KültürManşetMAKÜ’nün halk oyunları başarısı, yine zirvede

2 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) akademik başarıların yanı sıra, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde elde ettiği başarılarla ismini duyurmaya devam ediyor.MAKÜ’nün başarılı olduğu alanlardan biri de halk oyunları. Teke Yöresi kültürünün kültür başkenti burdur’un bu ünvanının, birikiminiin hakkını veren MAKÜ halk oyunları ekibi, hafta sonu başarı, şampiyonluklar halkasına bir yenisini daha ekledi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi, üniversitelerarası düzenlenen 16. Üniversiteler Halk Dansları yarışmasında birinci oldu. 26 Nisan 2018 tarihinde Üniversite Sporları Federasyonu tarafından Antalya’da düzenlenen Halkoyunları Grup Yarışması’nda MAKÜ Halkoyunları Ekibi, 13 takım arasında birinci olarak Türkiye Şampiyonasına katılma hakkını elde etti. 29 Nisan 2018 Pazar günü yapılan Türkiye Şampiyonası’nda da tüm yeteneğini sergileyen Öğr. Gör. Nurgül Mıhladız antrenörlüğündeki MAKÜ Halkoyunları Ekibi, Türkiye birincisi oldu.

MAKÜ Halkoyunları Ekibi, 92,53 puanla Burdur ve Teke Yöresi folklorunü her yönüyle başarıyla temsil ederek hem MAKÜ’nün hem de Burdur’un adını gururla duyurdu.

MAKÜ Halkoyunları Ekibi, Kazandıkları Madalyayı Rektör Korkmaz’a Sundu

Üniversitelerarası düzenlenen 16. Üniversiteler Halk Dansları yarışmasından Türkiye birinciliğiyle Burdur’a dönen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi, kazandıkları kupayı önceki gün İstiklal Yarleşkesi rektörlük binası önünde düzenlenen programda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’a sundu.

Üniversite Sporları Federasyonu tarafından Antalya’da düzenlenen Halkoyunları Grup Yarışması’nda 13 takımı geride bırakarak birinci olan Türkiye Şampiyonu MAKÜ Halkoyunları Ekibi’ni, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar ve Prof. Dr. Hüseyin Dalğar, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Ömer Tekşen ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp, öğretim üyeleri ve idari personel karşıladı.

Rektörlük önünde gerçekleşen karşılama töreninde Öğr. Gör. Nurgül Mıhladız antrenörlüğündeki MAKÜ Halkoyunları Ekibi, kazandıkları madalyayı Rektör Korkmaz’a sundu.

MAKÜ Halkoyunları Ekibi’nin 92,53 puanla Burdur ve Teke Yöresi folklorunu her yönüyle başarıyla temsil ederek hem MAKÜ’nün hem de Burdur’un adını gururla duyurduklarına vurgu yapan Rektör Korkmaz konuşmasında şunları söyledi:

“Birinciliklerin yakıştığı, birinciliklerin üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halk Oyunları ekibimiz Türkiye 16. Üniversiteler Halk Dansları yarışmasından Türkiye birincisi olarak döndüler. Hepinizi tek tek başta Nurgül hocamız olmak bütün ekibi, emeği geçen herkesi tebrik ediyor ve çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir koreografi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bölgesinin üniversitesi. Bölgesinin kültüründen beslenen kültür değerlerini, tarih değerlerini, folklorunu, özümsemiş bir üniversite. Bunları özümsemezseniz yapmacık yapılan bir senaryo ile bu başarıyı alamazsınız. Onlarca değerlendirmeden geçerek böyle bir başarıyı kazanmak çok başka bir şey. Bu başarı, bu değerleri yüreğinizde hissetmenizin bir sonucu. Konunun profesyonel kısmı, yönetimi bakımından yönetici hocamızı kutluyorum. Sizlere sadece profesyonel oyun çizgilerini vermekle kalmamış, bunu içselleştirmenizi de sağladığını görüyorum. Bize, Burdur’a Mehmet Akif’in Asımlarına, Asım’ın Nesline her alanda birinci olmak yakışır.

Bir üniversite olarak, bütün yönetim olarak çabalarımız açısından çok önemli motivasyon kaynağı oldu. Önümüzdeki günlerde bu koreografinin şehirde de bir sunumunu yapacağız. Doğrudan halkın izlenimine sunacağız. Çünkü bu halkın içinden çıkan bir sanat. Sergilemiş olduğunuz müzik ve kompozisyon da bunu gösteriyor. Bu birincilik bunu hak ediyor. Burdur’un bu folklorunun tanıtımını, sunumunu yapınca artık hepiniz burada Teke Yöresinin bir evladı oluyorsunuz. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi spora ve sanata yoğun ilgi gösteren, yatırım yapan bir üniversitedir. Ekibimiz, tüm yönetim anlayışı, akademinin yapısı da bu konuda bizimle hem fikir. Ben bu kupayı tüm üniversitemiz adına emeği geçen herkes adına temsilen kabul ediyorum.”

MAKÜ Halkoyunları Antrenörü Öğr. Gör. Nurgül Mıhladız ise ekibin özverili bir şekilde çalıştıklarını vurgulayarak destek veren başta Rektör Korkmaz olmak üzere herkese teşekkür etti.

 

 

Tefenni’de gündem, Meteoroloji’deki ağaçlar

Kodlama : SadeMedia Interactive