ManşetSporÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün spor yatırımlarıyla; SPOR TURİZMİNDEN PAY ALACAĞIZ

1 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü (MAKÜ) Prof. Dr. Adem Korkmaz, 4-7 Nisan 2019 tarihleri arasında komşu ilimiz Antalya’da gerçekleştirilen, Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongresi ve Fuarına (HESTOREX) katıldı.

Rektör Korkmaz katıldığı spor turizmi panelinde, MAKÜ’nün spor projelerini anlattı. Bilindiği gibi; MAKÜ’nün hayata geçirmeye hazırlandığı en büyük yatırımlarından biri de geniş içerikli spor tesisleri… MAKÜ İstiklâl Yerleşkesi’nde yapımı tamamlanmak üzere olan “Alternatif Sporlar, Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi” projesi, bölge ve ülke çapında bir yatırım.

MAKÜ internet sitesinden yapılan açıklamada; Spor Turizmi ve Rektör Adem Korkmaz’ın MAKÜ’nün spor projeleri hakkında yaptığı açıklamalar şu şekilde paylaşıldı:

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen fuarın 4 Nisan’da yapılan açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Gençlik ve Spor İl Müdürleri, Federasyon başkanları, üst düzey idareciler, basın mensupları ve yabancı misafirler katıldı.

Öğleden sonra gerçekleştirilen spor turizmi panelinde konuşan Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Son yıllarda gerek kavramsal gerekse ekonomik beklentilerin değerlendirilmesi kapsamında tartışılan spor turizmi, spor pazarlaması ve turizm pazarlamasının kesiştiği bir nokta olarak görülmektedir. Spor turizmi, insanların herhangi bir alanda düzenlenen spor organizasyonlarına aktif olarak katılmak veya izlemek amacıyla yaptıkları seyahatlerin yanında spor organizasyonunun süresi boyunca turizm etkinliklerinde bulunmaları olarak da ifade edilebilir” dedi.

Rektör Korkmaz konuşmasına, “son yıllarda spor turizmi, turizm sektörü içerisinde önemli bir ivme kazanmaktadır. 2015 yılının verilerine göre dünya genelinde 180 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olmakla beraber, her yıl yüzde 14 oranında büyüme kaydetmektedir. 2014 yılının sonunda Türkiye’de spor yapan yabancı turistlerin sayısı 550 bini aştığı gibi, bu turistler tarafından yapılan toplam harcama rakamı da 900 milyon doların üzerine çıkmıştır. 2015 yılında ise ülkemizin daha da parlak sonuçlara ulaştığı görülmektedir. Örneğin, spor turizminin en önemli merkezi olan Antalya futbol, golf, tenis, yüzme ve okçuluk başta olmak üzere birçok dalda verdiği hizmetler ile ülke ekonomisine 500 milyon avro kazandırmıştır. Türkiye’de spor turizminin toplamdan aldığı pay yüzde 1,5 düzeyindedir. Bu pastadan en çok golf ve futbol pay almaktadır.  Bir spor turisti ortalama bir turistin 2 katı kadar harcama yapmaktadır. Türkiye’ye gelen yabancı sporsever turistin harcaması bin 648 dolar düzeyindedir.” şeklinde devam etti.

“Burdur Spor Kampının Merkezi Olabilir”

Futbolcuların kamp için Burdur’u tercih edebilmeleri ve sosyo-ekonomiye katkıda bulunabilmek adına yapılan çalışmaları anlatan Rektör Korkmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Futbol takımları ve hazırlık kampları pazarı Akdeniz bölgesinde ve yoğunlukla olmak üzere Antalya’da bulunan ve son dönemlerde sayıları artan değişik temalı otellerin yanı sıra yeni ve farklı pazarlar niteliği taşıyan futbol ve golf turizmi alanlarında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Dünyada futbol kampları turizmine İspanya’nın öncülük ettiği bilinmektedir. Türkiye’de bu turizm türü 1995 yılında başlamasına karşın oldukça hızlı bir gelişme göstermiştir. Örneğin, 1995 yılında kamp turizmine katılan takım sayısı yalnızca 70 civarında iken bu rakam 2003 yılında 700‘e, günümüzde ise bin 500’e yükselmiştir. Böylece Türkiye, İspanya’dan sonra futbol turizminde ikinci sıraya yerleşmiştir. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak spor projemiz ile hem ülkemizin hem de bölgemizin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için yeterli şartları taşıdığımızı düşünüyoruz. Çünkü bir futbol takımının kamp yapabilmesi için gerekli tüm şartları gerek Burdur’un konumu ve gerekse üniversitemizin akademik birim ve altyapısıyla hazır hale getiriyoruz.”

“Üç önemli faktöre de sahibiz”

Bir futbol takımının kamp için üç önemli faktörü göz önünde bulundurduğunu belirten Prof. Dr. Korkmaz, Burdur’un bu üç faktöre de sahip olduğunu söyledi. Rektör Korkmaz, konuşmasında; “Bir futbol takımı, kamp için hangi faktörleri göz önünde bulundurur? Kısaca özetlersek; Birinci faktör iklim ve konumdur. Bu bağlamda, sıcaklık, nem, yağış, rakım, rüzgar değişkenleri futbol takımlarının kamp ve hazırlık çalışmaları için belirleyicidir. İkinci faktör spor tesisidir.

Bu faktör nizami futbol sahası, koşu parkuru, çim kalitesi, antrenman araçları ve saha güvenliği gibi unsurları içermektedir. Konaklama tesisi ve olanaklar olarak belirlenen üçüncü faktör; otel, yiyecek-içecek çeşitliliği ve kalitesi, kondisyon merkezi, transfer (otel-saha arası) ve otel güvenliği değişkenlerini içermektedir. Özellikle konaklama tesislerinin futbol takımlarının kamp ve hazırlık çalışmaları için gerekli donanıma sahip olması ve kaliteli hizmet sunması bu faktör grubu içinde yer almaktadır. İşte biz Spor-Toto Başkanlığımızın desteğiyle inşa ettiğimiz stadımız, sporcu kamp eğitim merkezimiz ve bunları destekleyecek spor, sağlık, turizm alanındaki akademik birimlerimizle spor turizmine farklı bir anlayış ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

MAKÜ’nün Türkiye’ye örnek olarak gösterilen Spor Projesi hakkında bilgi veren Rektör Korkmaz, bu projenin bölge için önemine dikkat çekti. Panel sonunda moderatör ve spor yazarı Fuat Akdağ ise proje ile ilgili olumlu görüşlerini ve bu projenin hayata geçmesi ile Türkiye’ye de örnek bir proje olacağını ifade etti. Katılımcıların proje ile ilgili sorularını da cevaplayan Rektör Prof. Dr. Korkmaz, MAKÜ’nün spora ve sporcuya verdiği değerin ve öneminin de altını çizdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive