yapan Adem Korkmaz’ı MAKÜ Rektörlüğüne getirdi.

Adem Korkmaz:

Burdur’un Ağlasun İlçesinde 1971 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimimi aynı ilçede, lisans eğitimimi ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde 1993 yılında tamamladı. Yüksek Lisansımı 1996 yılında Cumhuriyet Üniversitesinde, Doktora çalışmasını ise 2001 yılında İstanbul Üniversitesinde tamamladı. 2007 yılında Doçent, 2012 yılında da Profesör unvanı aldı. Çalışma hayatının temel sorunlarına yönelik akademik çalışmalar yaptı, sosyal politika, iş hukuku, ücret konularında akademik çalışmalar yaptı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde yer alan Ağlasun Meslek Yüksekokulu’nda MAKÜ’nün kuruluş süreci dönemi olan 2003-2006 yılları arasında müdür yardımcılığı ve müdürlük görevinde bulundu. 2008 yılında da Isparta Aksu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yaptı. Değişik kurul ve komisyonlarda, üniversite senatörlüğü ve yönetim kurulu üyeliklerinde görevler yaptı. 2009 yılında Çalışma Bakanlığı Ulusal İstihdam Stratejisi hazırlık komisyonunda İnşaat Sektör raportörü olarak, 2012-2013 yıllarında 10. Kalkınma Planını hazırlığı sürecinde İstihdam ve Çalışma Hayatı özel ihtisas komisyonu raportörü olarak görev yaptı.  Türkiye İş Kurumu Genel Kurulu üyeliği, Kosgeb Proje Değerlendirme Kurulu Üyelikleri ve TÜBİTAK proje değerlendirme kurullarında görevler yaptı.. İş dünyasında da aktif görevlerde bulundu. 2009-2012 yıllarında Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 2013 yılında Ak Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı -Kent Ekonomileri Forumlarında Burdur ve Hatay Sorumlusu olarak görev yaptı. 2014’den bu yana Ekonomi İşleri Başkanlığı -Ekonomi Danışma Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor. Aynı zamanda halen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına Burdur Bölgesi Odalar ve Borsalar Akademik Danışmanı olarak görev yapmakta idi.. Evli ve 3 çocuk babası.

Kodlama : SadeMedia Interactive