ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün yeni Rektörü Adem Korkmaz, Gazetecilerle buluştu

5 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, dün Taşoda’da düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle biraya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Korkmaz, üniversitedeki yeni yapılanma süreci ile ilgili olarak, “Şu anda üniversitemizde idari yapılanma sürecini devam ettiriyoruz. Yeni bizimle beraber çalışacak akademik kadroları oluşturuyoruz. Bu böyledir. Bu akademi dünyasında gelenektir, bütün üniversitelerde böyledir. Rektör geldiği zaman akademik kadrolarını kurar. Bir kısmıyla devam eder, bir kısmını değiştirir. Biz şu anda kabuk değişimi dönemindeyiz. Bu süreçler biter bitmez üniversitenin stratejik vizyon belgesini hazırlayacağız” dedi.

MAKÜ Rektörü Korkmaz, göreve gelmesinin ardından dün ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Üniversiteye ait Taşoda’da gerçekleştirilen toplantıya; Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop, il merkezi ve ilçelerde görev yapan gazete, ajans, temsilcileri ve internet gazetecileri katıldı.

Toplantıda, yakın zamanda Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin kurulacağını açıklayan Korkmaz, “Sağlık Bilimleri Fakültesini, aslında Tıp Fakültelerinin olduğu yerlere açıyorlar. Fakat bu konuda biz de girişimlerde bulunuyoruz. Yakın zamanda böyle olumlu bir haber alacağımız umut ediyoruz” diye konuştu.

Göreve gelmesiyle beraber, üniversitede gerçekleştirilecek yeni yapılanma süreci ve görev değişimleri ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rektör Adem Korkmaz, “Üniversitemizle yeni açılacak fakülte, bölüm, programlar, ilçelerde binalar yapılmış, okul beklenen yerler var. Buralarla ilgili biz de kendimizi kısa sürede yapılandırarak, ciddi bir çalışmaya başlayacağız. Bugüne kadar yapılan her şeyi yok sayıp, yeniden bir şey inşa etmek gibi ne bir tarzımız ne de ne de bir düşüncemiz var. Ne de bu doğru bir düşüncedir. Biz de kendi bakışımızı ortaya koyacağız. Burdur ve üniversitenin geleceğini bir havuza alarak, bu yaz döneminde ciddi bir stratejik vizyon çalışması yapacağız. Yaz hazırlıklarımız bitirdiğimizde, yeni fakülte düşüncemiz var, paylaşmak için erken. Bir fakülte açmak demek, ciddi bir kaynak ve olgu oluşturuyor. Biz genç bir üniversiteyiz. Bu genç akademisyenlerin ve beyinlerin önünü açacak şekilde bir yapılanma içerisine gireceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

ULAŞIM SORUNU

Sık sık gündemde yer alan, üniversite-şehir ulaşımı sorunu ile ilgili soruyu yanıtlayan Korkmaz, “Ulaşım konusunda sıkıntının nereden kaynaklandığına bakmadan çözümü yapmak çok mantıklı değil. Kampüs ile şehir arasında öğrencilerin toplu çıkış ve hareket saatlerinde bir sıkıntı oluyor. Bunu Belediyemizle bir masaya yatırmamız gerekiyor. İnşallah en kısa zamanda bir araya geleceğiz. Dolmuş taksisi, dolmuş da olabilir. Bunu uygulayan üniversiteler var. Mevcut durum sorunu çözmüyorsa bir alternatif ihtiyacı doğacaktır. Uzun dönemli daha büyük projelerin ortaya çıkması gerekiyor. Öğrencimiz sonbaharda geldiğinde olabilir. Mevcut hatlar yeterli değilse, takviye ederiz. Ben Belediye ile yapacağımız görüşmelerde, başkanımızla masaya yatırıp, sonuç alacağımızı tahmin ediyoruz. İlla biz alternatif üretiyoruz kaygısına da girmeye gerek yok. Eğer mevcut durumda çözüm varsa ona gitmek en mantıklısı” diye konuştu.

ÖĞRENCİNİN BARINMA İHTİYACI

Öğrencilerin barınma sorunu olduğu ve bu nedenle kayıt dondurduklarına dair iddialara yanıt veren Rektör Korkmaz, “Hiç konaklama ihtiyacı olmayan yerlerde de yöneticilik yaptım. Burdur’da bu anlamda çok reel bir sorun olduğu kanaatinde değilim. Bu burada konaklama ihtiyacının çok iyi ve yeterli olduğu anlamına da gelmiyor. Öğrenciler bazen değişik nedenlerle kayıt dondurabilir. Devlet Kredi Yurtlar gibi değişik mekanizmalarla alt yapının yapılmış olması lazım. Burdur merkezde, bundan sonra ciddi öğrenci artışları olacaktır. Bu anlamda özel sektörün yatırımlarını öne alıp, yapması lazım. Yakın gelecekte, 4 yıl içinde öğrenci potansiyelimizi en az bir kat arttırma imkanımız olabilir. Sektörün buraya duyarlı olması ve altyapısını güçlü tutması lazım.” vurgusu yaparak, Burdur şehir merkezinde önümüzdeki 4 yıl içinde öğrenci sayısının artacağına işaret etti.

Toplantı, gazetecilerin sorularının yanıtlanması ile sona erdi, Taşoda’da hatıra fotoğrafı çektirildi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive