ManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün GURUR TABLOSU

3 sene ago

Burdur’un yükselen değeri, gelişme çıtasını her geçen gün artıran Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) camiası, geçtiğimiz Perşembe günü 2016-2017 mezu niyet töreninde son mezunlarını uğurladı. MAKÜ ailesini bir araya getiren, MAKÜ’nün geldiği gelişme ve büyüme ivmesinin en büyük göstergelerinden biri olan mezuniyet töreni, yine bir şenlik, festival havasında gerçekleşti.

Burdur önceki gün yine tarihi, en kalabılık, hareketli günlerinden birini yaşadı… MAKÜ’den bu yıl mezun olan 6204 öğrencinin ailesi, yakınları da mezuniyet şölenine katılarak, Üniversite’nin Burdur’daki önemini, değerini, katkısını bir kez daha ortaya koydular. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, 25 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile devam etti. Kortej yürüyüşü ile Gazi Atatürk Stadyumu’na geçildi.

Gazi Atatürk Stadyumu’ndaki törene; Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, ilçe belediye başkanları, kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Gazi Atatürk Stadyumu’ndaki tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra katıldıkları Üniversiteler arası halkoyunları yarışmalarında her yıl derece alan MAKÜ Halk Oyunları Ekibinin Uzman Nurgül Mıhladız tarafından hazırlanmış olan halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Tören 2016-2017 Akademik Yılı Lisans mezunları adına Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Beritan TOKAY’ın konuşması ile devam etti. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olmanın büyük bir gurur olduğunu vurgulayan Beritan Tokay; “Bugün hayatımızın güzel bir dönemini kapatıp yeni bir dönemine yelken açacağız. Mezun olan tüm arkadaşlarıma mesleki hayatlarında başarılar diliyorum. Milletimiz ve insanlık için faydalı işler yapan ve en önemlisi gelecek nesillere örnek teşkil eden birer birey olacağımızı umut ediyorum” dedi. Konuşmasının ardından Beritan Tokay, Burdur Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı Öğrencisi Emsal Baş ile birlikte mezuniyet yaş kütüğüne plaka çaktı.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ise konuşmasında; “6 bin öğrenciyi mezun ediyoruz. Akademik faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdüren MAKÜ, kısa bir süre içerisinde şehrine ve bölgesine değer katan, bir marka haline geldi. Bugün MAKÜ ferdi olarak bu iftihar gününde mezun olan her arkadaşımı tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. MAKÜ ailesi olarak eğitim hayatınız boyunca büyük bir mesuliyet şuuruyla tüm imkânlarımızı kullandık. Akademik ve idari birimlerden tüm çalışanlarımıza bu yüzden çok teşekkür ediyorum. Milli mücadelenin şahsiyetlerinden biri olan Mehmet Akif’in ismini taşımanın sorumluluğu bizlerin kadar sizlerin de omuzlarında olduğunu biliyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün ülkenin geleceğini emanet ettiği sizler, Edirne’den Kars’a kadar tüm ülkeye yayılarak memleketin kalkınmasını vazife edineceksiniz. Bu vazifede Mehmet Akif sizler için rehber olacaktır” dedi.

15 Temmuz darbe girişimini de unutmayan Rektör Korkmaz, sözlerine şöyle devam etti: “15 Temmuz’da Türk Milleti bu darbeye ‘Dur’ demesini bilmiştir. Geçmişte olduğu gibi Türk Milleti yine aynı kahramanlık ve cesaretle bu tehlikeyi bertaraf etmiştir. 15 Temmuz‘da Türkiye’nin diz çökmesi ve omurgasının kırılması için çalışan kiralık beyinler, düşman işbirlikçileriyle birlikte tarihimizde az rastlanır bir kötülüğün sebebi olmuşlardır. Gazi Meclisimize saldıranların Türk’ü Anadolu’da görmek istemeyen düşmanlardan ne farkı vardır. Şimdi ise devir devletimizi yeniden muhafaza ve müdafaa etme devridir. Atatürk’ün ‘Tüm ümidim gençliktedir’ deyişini bir an olsun unutmayın.

Bu topraklardaki bin yıllık varlığımızla mazlumların sesi olacaksınız. O yüzden amacınız sadece geçiminizi sağlayacak gelir elde etmek değil, bin yıllık kardeşliğimizi yaşatmak ve bu kardeşliği ülkemizden başlayarak halka halka yayılması için çalışmaktır. Aileleriniz sizler için büyük fedakârlık yaptılar. Sizlerin nitelikli bir şekilde yetişmesi için tüm imkânlarını kullandılar. Bu yüzden birçok sorumluluk yüklendiniz. Gençler, çok değerli ailelerinizin huzurunda sizlere mutluluk ve başarı diliyorum” ifadelerini kullandı.

“En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır”

Öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Vali Şerif Yılmaz ise; şunları söyledi: “Sevgili gençler uzun bir eğitim öğretim hayatından sonra bugün hayata Bismillah diyorsunuz. Çocukluğunuzdan beri aralıksız sınavlar. Sınav stresleri gece gündüz demeden ailelerinizle beraber uzun bir maratonun sonucunda bugün yeni bir hayata başlıyorsunuz. Sizler Türkiye Cumhuriyetinin geleceğisiniz. Sizler bu aziz milletin büyük umutları olan gençlersiniz. Sizleri bu aşamaya kadar devletin tüm imkanlarını kullanmak suretiyle yetiştirmeye çalıştık. Ailelerimizle beraber, hocalarımızla beraber, toplumun tüm kesimleri ile beraber bu ülkenin gelişmesi, kalkınması, refahı, mutluluğu ve geleceği için gece gündüz demeden sizlere yatırım yaptık. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır.

Onun için bugün ülkemizin dört bir köşesinde üniversite olmayan ilimiz kalmadı. Onun için bugün üniversitelerimizin devamlı suretle arttırılmakta ve yeni yeni alanlar ve bölümler açılmak suretiyle öğrenci kapasiteleri arttırılmakta buna eş zamanlı olarak yeni hocalarımızın yetiştirilmesi gayreti içerisinde, hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan bu ülke yatırım yapmakta. Siz gençlerden beklentimiz Türkiye Cumhuriyetinin bugünden daha iyi olması, bu aziz milletin huzurunun, refahının ve mutluluğunun bugünden daha iyi olması için gece gündüz demeden çalışmanızdır. Artık eğitim bitti. Bundan sonra aldığınız bu eğitim ve edinmiş olduğunuz tecrübelerle beraber bu aziz millete hizmet zamanınız geldi. Bugün buraya ailelerimiz geldi. Siz gençlerin bu güzel, bu mutlu anını sizlerle paylaşmak için. Bir takım fedakarlıklar içerisinde çok uzun yoldan gelen misafirlerimizde var, çok şükür stadımız almadı. Üniversitenin kuruluşundan bugüne kadar yaklaşık 50 bine yakın öğrenci mezun oldu, bugünde 6 bin 204 öğrenciyi mezun etmenin onurunu yaşıyoruz. Ailelerimizle beraber inşallah yeni yıllarda daha kalabalık bir şekilde bu törenleri icra etmeye devam edeceğiz.

Çok değerli ailelerimiz. Göz bebeğiniz evlatlarınız bugünden itibaren artık bu milletin emrinde bu ülkenin geleceği için çalışacaklar. İnşallah gençlerimiz siz ailelerin desteği ile gerek kamu, gerek özelde, gerekse kendi işlerini kurmak suretiyle hayatlarına yön verecekler.

Sevgili gençler; bütün üniversiteyi bitiren gençlerimizin kamuya girme şansı yok. Onun için diyorum ki ben gençlerimiz mezun olduktan sonra almış oldukları bu başarılı eğitimden sonra kendi işlerini kursunlar. Yeni istihdam alanları oluştursunlar. Şunu açıkça ifade ediyorum. Girişimcilik ruhu olan kendine güvenen, ben iş yapmak istiyorum diyen kim varsa, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bugün itibariyle verdiği teşvik ve desteklerle bunu çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Yolunuz bu açıdan devletin verdiği imkanlara bakınca da çok daha rahat bir şekilde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ben sözü çok fazla uzatmayacağım. Bu mutlu günde konuşmaktan ziyade siz gençlerin heyecanını biliyorum. Sizler gibi bu heyecanı bizlerde yaşadık. Allah her gününüzü böyle mutlu etsin. Yolunuz bahtınız açık olsun.”

Tören, dereceyle mezun olan öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verilmesi ile devam etti. Ardından 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birincilerine protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Daha sonra öğrenciler, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç eşliğinde MAKÜ mezuniyet andını okudular.

KEPLER HAVAYA!

Tören, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden mezun olan yaklaşık 6 bin öğrencinin 10’dan geriye doğru sayarak hep birlikte keplerini havaya fırlatmasıyla son buldu.Öğrencilerin gözlerindeki mutluluk, ailelerin de tribünlerden sahaya inmesiyle ikiye katlandı. Mezuniyet anını fotoğraflarla ölümsüzleştiren öğrenciler, aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte mezun olmanın coşkusunu ünlü sanatçı Sümer Ezgü’nün vermiş olduğu konser ile doyasıya yaşadılar. Mezuniyet coşkusunu yaşayan öğrenciler, Ezgü’nün seslendirdiği birbirinden güzel parçalara hep bir ağızdan eşlik ettiler. Konser sonunda Vali Yılmaz ve Rektör Korkmaz tarafından Ezgü’ye Üniversite anmalığı, çiçek ve hediye takdim edildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive