EkonomiGündemManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün Hayvancılığa Desteği Devam Ediyor

5 sene ago

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı’nın katkılarıyla başlayan “Honamlı ve Kıl Keçilerinin Halka Elinde Islahı Projesi” Burdur, Antalya ve Muğla illerinde devam ediyor.

Bu illerdeki Honamlı ve Kıl keçilerinin saf olarak yetiştirilmesi, korunması ve verim özelliklerinin ortaya konması amacıyla 2011-2015 yılları arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) yürütücülüğünü yaptığı, Burdur, Antalya ve Muğla İli Damızlık Koyun–Keçi Yetiştiricileri Birliklerinin destek verdiği “Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi” kapsamında yöremize adını veren keçi ile ilgili Islah projeleri Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından yürütülüyor. Proje; Burdur ilinde 6 bin 300 baş Kıl keçisi ve 6 Bin 300 baş Honamlı keçisi; Antalya ilinde 6 bin 300 baş Kıl keçisi ve 6 bin 300 baş Honamlı keçisi; Muğla ilinde ise 6 bin 300 baş Kıl keçisi ile olmak üzere toplamda 5 proje olarak yürütülmeye devam edilmektedir..

2011 yılında başlayan projeler kapsamında 4 yıl boyunca çobanlara verilen destek miktarı yaklaşık olarak:

Antalya ili Honamlı keçi projesi: 1 041 645 TL

Antalya ili Kıl keçi projesi : 1 054 675 TL

Burdur ili Honamlı keçi projesi: 1 021 085 TL

Burdur ili Kıl keçi projesi : 994 430  TL

Muğla ili Kıl keçi projesi : 920 715  TL oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) yürütücülüğünü yaptığı, Burdur, Antalya ve Muğla İli Damızlık Koyun–Keçi Yetiştiricileri Birliklerinin destek verdiği, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Özkan Elmaz ve Doç. Dr. Mehmet Çolak’ın proje lideri olduğu “Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi” kapsamında Burdur, Antalya ve Muğla illerinde yürütülen 5 proje için 4 yılda toplamda yaklaşık olarak çobanlara 5 032 550 TL destek verilmiştir.

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive